Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Ilyen lenne a jövő börtöne?
Margot Krasojevic neve egyelőre nem mond túl sokat, még építész berkekben sem. Pedig lehetne majd egyszer a következő Zaha Hadid is (akinek egyébként dolgozott korábban), hiszen formái az iráni építészfenomén fluid szerkezeteit idézik, de mostanáig 3D-ben többet tett le az asztalra, mint megvalósult projektekben. Bár ha sikerül kiviteleznie a ma még lehetetlennek tűnő tervét, egy olyan börtönt, amely egyben vízerőműként is funkcionál, akkor bekerülhet a legek közé.
Túl futurisztikus?
Az építésznőnek volt már korábban is vizes projektje, Amszterdamba tervezett egy víztisztító gyalogoshídat és egyébként annak az új iskolának a követője, amely a pszichológia és az építészet fúziójában gondolkodik.
A csatornavizet a híd acélcső-rendszere tisztítja meg
A börtön a Csendes-óceánon épülne (volt már egy hasonló tervpályázat), közel a kanadai partokhoz. A vasbeton szerkezet stabilitását úgy próbálná Krasojevic elérni, hogy akár 2 ezer méter mélyre is lefúrják a tartólábakat, amikhez még turbinákat is csatlakoztatnának.
A fúrótoronyra hajazó építmény természetesen energiatakarékos lenne, a dizájn a vízerőművek működését veszi alapul. A lényege, hogy óceánvizet használnak fel elektromos áram előállítására. Csúcsidőben a börtönből a turbinákra zúdul a víz, míg alapjárat esetén az így megtermelt energia pumpálja vissza a vizet a börtönbe.
Ha Krasojevic arra játszik, hogy a rabok idegeit felőrölje, akkor jó úton halad, hiszen közel s távol nincs más, csak víz és az egyetlen hang, amit hallhatnak a börtönlakók, az a víz csobogása. Ja, és persze a falak teljes betekintést engednek mindenhová, lehet nézegetni, mit művel a cellaszomszéd. A színekről nem is beszélve, ez a sárgás-zöldes árnyalat a legkevésbé sem nyugtató.
Ez tényleg felér egy dupla büntetéssel?
Ezen túl is még ezernyi kérdés merül a dizájnnal kapcsolatban. Hol is vannak pontosan a cellák? Mennyire sikerül tényleg megtermelni a szükséges energiát? Statikailag mennyire biztos a szerkezet? Hol futnak a kábelek? Mennyi lenne a fenntartási költség? Inkább hasonlít valami dúsgazdag különc vízi kecójára, mint börtönre, de az irány és az ideológia elgondolkodtató, a helyszín meg duplán büntet.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok