Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Varsó Waterfront Projekt: Program a Visztuláért
A lengyel főváros sokáig kiváló példa volt arra, hogyan negligáljunk egy folyót, majd hogyan tegyük azt társadalmi, kulturális és gazdasági életünk szerves részévé. Varsó folyója a Visztula, (lengyelül Wisła), mely 1047 km hosszúságával Lengyelország legfontosabb és leghosszabb folyója, európai szempontból pedig egyik legértékesebb területe, különösen élővilágát és biodiverzitását tekintve.
A 2000-es évekig sem a városvezetők, sem a varsóiak nem igazán törődtek a Visztula-parttal, éppen ellenkezőleg: a folyóra a lakosság kétharmada rossz érzésekkel gondolt. A part és a víz tele volt szeméttel, hiányzott mindennemű szolgáltatási és kereskedelmi funkció, a nehéz megközelíthetőség pedig kihalttá tette a partot. Az érdekütközések, a kompetencia és együttműködés hiánya odáig vezetett, hogy az amúgy fantasztikus adottságokkal rendelkező Visztulára mindenki csak úgy gondolt, mint egy büdös, koszos, elhanyagolt és veszélyes területre. Az önkormányzat azonban felismerte a Visztula adta lehetőségeket és első lépésben arra törekedtek, hogy megváltoztassák a folyó rossz megítélését. A szakemberek felismerték, hogy a waterfront területek a városfejlesztési trendek kialakításakor egyre fontosabb szerephez jutnak, hiszen a víz turisztikai és rekreációs potenciálja kimeríthetetlen, s ezek értékteremtő hatása a gazdasági szférát is pozitívan befolyásolja. A Varsói Önkormányzat ezért 2006 őszén úgy döntött, hogy egy átfogó waterfront-fejlesztés keretében nemcsak rendbe hozza, de a város integráns részévé teszi az évek óta elhanyagolt Visztula-partot. Ennek érdekében megalkotta a „Program a Visztuláért” fejlesztési-csomagot és végrehajtására kinevezte Marek Piwowarski polgármesteri-megbízottat.
A Program egyfelől a természet-közeliséget és a rekreációs lehetőségeket emeli ki. Ennek egyik eszköze a jelenleg kevéssé kihasznált folyami hajózás újjáélesztése (jelenleg 5 vonalon 8 vízi jármű szállítja az embereket, de a cél a hajózási szolgáltatások piacának teljesen megnyitása volt, illetve a növény-és állatvilág népszerűsítése). A természeti környezet megtartása és védelme mellett nagyszabású beruházásokkal akarták mind a lakosságot, mind a turistákat visszacsábítani a folyóhoz. A beruházások és fejlesztések összértéke elérte a 25 millió eurót, melynek nagy részét saját forrásból teremtette elő a város.
Két oldal, két világ
A waterfront projekt megtervezésekor és a fejlesztések harmonikus elosztásakor a városvezetők kihangsúlyozták a folyó két partjának különböző karakterét: a folyó keleti partja vadregényességéről és élővilágáról híres Európa-szerte (Natura 2000 terület), melyet védeni és megtartani kell, de egyúttal biztosítani a könnyű megközelíthetőséget is. Ezt szolgálja majd a Nadwiślańska kerékpárút és a két új gyalogos híd is. A nyugati oldal pedig a fejlődésé, a kortárs építészeté. Az eredményeket pedig 2012-től saját szemmel is megnézhetjük.
A fejlesztések két ütemben valósulnak meg: az első ütem 2010-ben befejeződött, a második ütem fejlesztései 2011-ben valósulnak meg.
A fejlesztések részletezésével folytatjuk!
A varsói vízparti fejlesztésekről az Octogon Architecture & Design Magazinban megjelent teljes cikk elolvasható itt.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok