Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Vízparti kommuna a Llano folyónál
Költözzünk össze egy jó nagy házba mind – vagy legalábbis négy házba egymás mellé a Llano folyó partjára. Egy baráti társaság döntött úgy, hogy folyóparti kommunát alapítanak Texasban, szabadidejük egy részét ott töltik együtt, ha meg nincsenek ott, bérbe adják.
Két évtizedes barátság, rengeteg együtt töltött idő és nyaralás után négy austini házaspár megvalósította azt, amiről már régóta álmodoztak: közös búvóhelyet építettek maguknak Austin-tól távol, de mégis elérhető közelségben, Llanoban. Egy alkalommal, amikor a városkában vakációztak, belebotlottak a telekbe, amelyet egy hónap múlva megvásároltak és kezdetét vette a "Llano Menekülési Stratégia" (Llano Exit Strategy), amely egyben a projekt neve is lett.
Először azon is gondolkodtak, hogy egy nagy házat építenek mindannyiuknak, de végül négy különálló és egy közös ingatlanban maradtak. Az épületegyüttest Matt Garcia tervezte, akivel a társaság egyik tagja már dolgozott együtt korábban. A lakások egyenként 40.000 dollárba kerültek, területük 32 négyzetméter. Olyan közel épültek a parthoz, amennyire az ártér lehetővé tette, ez nagyjából hatvan méteres távolságot jelent. Amellett, hogy mindenkinek megvan a privát szférája az önálló kuckójában, a közös épületben lehet főzni, ott alakítottak ki étkezőt és jutott hely a vendégek fogadására is.
Egyszerű és környezetbarát megoldásokat alkalmaztak a házak felépítésekor annak érdekében, hogy a szélsőséges texasi éghajlat hatásait kivédjék (nyáron forróság, télen nem ritkák az extrém hidegek). Horgonyzott fém burkolat és habszigetelés gondoskodik a megfelelő téli-nyári hőmérsékletről, a tetőről lecsurgó esővizet pedig a házak melletti ciszternákban gyűjtik. A lakásokat fenyőfa burkolattal látták el, de az acél is sok helyen megjelenik a lakásban, pl. a hálószoba fekete polcai is ebből készültek. A fürdőszobában is jelen van az acél, a polcok rögzítését ezzel oldották meg, a törölközőtartó és a egyéb eszközök pedig újrahasznosított szerelvényekből lettek kialakítva. Minden kis részletre odafigyeltek a házikókban, hiszen a nemcsak a kényelem volt fontos, hanem a jó térkihasználás is. A kertet és az abban lévő növényzetet a csapat egyik tájépítész tagja tervezte meg. Jöhet a szieszta és a békés egymás mellett élés - ráadásul a lakások bérelhetők is.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok