Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Best of vízparti utak II.
Újabb válogatás romantikusoknak, túrázni vágyóknak és igazán bátraknak: utak oda, ahol a világon elsőként kel fel a nap, a félszigetre, amit Arábia Norvégiájának neveznek vagy ahol csak jégen lehet közlekedni.
Pacific Coast Highway, Új-Zéland
A világ egyik legszebb túraútvonalának tekintett út Aucklandből, Új-Zéland legnagyobb és legmozgalmasabb városából indul és egészen Napier-ig el lehet rajta jutni. A kirándulás során végighaladhatunk az Északi-sziget mentén, érintve a következőket: Coromandel (strandjaival, erdőivel az egyik közkedvelt nyaralási célpont), Plenty-öböl (James Cooktól kapta a nevét és itt található az ország egyetlen víz alatti vulkánja), Eastland (a maorik és az európaiak itt találkoztak először és itt kel fel először a nap), Hawke’s-öböl (az ország legmelegebb és legszárazabb régiója, mely borairól vált világhíressé).
Part-menti autópálya, Omán
A Muszandam-félszigetet, amely egykor Kalózpart néven volt ismert, ma sokan az „Arab-félsziget Norvégiájaként” emlegetik, hiszen tele van sziklás öblökkel, kicsiny falvakkal és a hegyekre felkúszó utakkal. Elhelyezkedése miatt igencsak nehezen megközelíthető, legfőbb városa a portugálok által épített el-Haszab, amely az Egyesült Arab Emirátussal határos. Szárazföldön elérhetetlen volt, míg meg nem építették az autópályát, azóta közkedvelt hétvégi turista úti cél. 2014 márciusában a Közlekedési és Kommunikációs Minisztérium által kiírt pályázatot a török STFA építkezési cég nyerte meg, amely több mint 100 millió dollárért fogja a már meglévő utat korszerűsíteni, bővíteni.
D8-as országút, Horvátország
A Jadranska magistrala, mely az Adriai-tenger keleti partvidékén húzódik végig, Rijekát köti össze Dubrovnikkal. Sokan a világ egyik leglátványosabb útvonalának, sőt a horvátok 66-os útjának is nevezik. Több országot is érint (Bosznia-Hercegovina, Montenegró), a horvát szakasz 650 km hosszú. A szinte teljes hosszán csak 2 sávos út nem tartozik a legkönnyebbek közé, sok a szerpentin, az egyik oldalon sziklák, a másik oldalon a nagy mélységben a tenger, de legalább autópályadíjat nem kell fizetni.
N10-es autópálya, Pakisztán
Az út 653 km hosszan Pakisztán Arab-tenger menti szakaszán halad végig, az egykori Makrán történelmi régió vonalán. Végpontjai Beludzsisztán tartomány két városa, Karacsi és Gwadar, de olyan kikötővárosok mellett is elhalad, mint Ormara és Pasni vagy Lyari. Utána Bahu Kalat természetvédelmi terület felé (Irán) veszi az irányt, ez a rész híres mangrove fáiról és ritka állatairól, mint az indiai krokodil (mugger). A pakisztániak nagy büszkesége amúgy az autópálya, melynek építése 2002-ben kezdődött meg és 2014 decemberében adták át. A menetidőt le tudták szorítani 6-7 órára, így a part-menti út nagy lökést jelentett a tartomány életében.
A25-ös autóút, Görögország
A Chalkidiki-félsziget több mint 500 km hosszú partszakasszal rendelkezik és Szalonikitől csak egy órára van. Középső nyúlványa Sithonia, névadója a tengeristen, Poszeidón fia. Az autóútról letérve jutunk el Sithoniáig, mely fehér homokjáról, kristálytiszta vízéről és buja erdőiről híres. Tele van nyaralóhelyekkel, mint Neos Marmaras, Kalamitsi, Sarti, Toroni vagy Vourvourou. A vadregényes út, ami végigkíséri az egész félszigetet, a kempingezők és motorosok nagy kedvence.
Tibbitt to Contwoyto Winter Road, Kanada
A világ leghosszabb jégútja Kanada Északnyugati területek territóriumában van és mintegy 600 km hosszú. Legnagyobb része befagyott tavakon épül meg minden év januárjában, a munkálatok kb. 6 hetet vesznek igénybe. A régióban egyetlen hagyományos autópálya sincs, 10 hónapon keresztül pedig csak repülőgéppel közelíthető meg. A kamionosok, akikről Jéglovagok címmel sorozat is készült, az itt található gyémántbányákba és az elzárt területekre szállítják a rakományokat. Évente átlagosan 6-7000 kamion hajt végig az úton, ahol a sebesség max. 25 km/h lehet.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
thomyka (törölt) 2014.11.09. 09:56:12
vízpart · http://vizpartifejlesztesek.blog.hu/ 2014.11.09. 10:17:28
FlybyWire 2014.11.09. 11:08:29
Ilyesmiket a nyugati parton egy ezer és egy helyen lehet lőni, pl. Ring of Kerry, Achill Islands vagy a moheri sziklál környéke.. saját képek közül is van egy galériányi belőlük :)
conchita wurst 2014.11.09. 11:33:42
balaton déli part lów-véj
liptovská mara körüli mid-véj
máj véj ó dö hájvéj, biccccs!
Ti mondtátok