2013. április 17. szerda vízpart | 3 komment

Zaha Hadid Kínában alkot

Zaha Hadid legutoljára a Londoni Olimpia Vizesközpontjával került nálunk reflektorfénybe, most Kínában tervez kulturális komplexumot egy tó partjára.

zahahadid.jpg

Az építkezés októberben kezdődik, 1800 fő befogadására alkalmas színházzal, kortárs múzeummal és egy kisebb, több funkciós épülettel (Changsha Meixihu International Culture and Art Centre). A virágszirom formát felvevő épületek teraszokkal, járdákkal és füves területekkel kapcsolódnak egymáshoz.

Hadid 2011-ben megnyerte az épületegyüttesre kiírt pályázatot, mely a Meixi tó partján helyezkedik el. (A tó egyébként más szempontból is érdekes: Hadid épületei a „jövő városának” részei, hiszen a Kohn Pedersen Fox Associates a tó körül és környékén egy olyan mintavárost szeretne kialakítani, melyet aztán világszerte le lehetne kopizni). A projekt részeként két gyalogoshidat is felhúznak, mely megkönnyíti az átjutást a szomszédos Fesztivál Szigetre.

zahahadid2.jpg

Az igazi Zaha Hadid stílusban épülő tömb központi eleme a Nagy Színház, mely leginkább a nemzetközi előadásokra fókuszál, így a kapcsolódó funkciókkal sem fukarkodtak: ruhatár, bárok, éttermek, VIP szekció, próbatermek, öltözők, backstage logisztika. A színház körüli füves területekre többek között kültéri szoborparkot terveztek.

zahahadid3.jpg

A multifunkcionális használatra kialakított Kis Színház a londoni komplexumhoz hasonlóan alakítható, mozgatható elemekből tevődik össze, bulik, üzleti összejövetelek vagy akár divatbemutatók helyszínéül szolgálhat. A harmadik "virág", a Művészeti Múzeum kortárs alkotók műveit mutatja be szerte a világból.

zahahadid4.jpg

Zaha Hadid legújabb projektje az összes többihez hasonlóan erősen megosztotta az embereket, vannak, akik azzal vádolják az iráni építésznőt, hogy addig szépek az épületei, amíg nem kell, hogy funkcionálisak is legyenek, vagy hogy az alkotásai valójában nem is az emberi agy, hanem egy számítógépes program túlságosan mesterséges outputjai, lelkes hívei szerint azonban hullámzó formái és újszerű látásmódja igenis megreformálták az építészetet. Mindenki döntse el maga.

 

 

Címkék:Zaha Hadid Kína Épület Építész


A bejegyzés trackback címe:

https://vizpartifejlesztesek.blog.hu/api/trackback/id/5230246

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Mandiner blogajánló 2013.04.18. 14:39:01

Ezt a posztot ajánlottuk a Mandiner blogajánlójában.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Measurer 2013.04.18. 08:47:07

Azért néha a funkcionalitással is baj van. Az Aquatics Centre-ben belógott a tető a képbe (vagy csak több széket raktak be, mint lehetett volna).
www.archdaily.com/258155/zaha-hadid-denies-aquatics-centre-design-flaws/

gxy 2013.04.18. 10:47:53

Én inkább attól tartanék, hogy ez már olyan időkre van tervezve, amikor úgy fog terjedni a fény, hogy ez nem jelent akadályt. Meg vagyon ez írva a Necronomiconban. :)

A Tengerész · http://amapola.blog.hu 2013.04.20. 08:34:58

FUNKCIONALITÁS!!! És itt nemcsak a pillanatnyi használhatóságról van szó. Sok évig voltam épületüzemeltető. Az építőművészek hajlamosak nem tudomásulvenni, hogy az építmények nem szobrok, nem kizárólag műalkotások, hanem megépültük után használati tárgyak, melyeket karbantartani, klímázni, takarítani kell. Amikor a virtuóz formák mindezt rendkívül költségessé teszik (hatalmas, funkcióval nem indokolható fűtendő-hűtendő terek, napsugárzás miatt üvegfelületekkel nyári hőségben élhetetlenné tett terek stb) , versenyhátrányba hozzák az épületet a hasonló funkciójú, de kedvezőbb adottságokkal rendelkező konkurenciával szemben. Tetszik, nem tetszik ez a világ a pénzről szól egy kiállítást, egy bemutatót oda fognak hozni a globális világban ahol az olcsóbb. Ha nem lesz állami pénz az ilyesmikbe tömni akkor ugyanúgy lerohadnak mint hazánkban és lesznek egy letűnt kor málladozó emlékkövei.

Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal


süti beállítások módosítása