Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Mobil, kreatív és szauna
Dizájnerek, építészek és különféle művészcsoportok egyre nagyobb fantáziát látnak a szaunákban, ötletesebbnél ötletesebb formákkal jönnek elő, gyakran nem éppen szokványos helyszíneken. Világszerte rápörögtek a mobil, úszó vagy víz melletti/alatti verziókra, és nagy örömünkre itthon is egyre több kreatív darab készül, pl. Délegyháza vízen lebegő vagy a VaLyo Dunai panorámás szaunája.
Végtelen lehetőség
Finnországban, a szaunák őshazájában úgy tartja a mondás: „Először a szaunát építsd meg, aztán a házat”. Ennek szellemében nemcsak szauna vb van, hanem évente megrendezik a mobil szauna fesztivált, júniusig még lehet jelentkezni bárkinek, akinek kedve van fura szaunákat konstruálni és azt közszemlére tenni. Az eseményre amúgy 2006 óta Teuva városkában kerül sor. A fesztivál izgalmas alkotásai mellett megnéztük, milyen a vizes vonatkozású felhozatal itthon és külföldön.
Teuva városa ajánlja: mintegy 50 szauna és több ezer látogató
Ungarische vircsaft
A VaLyo csoportról már a Nehru-part átalakítása kapcsán írtunk, ők azok, akik civilként és a Duna szeretetétől vezérelve próbálják összehozni a víz I város I ember szentháromságot. Egy csomó Duna-parti eseményt szerveztek már (pl. Dunatanösvény, Kacsakő Bajnokság), most pedig egy kiszuperált Steyr típusú buszt alakítottak át mobil szaunává. 4 hétvégén át lehet egyszerre izzadni és a panorámában elmerülni, legközelebb a Margit-híd budai hídfőjénél próbálkozhattok március 8-9-én.
A március a Duna-parti izzadás hava
Egy éve indult el Délegyháza úszó közösségi szaunája a CULBURB, a Kortárs Építészeti Központ és a H3T építésziroda együttműködéseként. Az 5 x 5 méteres kis házikó az Egyes tavon található, télen-nyáron kipróbálható, a kulcsot pedig a helyi kultúrházból kell elkérni.
Közösségi élménnyé vált a szaunázás
A csehek elkészítették a szaunák riksáját
Budapesten sem mindig könnyű biciklizni, Prágában is hasonló a helyzet, de a bátrak és izzadni vágyók kedvéért a 3HT (ők alkottak Délegyházán is) összerakott egy bringás szaunát, amit bárhová el lehet vinni. Éppen ezért a mérete kicsi, a felhasznált anyagok pedig könnyűek és időtállóak. Az alakja a tervezők szerint a csehszlovák kisautóra, a Velorexre hajaz, 17 ezer Ft-ért fával együtt már bérelhető is.
Összesen 6 ember fér el benne
Ugyanez az építész/dizájner csapat a kétkerekűnél kicsit szofisztikáltabb projektet csinált a Moldva partján. A Lázně na lodi azt a régi prágai szokást szeretné feleleveníteni, mely szerint különböző fürdők működtek a folyóparton. Sajnos ez ma már nem lehetséges, pedig pl. itthon, a Duna-parton is nagy sikere volt. A szauna második éve megy, tavaly óta megduplázták a méretet, így most 15-20 ember tudja egyszerre igénybe venni. A projektet szeretnék állandó jelleggel megcsinálni, de egyelőre nem profitábilis, hiszen alacsonyan tartják az árakat (1 óra szauna 1500 Ft), ezért jelenleg a HitHit nevű cseh oldalon próbálnak pénzt gyűjteni.
Már 1 millió Ft-ot sikerült összekampányolni
Tűz a víz alá!
Ha még izgalmasabb szaunát akar kipróbálni az ember, akkor a természet közeli verziókon (állatvilág, növényvilág, hegységek, erdők) túl ott van a víz alatti, ez olyan mintha izzadás közben egy akváriumot bámulnánk. Az osztrák Lukas Jungmann (Aberjung) egy hibrid modellel állt elő, melyet két részre osztott: a felső, víz feletti rész a pihenésé és lehűlésé, míg az alsót, ami már a víz alatt van, hatalmas panorámaablakokkal látta el, itt helyezkedik el az öltözködő, wc, valamint a szauna. Csónakkal közelíthető meg, az áramot egy víz alatti kábelen keresztül kapja, és akár magánhasználatban, akár szállodai szolgáltatásként el lehet képzelni.
A dizájnerek másik érdekes projektje az Ufogel volt
Még tovább merészkedett a Nordic Marine Living AB és a Királyi Technológiai Intézet, közösen megalkották a Nordic Submarine Sauna-t, azaz a teljesen víz alatti szaunát. A cég már számos úszó típust csinált, ezt annyival turbózták fel, hogy a szauna teljesen a víz alatt helyezkedik el, és az erős fényszórók miatt még akár éjszaka is lehet csodálni a vízi élővilágot.
Többszintű kikapcsolódás
Vegyes felvágott
További ihletért érdemes szétnézni Berlinben. A nyáron közfürdőként és buli helyszínként működő Badeschiff télen más üzemmódban működik, 2005-ben úgy építették át a Wilk Salinas Architekten és Thomas Freiwald tervei alapján, hogy két szauna, medence, pihenő rész és bár is helyet kap benne.
A Bajkál-tó déli partjánál fekvő Baikalsk városka hideg és hosszú teleiről híres, na meg a jégből épített szaunájáról. Hihetetlen, hogy milyen jól megfér a hideg és a meleg, a 120 fokos szaunát alig pár centis fal választja el a kinti dermesztő téltől.
Turistalátványossággá vált a szauna
Városnézéssel is egybeköthető a szaunázás Rigában, ahol a Daugava folyón 3 órás hajókázást lehet némi izzadással megspékelni. A túra kb. 40 euró per főtől vehető igénybe, napközben, de akár este is, az útvonal pedig az óvárostól a városközpontig tart.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok