Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Kettészakad Florida?
Környezetvédelmi nemtörődömség miatt kettészakad Florida? Ezt találgatják azok, akik nem tartják alapból őrültségnek a példátlan ötletet.
A víz lenne a válóok Floridában?
Nagyot húztak Dél-Miami tisztviselői október hetedikén: Florida kettéosztásáról fogadtak el javaslatot. Indoklásuk szerint elegük van abból, hogy Észak-Florida teljesen közönyös az éghajlatváltozással kapcsolatban és nem hajlandók törődni a déliekkel. Miami a főváros, Tallahassee segítségében sem bízik, úgy érzik, teljesen magukra hagyták őket a problémával.
A javaslat kitér arra is, hogy a tengerszint az elkövetkezendő 100 évben várhatóan 1 méterrel emelkedik majd és rávilágít arra is, hogy mekkora különbségek vannak környezeti szempontból Florida északi és déli része között. Dél-Florida mintegy 35 méterrel, Észak-Florida azonban átlagosan csak 15 méterrel nő a tengerszint fölé, miközben vannak részek délen, ahol ez a szám csak 5 méter. Ráadásul ott van mindenki számára a nyilvánvaló tény: 1880 óta közel fél méterrel emelkedett a vízszint. Teljesen érthető, hogy az északiak annyira nem pánikolnak, de a déliek körében annál nagyobb a felháborodás és a félelem.
Az elszakadásra azonban kis esély mutatkozik. A javaslat szerint Dél-Florida 24 megyével bírna (Florida összesen 67 megyéből áll), valamennyi megye tisztviselőinek igent kellene mondani az új államra, és Florida állami törvényhozásának is rá kellene bólintania. A 24 megyének már megküldték a tervezetet.
Lesz vajon 51. szövetségi tagállam?
A javaslatot egyébként a jelenlegi alpolgármester, Walter Harris terjesztette be, aki szerint Miami nem fogja megvárni, hogy a tengertől biztonságos távolságban lévő főváros és a magasabban fekvő floridai területek végignézzék, ahogy Dél-Florida szépen eltűnik a süllyesztőben. Csalódottságának is hangot adott azért, hogy Észak-Florida empátiából elégtelenre vizsgázott.
Miami aggodalmai az éghajlatváltozás miatt mindenesetre nem alaptalanok. Kutatók a 21. század végére egy olyan Miamival számolnak, mely teljesen elveszti mostani arculatát, a legelvetemültebb jóslatok pedig azzal riogatnak, hogy majd búvárkodni járnak ide az emberek és gyönyörködni az elsüllyedt városrész romjaiban. A veszélyben lévő épületek és infrastrukturális eszközök értéke eléri a 400 milliárd dollárt.
Jobb két Florida, mint egy?
Elszakadás környezetvédelmi okokból vagy ez is csak politika?
Szeparatizmusra eddig hivatalos indokként még nem hoztak fel környezetvédelmi problémát. Sokan úgy vélik, hogy nem is ez a valós ok, az elszakadási ötlet sokkal inkább politikai indíttatású. A javaslat riadóztatásnak kiváló, vagy arra, hogy a környezetvédelem kérdése formálja a politikai csatározásokat, de sem technikai, sem jogi, sem gazdasági szempontból nem tekinthető reálisnak. Harris is elismeri, figyelemfelkeltésnek sem utolsó ez a terv, és nemcsak Miamiért, hanem az USA többi veszélyeztetett területéért is harcolnak, New Yorkért, Louisianáért vagy éppen Norfolkért.
Az elszakadással Florida nem vesztene semmit, így is a világ legbizarrabb lakóival bíró terület maradna. Került itt már rács mögé egy lamantint meglovagolni próbáló nő, a szupermarketben élő krokodilt 12 üveg sörért eladni próbáló hajléktalan, sőt egyszer egy floridai kecske is nyert világbajnokságot gördeszkában. Vannak, akik éppen ezért viccesen próbálják megközelíteni a kettéválás kérdését és nagyjából a fentiekhez hasonló színvonalú őrültségnek tartják az elszakadási tervezetet is.
Brickell Key szigetet ki védi meg?
A 24 megye amúgy Florida területének kb. 40%-át foglalná el (60 ezer km²) és a lakosság mintegy 2-3-át (13,4 millió fő) foglalná magában. Bár az északi szomszéd látszólag örülhetne az elszakadásnak (főként kulturális és politikai okok miatt), azért azt nem szabad elfelejteni, hogy a déli rész generálja az állami bevételek több mint 69%-át, így nem tűnik túl logikus lépésnek hagyni elúszni ezt az államrészt, hacsaknem egy karibi szomszéddal akarnának gazdagodni.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
jet set 2014.10.30. 13:17:27
Forrás?
harcsapaprikás 2014.10.30. 15:37:59
MMSZoli 2014.11.24. 03:20:08
A fejük tetejére is állhatnak a déliek, a Nap (mint égitest) hideg/meleg ciklusai és a kozmikus háttérsugárzás szintjének változására NULLA ráhatásunk van. Az emberi hatás elhanyagolható, a CO2 hatása pedig még inkább. A vízgőz pl. 8x akkora hatású és sokszorta több van belőle a légközben, akkor tiltsák meg a tengernek, hogy párologjon? Vagy ott a metán, 20x akkora üvegházhatású gáz, ne szellentsen egyetlen dél-floridai se! Nem beszélve a szarvasmarhákról...
Ez az egész csak pár ezer "klímakutatónak" és firkásznak ad stabil bevételi forrást, miközben a jövő heti időjárást sem tudják megjósolni, 100 évre előre próbálnak prognózist adni. Nevetséges az egész. Ha ennyire aggódnak a felmelegedés miatt, váltsák ki a fosszilis erőműveket atomenergiával, és álljanak át elektromos autókra. Persze Florida ebben már most is élen jár, de még így is csak az autók 5%-a ilyen...
Ti mondtátok