Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
10 meghökkentő vízi állat
Összeszedtük azokat a tengerekben, óceánokban élő állatokat, amelyek külsejük miatt nemcsak érdekesek, de meghökkentőek is. Két tanulság van: egyrészt még mindig van mit megtudni a világtengerekről, másrészt durva, hogy milyen csodák léteznek bennük.
1) Tükörtojás vagy medúza?
Első ránézésre inkább tűnik tojásnak, de ez tényleg egy medúza, ráadásul két fajtája is ismert: a nagyobbik a Phacellophora camtschatica, mely a hidegebb vizeket kedveli, szélessége akár a hatvan centit is elérheti. Mérete és csápjai alapján ijesztőnek tűnik, de állítólag annyira gyenge jószág, hogy a kis rákok is simán elszedik az élelmet a csápjai elől. A kisebbik tükörtojás medúza, a Cotylorhiza tuberculata a melegebb vizeket kedveli, a Földközi-, az Égei- és az Adriai-tengerben összefuthatunk vele. Átmérője maximum 35 centi és ugyanolyan erőtlen, mint a nagyobb fajtája, csípésének semmi hatása nincs az emberre.
Cotylorhiza tuberculata, a kicsi
Phacellophora camtschatica, a nagy
2) A karácsonyfa féreg a legszebb karácsonyi állat
A Nagy Korallzátonynál lévő Lizard-szigetnél akadtak rá a kutatók a mészcsőférgek családjába tartozó állatra, amelyet nagyon találóan a karácsonyfáról neveztek el (Spirobranchus giganteus). A mészcsőférgek arról ismertek, hogy mészcsővázat növesztenek és ide húzódnak vissza. A karácsonyfa féreg korallokon él és a mészcsövet mindig csak annyival növeszti, amennyivel a korall nő, így jól el tudja bújtatni magát.
A természet valóban egy csoda
3) Rákpáncélból golyóálló mellény
A Harlequin garnélaráknak van a világon a legnagyobb erejű ütése, még akár az akváriumok üvegét is keresztül tudja ütni. A rák szívós kis karmainak sokkal nagyobb a fajlagos szilárdsága és ellenálló képessége, mint bármely szintetikus anyagnak, ezért vannak, akik már kitalálták, hogy ezen tulajdonságok miatt erősebb golyóálló mellényeket lehet majd gyártani a rákpáncélból.
Nemcsak erős, gyönyörű is
4) Új sárkányfaj a Csendes-óceánban
Az új egyedre a már ismert sárkány fajták szövetmintáinak elemzése közben bukkantak rá és színe miatt rubint tengeri sárkánynak (Phyllopteryx dewysea) nevezték el. Egy San Diego-i tengerbiológus csoport a DNS vizsgálatakor jött rá, hogy valami újat találtak, ráadásul egy olyan fajról van szó, amely nagyjából 150 éve rója az óceánt. A DNS kutatás és az ehhez használt eszközök egyre fejlettebbek, így a tudósok abban bíznak, hogy a jövőben több új élőlény létezésére is fény derül majd, mely egyben azt is jelenti, hogy még mindig nagyon keveset tudunk az óceánokról és a benne élő élőlényekről.
Vörös sárkány 3D-ben
5) Rákban éledt újjá jeti
A jetirák (Kiwa hirsuta) szintén jó példája annak, mennyire hiányos a tudásunk a körülöttünk lévő világról. Ráadásul új rendszertani családot kellett kitalálni neki ahhoz, hogy be lehessen sorolni valahova ezt a szőrös, rákra nem minden elemében emlékeztető élőlényt. 2005-ben akadtak rá mélytengeri búvárok 2300 méter mélyen a Csendes-óceánban. Szőrös, harapófogóra emlékeztető karjaikban egész kolóniányi baktérium telepszik meg, amelyet táplálkozási, védelmi szempontokból tűr meg vagy azért, mert egyfajta szenzorként működnek a vak állat számára.
A család második faját (Kiwa puravida) egy, az óceáni metánszivárgásokat vizsgáló kutatócsoport fedezte fel 2006-ban
6) Flamingónyelv csiga, a tenger szipusa
A Karibi-térség és az Atlanti-óceán korallzátonyain fordul elő a tengeri csigák ezen faja, mely a világtengerekben úszkáló mérgező állatkákkal táplálkozik. Különlegessége, hogy nemhogy nem lesz semmi baja az ilyen fajta tápláléktól, de saját maga is mérgezővé válik. A csiga még a gyűjtőket is megtéveszti, mert a háza önmagában fehér, csak a benne élő állattól lesz feltűnő színű.
Nevét sárgás, narancsos színe miatt kapta a flamingóról
7) Tengeri disznó, mely valójában uborka és még a fején is láb van
A tengeri disznó (Scotoplanes) valójában a tengeri uborka egyik faja, akárcsak a tengeri sün vagy a tengeri csillag. A tengeri disznók szinte bárhol megtalálhatók a világtengerekben, nagy számban vannak jelen, találkozni mégsem sűrűn találkozik velük az ember, mert a vizek hideg és legmélyebb részeiben élnek. Nemcsak kedves teremtmények, hanem nagy szerepet játszanak a világtengerek ökoszisztémájának fenntartásában is. Létezésükről mintegy 100 éve tudunk. Elég viccesen néznek ki: a fejük tetején is lábat hordanak, amelyek egyrészt segítik a közlekedést a tengerfenéken, másrészt a táplálék felkutatásában is segítséget nyújtanak. Az eledelt a tengerfenék üledékéből szedi ki magának.
Rózsaszín, de nem a toxikus anyagoktól
8) Albínó és egyszemű: születési rendellenességek a küklopszcápánál
Egy kereskedelmi hajó legénysége 2011 közepén egy sötétcápát fogott ki Mexikó partjainál. De nem is maga a cápa volt az érdekes fogás, hanem amit benne találtak: amikor felnyitották az állatot, találtak benne egy magzatot, ami igencsak érdekes formájú és színű volt. Az utód albínó volt és a feje közepén mindössze egy szem volt, mint a Küklopsznak. A róla készített fotó azonnal bejárta a netet, és sokan meg is kérdőjelezték annak hitelességét. Később a tudósok megerősítették a példány létezését és azt is, hogy ez az egy szem működőképes volt.
Agyi diszfunkció okozta, hogy csak egy szeme fejlődött ki
9) Tintahal üvegből
Az üveg tintahalra (Cranchiidae) a búvárok akkor bukkantak rá az Észak-Atlanti-óceánban, amikor egy víz alatti hegyvonulaton tanulmányozták az állatvilágot. Ez a régió sokáig ismeretlen volt a kutatók előtt, holott hemzseg az élettől. Ennek a faunának része az üveg tintahal, amelyből kb. hatvan faj ismert jelenleg. Az üveg tintahal a világtengerek felszínéhez közel él, szereti a sekély, napsütötte vizeket. Az elnevezés a faj átlátszó „színéből” fakad, mely egyfajta védekezési metódus is. Sok faj közülük biolumineszkáló.
Az álcázás nagymesterei
10) Tényleg ez a hal a legcsúnyább állat a világon?
A Psychrolutes marcidus-t, amely kocsonyás, mint az étkezési zselatin, de akár a Harry Potterben vagy a Szellemirtókban is elférne, 2013-ban a világ legcsúnyább állatának választották. Érdekes külsejét annak köszönheti, hogy izmai az evolúció során kocsonyás anyaggá alakultak, így gyakorlatilag lebeg a tengerben. Ezért az internetezők rá is aggatták a bluggyhal elnevezést. Ebben a lebegő állapotban a táplálkozással sincs különösebb problémája, csak kinyitja a száját és várja, hogy bármi fogyasztható beleússzon.
Lehet, hogy csúnya, de teljesen ártalmatlan
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok