Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Dániában a vízen is lehetsz kollégista
Bjarke Ingels ellentmondásos, ugyanakkor megkerülhetetlen figurája a modern építészetnek, szereti borzolni a kedélyeket, vízióitól az építész szakma egy része odáig van, a másik viszont csak egy ügyes kommunikációs szakembernek tartja, egy lufinak, amely egyszer kipukkan. Ingels csak legyint minderre, bírálóinak egy újabb projekt felkarolásával üzent: az Urban Rigger ötletét megvalósítva diákoknak épít házakat a vízre.Kék konténerek 12 db stúdió apartmannal
A helyszín
A helyszín a koppenhágai kikötő. Amikor 2011-ben elkezdtük írni ezt a blogot, a célunk az volt, hogy minél több olyan vízparti területet mutassunk be, amelyet egykor az ipar uralt, de annak kiszorulása után nem lett belőle elhagyatott rozsdaövezet, vagy legfeljebb csak egy ideig. Dániában sok jó példát találunk erre. Ingels Refshaleøen szigetének szomszédságában építi az úszó kollégiumot, amely jelenleg a koppenhágai streetfood egyik fellegvára, és ennél sokkal több: sok művész, startupper találkozik itt. Régen ipari terület volt, egykoron a világ egyik legnagyobb hajógyárának, a B&W-nek adott otthont. A terület azonban most teljesen más képet mutat: tele van éttermekkel, bárokkal, közösségi terekkel és zenei fesztiválokkal (2014-ben az Eurovíziós Dalfesztivált egy hajógyári hangárban tartották). Biciklivel mindössze 15 perc Koppenhága belvárosától.Streetfood, víz, közel és mégis távol a belvárosi forgatagtól
Az ötlet
Az ötlet nem Ingelstől, hanem az Urban Rigger nevű cégtől származik, amely abszolút "úszó" objektumokban gondolkodik. Kim Loudrup alapította 2013-ban azzal a céllal, hogy olyan fenntartható, egyben forradalmi lakásrendszert építsen ki, amely a diákok lakáshelyzetének problémáira ad választ. Rengeteg elképzelés van arról, miképp fog az emberiség egy része átköltözni a vízre például a klímaváltozás okán, ezek legnagyobb része sajnos csak terv szintjén létezik, az Urban Rigger azonban létező koncepció.
A lebegő házak kialakításához Koppenhága tökéletes kiindulási pontnak tűnt, főként mivel a világ 10 legdrágább városa közé tartozik, sok esetben gondot jelent az albérleti díjak kitermelése még akkor is, ha az ember csak egy szobát szeretne bérelni, illetve nincs is elég férőhely (a dán hatóságok szerint Koppenhágában 24.000 diák van állandó, megoldott lakhatás nélkül). Ez utóbbi nemcsak dán probléma: az EU-s országok kormányai és helyi önkormányzatai kétségbeesetten keresik a megoldásokat a megnövekedett diák lakhatási kihívásokra és megpróbálják támogatni a diáklakások építésében való érdekeltséget azzal, hogy az egyetemeknek megengedik, hogy ők maguk kössenek a fejlesztőkkel hosszú távú szerződéseket, ezzel biztosítva a bérleti garanciát. Ez olyan társaságok megalakulásához járult hozzá, melyek az EU-ban a nyugdíjalap és az ingatlanbefektetések területén a legnagyobbak közé tartoznak és ezek a társaságok a diák lakhatási befektetéseket az elkövetkező 20 évben a legstabilabb befektetések közé sorolják.
A lakáskeresés nehézségeit ráadásul Loudruop a saját bőrén tapasztalta, amikor fiának próbált albérletet találni Koppenhágában. Az ötletgazdát egy közös barátjuk mutatta be Ingelsnek 2014-ben, aki elmondása szerint három perc alatt ráharapott az ötletre és hozzálátott a tervek elkészítéséhez.
Lesz belőle sorozatgyártás?
Ingels és Loudup összesen hat komplexumot terveznek, amelynek prototípusa már látható a szigeten és amelynek lakásait az alkotók egyszerűen csak rigger-nek hívják. Ez a lakás mennyiség persze csak csepp a tengerben, de úgy gondolják, amennyiben sikeres lesz, akkor más országok is alkalmazhatják majd az ötletet, amely megfizethető megoldást jelentene. Következő állomásként Göteborgban gondolkodnak. A koncepció célja, hogy újraértelmezzék a használaton kívüli vízi utakat, és ott lehetőség szerint olyan lakhatást biztosítsanak, amely olcsó, fenntartható, könnyű és gyors eljutást biztosít a városközpontba.
Technológia és kialakítás
Beton alapzaton a konténerek hatszög alakzatban kapcsolódnak egymáshoz. Bár az ötlet egyszerűnek tűnik, az alkalmazott technológia nagyon komplex. Ingels egyik vezérelve a fenntarthatóság volt, környezetbarát technológiák alkalmazásával. A rigger-ben felhasznált energia egyharmada a tetőn elhelyezett napelemekből származik, valamint a padlófűtést támogató, egyúttal a vízenergiát felhasználó rendszert alakítottak ki. Az összes lakásban van konyha és fürdőszoba, és vannak közös funkciók, területek, mint például kert, pince, mosókonyha és edzőterem. Az első lakó idén költözött be, Silke Klingberg, aki korábban két lakótárssal bérelt közösen egy lakást, nem messze a városközponttól, ahol 5 200 DKK-t fizetett. A rigger-ben havi 3 000 DKK a bérleti díj, és ezért megkapják a belváros közelségét és egy jól-felszerelt, ízléses lakást.
További fotókért kattintsatok ide vagy nézzétek meg a videót:
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok