Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Best of templomok 2.
Korábban bemutattunk már pár templomot nemzetközi vizeken, most itt a következő rész vallástól és kontinenstől függetlenül és már a Karácsony lázában égve.
Phuktál kolostor, India
A 12. század elején alapított kolostor egy hatalmas kősziklába vájva bújuk meg a hegyoldalban, a Lungnak-folyó (Lingti-Tsarap) egyik mellékága mellett. És hogy miért éppen ide épült? A hiedelmek szerint a lejtők fölött volt egy erdő, amiből csak egyetlen fa menekült meg. A kolostorban 70 szerzetes él, van könyvtár és több imaszoba, a barlang belsejében pedig szent forrás található. Kőrösi Csoma Sándor 1825-27-es látogatásának emlékét pedig kőtáblák őrzik.
Guruknak való vidék
Nagyboldogasszony templom, Szlovénia
A Bledi-tó kis szigetén áll a templom, melyhez 99 lépcsőfokon lehet feljutni, a szigetre pedig csónakkal vagy a Pletna nevű bárkával. A szigeten ősi leleteket is találtak, sőt a templom előtt állt valaha Živa, az élet és a termékenység istennőjének szentélye. Legendák pedig itt is születtek: aki háromszor meg tudja rántani a harangkötelet, annak teljesül egy kívánsága.
A kívánság-harang 1534-ből származik
Mont-Saint-Michel, Franciaország
A Couesnon folyó torkolatánál fekvő sziget igazi árapálysziget, apálykor száraz lábbal is megközelíthető, de dagálykor körülveszi a víz. 1879-ben épült meg az 1800 méter hosszú gát, amely a szárazfölddel köti össze a szigetet. A 78 méter magas gránátsziklatömb tetején található a bencés apátság, amelyet évente mintegy 3,5 millió zarándok és turista látogat meg. Bár volt idő, amikor börtönként is működött, 1922-től újra a vallásé lett a főszerep. Victor Hugo a szigetet az „óceán piramisának” nevezte el, mozgalmat indított műemlékké nyilvánítása érdekében, 1979 óta az UNESCO Világörökség része.
Maga a misztikum és az elszigeteltség
Petrovac kápolna, Montenegro
A valaha az Osztrák-Magyar Monarchia déli végén fekvő üdülőhely tengerpartjától alig 1 km-re, egy kis sziget tetején áll az apró katolikus kápolna, melyet az SMS Zenta kiscirkáló túlélői építették 1923-ban. A hajó roncsai 75 méter mélyen fekszenek, amely kedvelt, de nehéz merülőhely.
A túlélők 5 órán keresztül úsztak, míg partot értek
Szent Bertalan templom, Németország
A Königssee nyugati partjánál, a Szent Bertalan szigeten áll az azonos nevű, zarándokok számára épített barokk templom. A falut és a templomot is csak hajóval vagy a hegyen keresztül, hosszú túrával közelíthetjük meg. A különleges, hagymaformára emlékeztető kupolás templomot Szent Bertalanról, az alpesi gazdálkodók és tehenészek védőszentjéről nevezték el.
A tó partján nincsen járható ösvény
Vízi templom, Svájc
A zürichi templom a Limmat folyó egy kis szigetére épült, ahol a város két védőszentje mártírhalált halt, a legenda szerint levágott fejükkel a domb tetejére szaladtak, ahol most a Großmünster katedrális áll, nem messze pedig a Fraumünster. A templom építése még a 10. században kezdődött, végleges formáját az 1500-as évek végére nyerte el. Az altemplom a folyó vízszintje alatt található, itt őrzik a lefejezéshez használt mártírkövet. A templomhoz korábban hozzáépített céhes ház ma modern művészeti múzeumként működik.
Úszótemplom, Indonézia
A templom 1700 méter magasan, a Bedugul település (Bali) mellett levő Bratan-tó partján fekszik. 1663-ban épült Dévi Danu tiszteletére, aki nemcsak a tó, de a termékenységé istennője is. Dagály idején teljesen körülveszi a víz, a magas fekvés miatt pedig sokszor ködbe burkolózik. Szigorú látogatási szabályokat léptettek életbe, a férfiak csak szarongot és turbánt viselve léphetnek be, a nők viszont menstruáció esetén nem.
Sok ezren járnak ide gyermekáldást remélve
Pontikonissi és Vlacherena, Görögország
A Pontikonissi, vagyis az Egér-sziget, egész éven mindössze egyetlen napon (augusztus 6.) és akkor is csak zarándokként, pár percre látogatható meg. A 12. században épített bizánci stílusú kolostor (Jézus Színeváltozása) tornya a buja növényzet közül kandikál ki. Előtte található a Vlacherna kolostor, mely a sziget egyik legtöbbet fotózott látványossága és egy hídon keresztül közelíthető meg. A 80-as évekig egy női rend működött itt.
A Víz Katedrálisa, Chile
A modern vonulatot képviseli a fővárosban, Santiago de Chile-ben 2011 augusztusában megnyílt templom, mely a német-chilei Gun Arhitects nevéhez fűződik. A díjnyertes projekt tulajdonképpen egy köztéri alkotás, amely leginkább egy cseppkőbarlangra hasonlít, a vizet pedig egy öntözőrendszer biztosítja, a látogatók nagy örömére.
Halfeti mecset, Törökország
Az Eufrátesz keleti partján fekvő város és környéke mezőgazdaságból, halászatból élt, azonban a területet 1999-ben elöntötte a folyó, így az embereket és épületeket is átköltöztették egy másik városba (Karaotlak). Az elöntött város azóta turista látványosság lett, nemcsak a korábbi erődöt, de a mecsetet is sokan megnézik. Savasan falucska azonban még ennél is jobban elúszott, ott csak a minaret látszik ki a vízből.
A környék fekete rózsákról is híres
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok