Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Senki nem fotózza így a hullámokat
Hogyan lesz egy botanikus kerti alkalmazottból a világ egyik legjobb hullámfotósa? Clark Little gyermekkorától a víz szerelmese, Hawaii-on ismerkedett meg a hullámokkal és hamar ismert szörfőssé vált. A világhír felé pedig áttételesen felesége indította el.
A hullám mint védjegy (Chariots of Fire - The Wedge, Newport Beach, Kalifornia)
Little Kaliforniában született, de a családdal 2 éves korában Hawaiira költöztek. Az Oahu-sziget északi partja óriáshullámairól ismert, imádják és egyben félik a szörfösök. A 90-es évekre Little maga is közéjük tartozott, a Waimea-öböl egyik „megszelídítőjeként” vált híressé, hiszen képes volt meglovagolni a 6-7 méteres hullámokat és a legreménytelenebb helyzeteket is ép bőrrel megúszta.
A Waimea-öböl nagysziklája (jobb oldalon) közkedvelt ugróhely
Így működik az öböl és a hullámok
A giccses képeslapokra illő, 11 km hosszú partszakasz és az öböl a szörfösök Mekkája szinte egész évben, nyáron kisebb, nyugodtabb hullámokkal, télen pedig a gigahullámokkal. Olyan rangos versenyeket rendeznek, mint a Vans Triple Crown of Surfing, amely a hullámlovaglás Super Bowl-ja, vagy az Eddie Aikau szörfös és életmentő emlékére 1984 óta mindössze 8 alkalommal megrendezett meghívásos szörfbajnokság. Persze a szörfön túl is van élet, itt található pl. a Dole ananászültetvény, amely az egyik legfontosabb turisztikai célpont és a filmesek is előszeretettel jönnek ide, a Hawaii Five-0 és a Lost sorozatok egyes részeit is itt vették fel.
17 évnyi botanikai munka és egy viszonylag nyugalmas élet után 2007-ben, egy érdekes véletlen változtatta meg az életét: felesége hazaállított egy hullámot ábrázoló képpel, amelyet a hálószoba falára szánt. Ekkor Little azt mondta a nejének, majd ő csinál egy annál sokkal jobbat és nem is a szárazföldről, hanem közvetlen közelről. Tapasztalt szörfös lévén beugrott hát a vízbe és elkezdte fotózni a Hawaii hullámokat. Ekkor cserélte le a deszkát békatalpra és fényképezőgépre.
Little egy kedvenc képe (Marlin - North Shore, Oahu, Hawaii)
Nyaktörő mutatvány (Memorial Day - North Shore, Oahu, Hawaii)
Újdonsült „szakmája” kicsit sem veszélytelen, de pont az adrenalin-löket az, ami miatt az egészet csinálja. 2009 novemberében kiadta első könyvét „The Shorebreak Art of Clark Little” címmel, a 182 oldalas gyűjteménybe több mint 100 kép került bele és azok története is. A sikeren felbuzdulva 2011 januárjában megnyitotta első galériáját Haleiwa városában, 2014 februárjában pedig kiadta második „Shorebreak” c. 160 oldalas albumát, a fotókat Hawaiion, Kaliforniában, Japánban és Francia Polinéziánál készítette.
Little munka közben
A díjnyertes fotós alapvetően az ösztöneire hallgat, amikor a legjobb pillanatot próbálja elkapni, igyekszik egyfelől életben maradni, de mindeközben arra is figyel, mi mutatna jól a fotón. A hullámokon kívül néha sikerül állatokat is lekapnia, teknősöket, delfineket, de megörökítette a szörföző patkányokat is, Tofut és Fint. És néha a tájat vagy egy-egy épületrészletet is belecsempész képeibe.
Tofu akcióban
Sajátos szemszögből látja a világot (Tahiti - Tahiti, Francia Polinézia)
Képeit még azok is szeretik, akik amúgy félnek a víztől (Malibu Peer - Malibu, Kalifornia)
Az utolsó pillanatban, még a hullámtörés előtt (Pink flash - North Shore, Oahu, Hawaii)
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok