Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
A metálmorfózistól Colin Firthig
Itt a legújabb vizes art egyveleg forgó acélfejjel, LED-halászokkal, lyukas testű szobrokkal és Colin Firth vizes felsőtestével.
Lyukas testű ember menni világgá
Kezdjük talán a legismertebbel. Bruno Catalano 20 éve készít szobrokat, „hiányszobrai” ma már világszerte népszerűek. A francia művész Marokkóban született és élete során sokat utazott, ezek ihlették alkotásait. Utazás során az ember kicsit mindig otthagy magából valamit a kalandozás helyszínein - ez Catalano ars poeticája. Amikor 12 évesen elhagyta Marokkót, úgy érezte, egy darabja örökre elveszett.
A lyukas testű emberek bronzból készülnek, általában egy bőröndös, ábrándozó alakot ábrázolnak. A szobrokat – amiken a lányával közösen dolgozik –, először agyagból formázza meg, a teljes verzió átlagban 15 nap alatt készül el. A szobrok középső része nincs meg, ezt a hiányzó darabot, negatív teret kell a szemlélőnek betöltenie. 2013-ban Marseille kapta meg az Európa Kulturális Fővárosa címet, ennek keretében Catalano 10 szobrát állítják ki a marseille-i kikötőben, szeptember 30-ig.
Mr. Darcy, de ezúttal nem a Bridget Jonesban
Pont 200 éve jelent meg Jane Austin világhírű regénye, a Büszkeség és balítélet, melynek főhőse Mr. Darcy. A regényből film és tv sorozat is született, egy nemrég indult angol drámacsatorna felmérése alapján pedig a sorozat egyik jelenete lett a legfontosabb angol tévés pillanat. Ezt örökíti meg a 3,7 m magas szobor a Hyde Parkban.
A Colin Firth-öt ábrázoló szobor idén júliustól a Szerpentin-tóban, később a forgatás helyszínéül szolgáló Lyme Park egyik tavában látható. 2 hónap és 3 ember kellett ahhoz, hogy a szobor a helyére kerüljön, a projekt vezetője Toby Crowther volt. A cél az volt, hogy Mr Darcy jellemvonásait egy jelenetbe tudják összesűríteni. A jelenet amúgy sosem szerepelt a könyvben, csak az 1995-ös tv sorozatba írták bele, hogy kicsit tüzesebbé tegyék Ms. Bennett és Mr. Darcy kapcsolatát (de ott sem szerepel ilyen direkt módon). Az üveggyapot szobor hamar az úszók, csónakázók és hattyúk kedvence lett.
Homok kalligráfia
Ki ne firkált volna már unalmában vagy idegességében mindenféle alakzatot, betűket papírra vagy akár homokba? Andres Amador homokrajzai után itt van egy újabb, szintén tiszavirág életű alkotásairól elhíresült művész, Andrew van der Merwe. Ő az első strand-kalligráfus, aki ősi és modern betűket vés a homokba, és persze gyorsan le is fényképezi őket, mielőtt elmossa az egészet a víz.
Főleg a gyarmati idők írása érdekli, de alkotásai javarészt értelmetlen szavakból és figurákból állnak össze. Aszemikus szavakat használ, amelyeknek semmilyen értelmük nincsen, de összességében mégis nagyon jól néznek ki, vagy neveket rajzol a homokba. Környezeti károkat nem okoz, nagy és drága felszerelés nem kell hozzá, persze nem is tartós, de tutira nyugalmat áraszt annak, aki csinálja és annak is, aki csak nézi.
Metálmorfózis
A prágai születésű szobrász, David Černý majdnem 8 méteres alkotása rozsdamentes acélból készült és szökőkútként funkcionál. A Metalmorphosis Černý első amerikai projektje és egy charlotte-i (Észak-Karolina) irodaház előtt található. Már amikor felkérték a munkára, tudta, hogy vízzel fog dolgozni valamilyen formában.
A 14 tonnás szerkezet egy fejet ábrázol, aminek a szájából víz jön. Hét rétegből áll és ezek a rétegek bizonyos időközönként elforognak. A forgást a szobor belsejében található motorok végzik, amikhez speciális programot írtak. Az egészet pedig élőben is megnézhetitek.
LED-halászok
A tajvani Kinmen és Hsziamen között található tengerparti részen helyezte el Marco Casagrande szobrait, amelyek apálykor hat méterre magasodnak, dagálykor azonban csak három méter látszik ki belőlük, lábaikat kagylók és osztrigák lepik el. Mindkét oldalon 2-2 halász található, ezeket homokfújt acélból készítette a neve ellenére finn építész, a testüket kilyuggatta, hogy a napfény jobban áthatoljon rajtuk.
Fejükre pedig hagyományos halászkalapot rakott, amit megspékelt pár LED-es napelemes panellel, hogy éjszaka világítsanak. Ez a kicsit művészeti, kicsit környezetvédelmi alkotás 2013-ban készült el, idővel arra számítanak, hogy a lábakból mesterséges korallok alakulnak ki.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok