Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Van a víznek helyrajzi száma?
Sausalito hatalmas lakóhajó-negyedében nincs két egyforma ház, San Francisco belvárosa pedig csak félórányira van. Egykor még 2Pac is a környéken lakott.
A negyednek nem akármilyen története van. A város a II. világháborúban a Liberty ship gyártás (futószalag módszerrel készített hajók) fellegvára volt, a Bechtel Co. mintegy 20 ezer főt alkalmazott, a hajómunkásokat pedig a víz közelében szállásolták el (Marin City). Ma már nincs hajógyártás, de még mindig sokan élnek a vízen, a legkülönfélébb lakóhajókban.
A nagy vízre költözési hullám a háború után és a hajógyár bezártával indult meg, veteránok és egykori munkások telepedtek le. Rengeteg rögtönzött úszólakás készült (régi vontatóhajókból, kompokból, szinte bármiből, ami úszott a vízen), sokat bérbe is adtak. Az 50-es években bohém művészek, a 60-as években a hippik szállták meg a várost, de írók, fotóművészek, színészek, gondolkodók is rajongtak érte. Ez ma sincs másképp, sokféle hátterű és foglalkozású ember él itt.
A helyi önkormányzat és hatóságok azonban megkérdőjelezték a lakóhajók biztonságos és legális voltát. Hogyan lehet a vízen helyrajzi számot kijelölni, mi lesz a szennyvízzel, hogyan rendezzék a tulajdonjogokat? A hatalmas viták végére Schwarzenegger kormányzósága alatt került pont, ekkor fogadták el azt a törvényt, mely legálissá tette a lakóhajók helyét. „Víz alatti utcákat” adtak át, így minden lakóhajó-tulajdonos be tudta szerezni a szükséges működési engedélyeket. Nemrég a Legfelső Bíróság kimondta, a lakóhajók nem járművek, szabályozásukra a helyi lakhatási törvények vonatkoznak. Nagy hurrá a tulajdonosoknak.
A természet közelsége jól megfér a modern élet vívmányaival: szennyvíz-elvezetés, internet, kábel tv, telefon, gázszolgáltatás, tetőterasz, csónaktároló. A házak nem túl nagyok és még közel is vannak egymáshoz, de a közösség tagjai tiszteletben tartják a szomszéd életét, nincs kukkolás, mégis segítik egymást, szinte önfejlesztő és önműködtető az egész.
Az ezerféle formájú és színű ház izgalmas összképet ad ki, tényleg nincs két egyforma, és ezt még olyan háznevekkel tetézik, mint Taj Mahal, Kalóz, Vonatroncs vagy Ördögszem. Akár idegenvezetéssel is megnézhetjük a több mint 400 lakóhajóból álló kolóniát, vagy ami még jobb, akár bérelhetünk is egyet nyárra.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
károly szántana 2013.02.16. 23:34:48
www.youtube.com/watch?v=pojTDy3xL_M&feature=youtube_gdata_player
Ti mondtátok