Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
A világ legjobb villája egy birkafarmon
Az építész szakma egyik legnagyobb fesztiválján tavaly a szuperfák és a birkák taroltak. Az év épülete a szingapúri Marina-öböl kertje lett, míg a villa-kategóriában a Shearers Quarters lett a nyerő, azaz egy működő birkafarmhoz kapcsolódó szálláshely. A házigazda egyben a tervezőiroda feje, aki ráadásul a házba hordja pihenni az alkalmazottait is.
A farm, ahol élünk
A díjnyertes ház a Tasmaniához tartozó Bruny-szigetén van, ami valaha közkedvelt bálnavadász hely volt. A „Waterview” farmot még 1840-ben az a James Kelly kapitány alapította, aki Tasmania bálnavadászatának egyik kulcsfigurája volt. A farm most a Wardle család tulajdonában van, a családfő pedig az ausztrál John Wardle Architects építésziroda alapítója.
A házat alapvetően a birkanyírók számára készítették, akik minden tavasszal kb. 2000 birkát nyírnak meg a farmon, de a Wardle család, barátaik és az építésziroda dolgozói is ide menekülnek el hétvégente a nyüzsgő városi élet elől. Így együtt, közösségi munkában mintegy 7000 fát ültettek el a környéken.
Az idénymunkások luxusa
A projekt a „rurbanism” egyik kiváló példája, azaz a vidéki mezőgazdasági épületek városi érzékenységgel való párosítása. Az épület nemcsak környezettudatos (esővízgyűjtés, szélmentes fekvés, napelemek), de egyszerűen szép és praktikus is. Hatalmas terek, egyszerű vonalvezetés és érdekes anyaghasználat jellemzi.
Vidék és város találkozása
A házban egy légtérben található a nappali, az étkező és a konyha, van még 2 hálószoba, fürdőszoba és egy lakrész a munkásoknak.
Minden fontos közösségi funkció egy helyen Emeletes ágy a birkanyíróknak
A külső borítást horganyzott acéllemezzel oldották meg, a lakótér belsejéhez Pinus Macrocarpa fenyődeszkákat szereztek be, ezek korábban szélfogó szerepet töltöttek be az utak mentén. A hálószobák kialakítása során pedig almás ládákat hasznosítottak újra, ezek a közeli gyümölcsöskertekből származtak, még a 60-as évekből.
Az acéllemez praktikus és védelmet is nyújt A fa erősíti a természetesség hatását
Wardle a kéményt kézzel készített téglákból építette, a külső vizes blokk pedig medencéből, zuhanyzóból és WC-ből áll. A cipőket kötelező levenni a házba lépés előtt, aztán lehet a finom, puha fenyőfelületen mezítláb mászkálni. Télen pedig a kandalló melege mellől a tengert bámulni.
Egy kis fém és még több fa Kényelem kint is, bent is Kilátás a karosszékből
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Plumper_ 2013.07.25. 09:15:50
Netuddki. 2013.07.25. 09:30:34
Na, itt röhögtem el magam...
vízpart · http://vizpartifejlesztesek.blog.hu/ 2013.07.25. 10:51:05
nikkel 2013.07.25. 11:22:03
micsoda? 2013.07.25. 11:23:07
szatyi 2013.07.25. 11:46:22
vízpart · http://vizpartifejlesztesek.blog.hu/ 2013.07.25. 11:50:23
vernarancs 2013.07.25. 12:42:47
Mijo 2013.07.25. 13:16:26
2013.07.25. 14:29:22
no, azért ebben sok igazság van,
És valóban nagyon szép és friss épület, de azért nekem mindig kinyílik egy picit a bicska a zsebemben, amikor az ilyen projektek kapcsán a környezettudatosságra vagy a pici ökológiai lábnyomra verik magukat. (akármi is az pontosan)
Azért ne felejtsük el, hogy hiába a sok fa, meg újrahasznosított anyag, valahol ez is csak egy gazdag pógár önkifejezésének (különösen kifinomult) módja, ami persze ezért épp ezért sokkal szimpatikusabb, mintha csak simán felhúzott volna egy 12 egy tucat gagyi villát a rózsadombra, és beülne az AMG S mercibe.
De azért lássuk, hogy egy ilyen projekt annyiba van, mint egy tizenölakásos társasház, és mivel egységnyi erőforrásból amaz szolgál ki jóval több embert napelem és esővízgyűjtés nélkül is, végső soron nem mondhatod jó szívvel, hogy abszolút értékben egy környezttudatos dologról van szó.
Ti mondtátok