Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
A Valyo Kikötő lesz Budapest új közösségi tere
A Valyo újra a Duna-part meghódítására készül. Azért is bírjuk őket annyira, mert az elmúlt években ontják magukból a projekteket a víz I város I ember témakörben. Többek között egy régi buszt menő szaunává alakítottak, megálmodták a Dunatanösvényt, einstandolták a Szabi hídat, hogy igazi köztér legyen belőle, meg hogy persze jókat lehessen bulizni, és megcsinálták a Valyo!Partot is, ahol ingyenes közösségi programokkal és kulturális eseményekkel hozták tényleg elérhető közelségbe a folyót. Most pedig jön az újabb királyság, a Valyo Kikötő.
© Valyo
Bele kell húzniuk, mert a nyitást május 1-re tervezik. De mi is lesz ez és hol? A Rákóczi hídtól délre van egy több ezer m²-es terület, egy egykori kikötő, ezt a részt akarják felpimpelni. Lássuk be, ránk is férne több ilyen hely, ahol közel vagyunk a vízhez és egymáshoz is. Az elképzelések szerint ez egy 300-500 főt befogadni képes Duna-parti helyszín lesz, ahol összeér a közösség, a kultúra és a városfejlesztés.
© Valyo
© Valyo
A nyári hónapokban üzemelő Kikötő művészeti fesztiválokkal, kulturális rendezvényekkel, workshopokkal várja a városi dzsungelből menekülni akarókat, de gondolnak a gyerekekere és a sportolni vágyókra is. Lesz nyári egyetem, este meg koncertek, mozi és színházi előadások.
A cél, hogy ebből a lepukkant területből kis költségvetéssel és újszerű ötletekkel egy mindenki számára nyitott és közkedvelt tér legyen. Ahhoz, hogy minden összeálljon a munka ünnepére, az elkövetkezendő 2 hónapban több hetes tervező és építő workshopkat tartanak. Akit önkéntesként vagy esetleg szakemberként érdekel a dolog, az keresse őket bátran. A buli pedig szeptember 30-án zárul, ekkor már úgyis nyakunkon az ősz, más módon kell majd pótolni a vizet az életünkben.
© Valyo
És hogy mennyire jó úton jár a Valyo, arra van pár külföldi példa is. Az egyik kedvencünk a koreai Cheonggyecheon, vagyis a folyam, amit először lebetonoztak, majd kiszabadították az aszfalt alól (kb. 390 millió dollárból) és élettel teli találkahellyé változtatták, ahol van víz, van zöld és sok-sok ember.
Még ennél is nagyobb léptékű városfejlesztési program zajlik Lyonban, de az irány hasonló, egyben követendő. A 2020 körül befejeződő projekt lényege, hogy civileket, lakosságot és a szakmát egyesítve közösen alakítsa ki és át a vízpartot, hogy a lesajnált rakparti részekből az autók kizárásával egy zöld, gyalogos-és biciklibarát közösségi tér legyen, ami a város szerves része.
© Durham University
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
teéjesenmindegy 2018.03.03. 22:04:50
Nincs is jobb felhasználási módja mondjuk a Szabadság hídnak, minthogy angol turisták a közepén ülve facebookolhassanak.
Ti mondtátok