2013. május 24. péntek vízpart | 1 komment

Így élünk falun a 21. században?

A 20. századi urbanizációs robbanás következtében ma már a lakosság nagyobb hányada – számuk 2030-ra elérheti az ötmilliárdot – városokban él, és ezeknek a városoknak reagálniuk kell az átalakuló környezeti hatásokra, a megnövekedett lakosságszámra és a folyton változó emberi igényekre. De mi a helyzet a kisvárosokkal, a falvakkal, mi a jövő? Oldalirányú vagy felfelé terjeszkedés?

Toronyhaz_Brenac_Gonzalez.jpg

A falusi vagy kisvárosias élet nyújtotta nyugalom és az ottani közösségi élet mintha mára háttérbe szorult volna, pedig a „helyhiány" megoldásával talán újra vonzóvá válhatna a ma rohanó és (el)urbanizálódott emberének. A Brenac + Gonzalez építésziroda a helyhiányt egyszerűen és ötletesen oldotta meg: oldalra terjeszkedni már nem, csakis felfelé lehet. Olyan magasházat/toronyházat terveztek, amelynek egyik alapeleme a hihetetlenül sok zöldfelület.

Toronyhaz2_Brenac_Gonzalez.jpg

Toronyhaz3_Brenac_Gonzalez.jpg

A francia építészek bukott ikonként tekintenek a falusi/kisvárosi életformára, ami a megfelelő építészeti megoldásokkal akár újra követendő példa lehetne a lakhatási trendek területén. Párizs egyik külvárosi negyedébe (Boulogne-Billancourt) tervezték a 27 900 m2-es épületet, a környék jó közlekedési összeköttetéssel és adottságokkal bír, a toronyház pedig – bár magasságával kilóg, mégis – illeszkedik a környezetbe.

Toronyhaz4_Brenac_Gonzalez.jpg

Az épület sok-sok rétegből áll össze, melyek függőlegesen helyezkednek el és igazodnak a lakók igényeihez: nemcsak lakások, de játszótér, közösségi és kereskedelmi funkciók, találkozóhelyek is vannak, csak úgy, mint egy hagyományos falusi főtéren. Ehhez kapcsolódik a zöld koncepció, kert-stílusú teraszokat alakítottak ki minden lakóegységnél, a 80 cm mély földben akár fák is meggyökerezhetnek. A zöldfelület nemcsak a természetet és az állandó körforgást jelenti ebben a projektben, de a környezeti hatások (nap, szél) ellen is védenek és egyúttal a zaj-és légszennyezés ellen is.

Toronyhaz5_Brenac_Gonzalez.jpg

A lakóterek nagyok, mintegy 3 méteres belmagassággal, sok üvegfelülettel és rugalmas térkialakítással. A terasz és a saját kiskert pedig olyan adalék, ami a betondzsungelben élő korosztályoknak megteremtheti az egyensúlyt a városi és kisvárosi létforma között. De egyelőre nehéz elképzelni, hogy a megszokott látkép helyett ez a Bábel tornyára emlékeztető konstrukció jelenti majd egyszer a vidéket, és a tornácos parasztházakat vagy a sátortetős épületeket már csak fotón nézegethetjük.

Toronyhaz6_Brenac_Gonzalez.jpg

Toronyhaz7_Brenac_Gonzalez.jpg

Címkék:Párizs Épület Brenac + Gonzalez Épített környezet Vertikális kert


A bejegyzés trackback címe:

https://vizpartifejlesztesek.blog.hu/api/trackback/id/5316053

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Mandiner blogajánló 2013.05.27. 14:52:01

Ezt a posztot ajánlottuk a Mandiner blogajánlójában.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

replikátor · http://reszegekistene.blog.hu/ 2013.07.15. 19:42:58

hun vannak a diknyók és a flexhang? Annélkül nem falu a falu...

Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal


süti beállítások módosítása