Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Hulladék-Buddhával a kilakoltatás ellen
15 méteres Buddhára hajazó szobor hever pár napja New York Williamsburg nevű negyedében, az East River partján. Közelebbről nézve már nem is annyira egyértelmű, valójában mit ábrázol az utcán talált vagy más használati tárgyakból kreált alkotás, melynek arca egy hatalmas fotó, a könyöke esernyőből, nyaklánca aranyozott IT-lomokból készült, fején egy csomó kalap található, mellbimbóját pedig egy véka adja.
A szobor minden eleme - fejétől a lábujjáig - talált vagy eldobott tárgyakból készült
A szobor a lengyel művész Paweł Althamer ötlete alapján, több művész (fiai Szymon és Bruno Althamer, Noah Fischer, Roman Stanczak, Rafael Zwirek és az Aaron Burr Society) közreműködésével valósult meg. Az alkotással a New York-i anyák kilakoltatása ellen harcolnak, az "Igazság anyakiránynője" (Queen Mother of Reality) névre keresztelt hulladékszobor hátulja éppen ezért nyitott, ez a tér az átmeneti szálláshelyre utal.
A nyitott tér egyesek szerint az anyaméhet szimbolizálja
Althamerék munkája nem magánakció volt, hanem a New York-ban 2013. november 1-24. között megrendezésre kerülő Performa 13 művészeti biennále részeként látott napvilágot. Valószínűleg azonban nem sokáig maradhat a helyszínen, mert amilyen váratlanul jelent meg a parton, a hatóság olyan gyorsan körbe is kerítette sárga szalaggal, mondván, az alkotónak nem volt engedélye a szobor elhelyezésére, még ha a szervezők ennek ellenkezőjét is állítják.
Pár napja még ott volt a mű, de a szervezőket felszólították az elbontásra
Az anyakirálynő ihletője amúgy az afroamerikai Dr. Delois Blakely volt, aki Harlem egyik befolyásos jogvédője, egyben a társadalmi igazságosság egyik jelképe is. A szobor arca Blakely fiatalabb korában készült fotója.
Az Anyakirálynő / Dr. Delois Blakely valaha apáca volt, ma Afrika jószolgálati nagykövete
A november 19-i avatáson megszentelte az alkotást, mely munkássága előtt is tiszteleg
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok