2011. december 23. péntek
vízpart
|
A marseille-i vízpart – Száguldó mediterrán ökováros
Marseille Franciaország második legnagyobb városa, az ország legnagyobb kikötője a Földközi-tenger partján, Provence-Alpes-Côte d'Azur régió és Bouches-du-Rhône megye székhelye. A város mediterrán jellege nemcsak éghajlatában, hanem városfejlesztési modelljében is visszaköszön.
A város megújítását célzó városfejlesztési tervet (
Marseille-Euroméditerranée) a kilencvenes évek elején dolgozták ki, elkészítésében a helyi hatóságok mellett (Marseille Önkormányzata, a Cote d'Azur regió regionális szervei) a francia kormány is komoly szerepet vállalt. A fejlesztést az Európai Unió is támogatta. Itt, Közép-Kelet-Európában különösen irigylésre méltó az a tudatosság és példás, politikai konfliktusokat félretevő együttműködés, amely a Marseilles-i Önkormányzat és a francia kormányzat kapcsolatát jellemezte. A két fél közötti hatékony együttműködés eredményeképpen minden közcélú fejlesztésre szánt egy eurónyi befektetés 4-5 eurónyi magánbefektetést generált, elérvén így a 7 milliárd eurós összköltséget.
Dél-Európa egyébként legnagyobb városmegújítási gigaprojektje gazdasági, szociális és kulturális elemeket egyaránt tartalmaz. A nagy volumenű fejlesztésekkel a franciák Marseille pozícióját kívánták/kívánják megerősíteni, mint jelentős összekötő kapocs Európa és a mediterrán térség között. A 480 hektáros területen végrehajtott munkálatok a város szívének helyreállítását célozzák meg, a kereskedelmi és a régi kikötő, valamint a TGV állomasa között.
Az integrált Euroméditerranée infrastrukturális fejlesztések, közösségi terek, irodák (36.000 munkahely 500.000 m2-en), lakások (40.000 új lakó), irodaházak, kulturális és szabadidős létesítmények olvasztótégelye. Az ökovárosként (“EcoCité”) is aposztrofált beruházással a francia kormány elsődleges célja egy mediterrán típusú, a fenntartható fejlődés elemeit magán viselő modell kialakítása volt, mely követendő példa lehet valamennyi mediterrán ország számára, ahol a tenger a környezet szerves része.
2013-ban Marseille Kassával osztozik az
Európa Kulturális Fővárosa címen, melynek keretein belül a város megmutathatja az Euroméditerranée eddigi eredményeit. A programnak helyszínt biztosító létesítmények mintegy 80%-a az Euroméditerranée területén helyezkedik el, így a franciák a fejlesztésekkel párhuzamosan készülhetnek az eseménysorozatra is.
A projekt célul tűzte ki a belváros erősitését közterek és zöldfelületek tekinteteben. Ennek érdekeben a legfontasabb útvonalakat, melyek nagyban befolyásoltak a kikötői területek és a belváros életet, átsrukturálták, alagutakat építettek a forgalom elterelése érdekeben, valamint hozzáláttak a tömegközlekédesi hálózat fejlesztéséhez is.
Joliette – Egy élhető üzleti kerület
A Joliette üzleti negyed Franciaország egyik legnagyobb ingatlanfejlesztési projektje is egyben. A maga 22 hektárával, 300.000 m2-en kínál új és felújított irodákat. Előnyét kényelmes megközelíthetősége is erősíti, hiszen a belváros és a kikötő között helyezkedik el félúton, fontos tömegközlekedési csomópontoknál. A Joliette övezetben emellett 1.000 otthon, hotelek, üzletek, óvodák és iskolák várják gazdáikat.
Az Euroméditerranée program 1992-ben a dokkok felújításával kezdődött (2002-ben fejeződött be), valamint a Place de la Joliette rendbetételével, melyet 1998-ban fejeztek be. A terület azóta egy zsibongó, mégis élhető negyed, melyet érdeklődő szemekkel figyelnek a nemzetközi befektetők.
Saint-Charles – Bejárat a városba
A Saint-Charles negyed metamorfózisa a TGV megérkezésével kezdődött, és az állomás körüli terület rehabilitációjával folytatódott, az egyetem és a Place Victor Hugo között, egy multimodális központ, mely ´összeköti´ a vasutat, a városi-és távolsági buszközlekedest, a metrót és az autós közlekedést.
Ikonikus épületek a vízparton
A Cité de la Méditerranée projekthez kapcsólodik a közel 5 km-es tengerparti szakasz átalakítása a Fort Saint Jean-tól indulva Arenc-ig. Ez megnyitja a várost a tenger és a kikötő felé és új, dinamikus és attraktív várossziluett lép az eddigi elzárt kép helyébe. Olyan neves építészek alkottak, alkotnak itt, mint Zaha Hadid, Jean Nouvel, Massimiliano Fuksas és Rudy Ricciotti, épületeik a terület átalakulását hirdetik és fenntartható dizájnjuk révén jól megférnek a történelmi épületekkel is.
A marseille-i kikötőben található és a 20-as évek végén épített Arenc Silo átalakítása 3 év után 2011 szeptemberében zárult le, és nemcsak a város ipari örökségét hivatott bemutatni, de az Eric Castaldi és Roland Carta tervei alapján megvalósult modern kulturális tér 2000 fős előadóteremmel, és 520 m2-es konferencia és egyetemi központtal várja az érdeklődőket.
A CNA CGM Központi Tornya egy merész fatörzs, megalkotásához leigazolták korunk egyik építész nagyágyúját. A 33 emeletes (147 m magas) üvegépületet Zaha Hadid tervezte, 2009-ől Franciaország legnagyobb (és a világ harmadik legnagyobb) hajózási cégének ad otthont.
Az 5.700 m2-en elterülő MuCEM (Európa és a Mediterránium kulturáját bemutató múzeum) Rudy Ricciotti szüleménye, várhatóan 2013-ban adják át. A komplexumban kiállítótér, 400 férőhelyes előadóterem, konferenciatermek, boltok, kávézó és étterem is lesz. A Stefano Boeri Építésziroda által megálmodott CEREM (a Mediterránium Regionális Központja) egy multifunkcionális épület, mely 9.000 m2-en nemcsak kutató-és dokumentációs funkciót biztosít, de művészeti galéria, regionális önkormányzati irodák, bár/étterem, és egyéb szabadidős és kulturális helyszínek is megnyílnak. A C-alakú épület színte a vízből nyűlik ki, így újfajta teret képez a vízzel, és akár kishajók is kiköthetnek alatta vagy éppen szabadtéri kiállításokat is rendezhetnek itt.
További videókat
itt találtok.
Címkék:
Marseille Város
Ti mondtátok