Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Megtisztítjuk-e végre az óceánokat a műanyagtól?
Közel 200 ország írta alá december első hetében Nairobiban az ENSZ Környezetvédelmi Ügynökségének (UNEP) konferenciáján azt a határozatot, melynek célja, hogy jelentősen csökkentse a műanyag hulladékot a világ óceánjaiban. Ez a határozat fontos lépés lehet egy jogilag kötelező erejű egyezmény felé. De miért is van erre szükség? És egyáltalán, lesz ebből valami, vagy Donald Trump beint?
Hol tartunk most?
Az UNEP szerint, ha a jelenlegi tendenciák folytatódnak, 2050-re több műanyag lesz az óceánokban, mint amennyi hal. Évente mintegy nyolcmillió tonna műanyag kerül a vizekbe, amely megöli a tengeri élőlényeket és bekerül az emberi táplálkozási láncba is - jelzi az UNEP dokumentum.
A Guardian felmérése szerint a föld lakói percenként egymillió műanyagpalackos terméket vásárolnak a világon. Ehhez jól igazodik a műanyaggyártás is: a következő húsz évben várhatóan kétszeresére, 2050-re pedig négyszeresére emelkedik a műanyaggyártás mértéke. Ha ez még esetleg nem lenne eléggé riasztó, akkor ebből a mennyiségből nyolcmillió tonnát beledobálunk az óceánokba évente, az így szennyezett vizet az érintett térségekben élők megisszák, a szennyezett állatokat pedig megeszik.
Nem is kell annyira messzire menni a szembesülésért. Az UNEP határozatot Norvégia kezdeményezte, amely közvetlen elszenvedője a mérhetetlen szemetelésnek. Történt ugyanis, hogy a skandináv országban mikroműanyagot találtak azokban a kagylókban, amelyeket aztán jóízűen elfogyasztott a norvég állampolgár. Ugyanennyire kiverte a biztosítékot az a partra vetett bálna, amelynek a gyomrában 30 műanyag zacskót találtak.
A határozat aláírói között ott van Kína is, amely a világ legnagyobb műanyag gyártója és úgy tűnik, hogy kezdi viselni az ezzel járó felelősséget is. A világ legnépesebb országa ugyanis átvette a globális vezetést a környezeti válságok tekintetében, miközben az USA egyre inkább alkalmazza Kína egykori nemtörődöm politikáját. Eredetileg úgy tervezték, hogy a határozat menetrendet és konkrétabb célokat is tartalmaz, de azt végül Donald Trump tisztségviselői elutasították.
Mi várható?
A következő lépés egy jogilag kötelező erejű eszköz lehetőségének megvizsgálása, melyet az elkövetkezendő 18 hónapban tesznek majd meg. Remélhetőleg nem csak vizsgálgatás lesz, hanem szerződés, és mindez belátható időn belül.
Addig pedig 3 tipp, hogyan is hasznosíthatnánk az óceánokból kibányászott műanyagot
A hollandok például a Csendes-óceánon hoznának létre úszó szigeteket a sok műanyag hulladékból. Ezzel két legyet ütnének egy csapásra, nemcsak az óceánokat tisztítanák meg, de új, fenntartható élőhelyek létrehozására is fókuszálnának. Ez a projekt még várat magára, kutatási fázisban van.
Van viszont olyan, ami már működik, és nem ma kezdték. Kevesen tudják, hogy Pharell „Happy” Williams nemcsak zenél, hanem cége, a Bionic Yarn már gyártja azokat a fonalakat, amelyek kiindulási pontja az óceáni szemét volt. Williams a kurátora a Raw for the Oceans kezdeményezésnek is, amely pólók, kezeslábasok, kabátok, bomber dzsekik, farmerek, és baseball sapkák gyártását végzi, tengeri szemétből.
A kenyai Ocean Sole az Indiai-óceánból kihalászott flipflopokból készít játékokat és egyéb használati tárgyakat. A munkát 1999-ben kezdték, tevékenységükkel arra is fel szeretnék hívni a figyelmet, hogy az óceánok nem az emberiség szemétlerakói, bármennyire is gondolják így sokan.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Luke én vagyok az apád körösztanyjának a szomszédj 2017.12.15. 12:20:41
Szivesebben vernem agyon azokat akik beledobaljak.
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2017.12.15. 13:21:36
BéLóg 2017.12.15. 14:20:43
Most jelent meg az első olyan elemzés, amely a FOLYÓK iszapjában mikro méretű műanyag darabokat talált, amelyek MÁR benne is vannak a táplálékláncban, például az ivóvíz, például a halak, például a hordalékkal trágyázott földeken. EZ olyan döbenetes dolog, hogy az első híradás után mint valami varázsütés ELTŰNT a hírekből.
Miközben ez lesz az elkövetkezendő idők legnagyobb katasztrófa eseménye, kb. mint a BSE kór vagy a madárinfluenza.
Ti mondtátok