Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Pingvinek paradicsoma
A mindössze 9 ezer lakosú ausztrál Phillip-sziget (140 km fekszik Melbourne-től) igazi turista látványosság, évente 3,5 millió látogatóval. Sokan a világ legkisebb pingvinfajtáját és azok esti parádézásét jönnek csodálni: a sziget a törpe pingvinek lakóhelye. A helyi Pingvin Alapítvány tavaly került reflektorfénybe azzal, hogy egy akciójuk során mini pulóvereket lehetett kötni az állatok megmentésére. A sajtó azonnal felkapta a hírt, de sokan kritizálták őket, hogy az egész csak egy nagy kamu. Most akkor hoaxról van szó vagy valós kampányról?
Pulóverrel az olajfoltok ellen?
A szigeten zajlik az élet, itt van a MotoGP egyik helyszíne, tele van strandokkal, bicikli utakkal, vízparti éttermekkel, de ami még ennél is vonzóbb, az maga a természet és az élővilág. A madarak és a pingvinek.
Tele programajánlatokkal
A törpe pingvin mindössze 30–40 cm-re nő meg, súlya pedig csak 1,5 kg. Nagy kolóniákban élnek és esténként, amikor hazatérnek az egész napos halászatból, csoportokba verődve totyognak a biztonságos otthon felé, ezt a világhírű látványosságot nevezték el Pingvin Parádénak és egész iparág épült rá, látogatóközponttal és természetesen belépőjeggyel.
A sziget mintegy 32 ezer példánynak ad otthont, az Alapítvány a Phillip-szigeti Nemzeti Parkkal közösen átfogó programot dolgozott ki a pingvinek védelmére, beleértve a rókák elleni küzdelmet (egy róka egy éjszaka akár 40 pingvint is képes megölni) vagy éppen az olajfoltok okozta szennyezések és halálozások elleni küzdelmet.
Ennek részeként jött a kötögetős kampány, amelyre amúgy nem most először került sor, évek óta folyamatosan megy és már több száz pulóvert kaptak az önkéntesektől, mindenféle dizájnnal. Mielőtt még bárki azt hinné, itt valami divat-hóbortról van szó, ezek a mini ruhadarabok igen hasznosak az olajfoltok ellen. Az olajszennyezés miatt a pingvinek tollazata elveszíti a szigetelőképességét, ezért az állatok sok esetben halálra fagynak. A pulcsik abban segítenek, hogy megakadályozzák, hogy az állatok a csőrükkel kaparják le a mérgező anyagot, mielőtt a szakemberek megtisztítanák őket és amíg erre sor kerül, addig is melegen is tartják őket.
És bár mostanában arról is írnak, hogy Ausztrália legidősebb embere is pingvin-pulcsikat kötöget, az Alapítvány honlapján az olvasható, az eddigi felajánlásokat megköszönve nem kérnek már több pulcsit. A fel nem használt darabokat vagy más intézményeknek adják vagy plüsspingvinekre öltik, hogy így is felhívják a figyelmet az állatok védelmére. Ugyan a kötéssel most éppen nem lehet segíteni (ki tudja, mikor úszkál megint egy hatalmas olajfolt Ausztrália vagy Új-Zéland partjainál), de van más módja is a törődésnek: egy-egy pingvint akár örökbe is lehet fogadni.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok