Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Nyomtass magadnak házat!
A 21. század egyik legfontosabb vívmánya (lehet majd) a 3D nyomtatás, már ha olyan ütemben fejlődik az elkövetkezendő években, évtizedekben. A víz szerelmesei már most nyomtathatnak korallzátonyokat vagy kajakot, egy holland építészcsapat viszont ennél is nagyobbat álmodott: Amszterdamba, a csatorna partjára nyomtatnának egy teljes házat. Vajon világelsők lesznek?
A nyomtatás most még nagyon lassú, de mire kész a ház, sokat fejlődhet a technológia
És miért pont 3D? Lassan majd eljutunk oda, hogy a 3D nyomtatók ugyanolyan háztartási eszközök lesznek, mint a mikró vagy a vasaló, de lehet-e egy egész házat felépíteni? Ma még nem, de a 3 dimenziós nyomtatás megreformálhatja az építészetet és az ahhoz kapcsolódó folyamatokat is. Nemcsak a hulladék mennyisége csökkenthető, de lefaraghatunk a szállítási és kivitelezési költségekből is. Ezen a vonalon indult el a DUS Architects és bár ettől még őrülten messze vagyunk, a 3D Print Canal House projekt egy remek kiállítási, kísérleti és építészeti kezdeményezés.
Nemzetközi csapat dolgozik a projekten, amit már Obama is megnézett
Nem véletlen, hogy egy csatorna menti házra esett a választás. Ez Amszterdam szimbóluma, és a hollandok mindig is szerették kombinálni a régit az újjal, a tradicionálist az innovatívval. Csak győzzük kivárni míg elkészül a ház, mert a tervezők szerint kb. 3 évet vesz igénybe az egész projekt, ez idő alatt 12 szobát és bútorokat is szeretnének nyomtatni, weboldaluk és maga az építési terület pedig egyfajta adatbázisként szolgál majd a 3D nyomtatás előnyeinek és hátrányainak teljes körű feltérképezése érdekében. Mert bőven vannak még felfedezetlen és kiaknázatlan területek.
Elkészülte után közösségi tér lesz belőle, de már most is látogatható 2,50 euróért
Azzal valószínűleg a hollandok is tisztában vannak, hogy a 3D nyomtatás még jó darabig nem fogja átvenni az uralmat, nem jelent valódi alternatívát, mert minden előnye mellett jelenleg limitált a felhasználható anyagok listája, a nyomtatók mérete bekorlátozza a létrehoztató tárgyak méretét is, félő, hogy sok felesleges vagy akár veszélyes tárgyat nyomtatnak majd velük (pl. fegyverek), nem beszélve a mindenféle építkezési szabályozásokról (statika, szigetelés, tűzvédelem) és a copy right problémákról.
A nyomtatást az általuk fejlesztett 3,5 méter magas Kamermaker (szobakészítő) nyomtatóval végzik, különböző anyagokkal kísérletezve: bioműanyag, burgonyakeményítő, újrahasznosított műanyag palackok, fa raklapok. Olyan anyagot keresnek, ami természetes, alacsony hőmérsékleten is könnyen olvad, majd hamar megszilárdul, egyben strapabíró. Rétegenként készülnek el az elemek, amelyek üregesek, ezeket szigetelő habbal töltik ki, hogy erősek és jó szigetelőek legyenek. A házat végül darabonként rakják össze, így könnyen mozgatható bárhová. Bár ma még nem lehet tudni, mi mindenre képes a technológia, egy biztos, miniforradalom folyik és a 3D nyomtatás nemcsak az orvostudomány területén (pl. protézisek, implantátumok) bizonyíthat, de az építészetben is, megoldást jelenthet pl. természeti katasztrófák idején. Gyors és helyi megoldást. De addig még biztosan évek telnek el.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
BigPi 2014.06.25. 11:55:14
vízpart · http://vizpartifejlesztesek.blog.hu/ 2014.06.26. 08:20:13
"egyfajta adatbázisként szolgál majd a 3D nyomtatás előnyeinek és hátrányainak teljes körű feltérképezése érdekében"
Ti mondtátok