Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Félárbocon az adriai hajó - a spliti Spaladium Centar
Horvátország egyik legfontosabb beruházása kezdődött el 2007-ben Splitben, Dalmácia ipari, oktatási, gazdasági, s egyben Horvátország egyik legfontosabb turisztikai központjában. Kiemelkedő jelentősége ellenére a városnak nem volt olyan befogadóképességű létesítménye, mely nagyobb volumenű rendezvények lebonyolítását biztosíthatta volna. A spliti városvezetés régóta dédelgetett álma válhat valóra a Spaladium Centar (Spaladium Központ) befejezésével, melynek időpontja azonban erősen kérdéses és nagyban függ a gazdasági helyzettől.
A Spaladium Központ (Split latin nevét (Spalatum) ötvözték az angol stadion szóval) gyújtópontjává vált annak az átfogó városfejlesztési tervnek, mely a spliti-félsziget északi területét jelölte ki a legfontosabb modernizációs projektek helyszínéül. A projekt a PPP modellek egyik kiváló példája, mely a Spliti Önkormányzat és horvát cégek együttműködésében valósul meg.
A létesítmény öt részből áll: az Arénából, egy sport-é rekreációs központból, egy bevásárlóközpontból, mélygarázsból és üzleti központból. Ezekből ezidáig az Arénát fejezték be, az épület többi részének átadását 2011-re prognosztizálták, a befejezés dátuma azonban megjósolhatatlan.
A terveket a zágrábi 3LHD Studio készítette, mely korábban számos nemzetközi díjat zsebelt be, többek között 2008-ban, a Barcelonában megrendezett World Architecture Festival-on díjazták, a Bale Sportcsarnok terveiért. A díj jelentőségét jelzi, hogy 43 országból 224 épületet neveztek a versenyre, 17 különböző kategóriában. A mintegy 138.600 m2-nyi terület komplexitását hűen tükrözi, hogy 28.500 m2-en alakítottak ki olyan multifunkcionális csarnokot, mely struktúrájának és átalakíthatóságának köszönhetően nagyszabású sportesemények, koncertek, kiállítások, divatbemutatók, médiaesemények és konferenciák megrendezését is lehetővé teszi. A Spaladium Arénát 430 nap alatt építették fel és 2000 órával a tervezett időpont előtt, 2008. december 27-én adták át. 2009. januárjában pedig nem is akármilyen nemzetközi eseménnyel debütált: a Horvátországban megrendezett férfi kézilabda világbajnokság egyes mérkőzéseinek a Spaladium Arena adott otthont.
A Központ adhat majd helyet Horvátország legmagasabb irodaépületének, a 25 emeletes és 100 m magas Business Tower-nak is. Az irodakomplexum olyan cégeknek készül, melyek ötcsillagos körülmények között szeretnének dolgozni.
A 46.000 m2-en kialakított, 11 szintes felszíni parkoló 1500 gépjármű befogadására lesz képes. A parkolóhely jelentősége abban rejlik, hogy napjainkban egyetlen más spliti iroda- és kereskedelmi központ sem tudta megoldani a parkolási nehézségeket. A Spaladium Centarban viszont látogatónak és dolgozónak egyaránt jut majd parkolóhely.
Építészetileg és funkcionálisan a Központ egyes elemei jól elkülönülnek egymástól, mégis kompakt egészet alkotnak. A Központ egyfajta egyensúly a horizontálisan elterülő Arena és a vertikálisan kimagasló Business Tower között. A látkép egy hajóra emlékeztet: az Arena a hajó fedélzete, melyből árbóc-szerűen emelkedik ki majd a Business Tower épülete.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok