Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Élet a szabadság öblében
Húsz évvel ezelőtt egy kanadai házaspár gondolt egyet és épített egy kisebb komplexumot magának a Vancouver-sziget egyik eldugott csücskében, melyet a Szabadság Öblének (Freedom Cove) neveztek el. Azóta itt élnek, bár ez nem mindenkinek tetszik.
A történet mintegy 30 évvel ezelőtt kezdődött, amikor a család férfi tagja, Wayne Adams British Columbia erdeit járta vadőrként. Magányos estéin kezdett el fafaragással foglalkozni, elsősorban madár szorokat készített a gyermekeinek és ekkor fogant meg benne a gondolat, hogy épít magának egy kis szabadságot egy, a civilizációtól elzárt területen. A faragós hobbiját olyannyira sikerült felfejlesztenie, hogy 40 éves korára teljesen felhagyott az erdészettel és ekkor már csak a faragásból élt.
Felesége Catherine King balerinaként kezdte pályafutását, de mellette színészkedéssel is foglalkozott, zongorázott zenekarokban, festett. A férjével 1987-ben ismerkedtek meg, aki bevezette a fafaragás rejtelmeibe is és akinek partnere lett a remetelétben is.
Az építkezést 1992-ben kezdték el, a céljuk az volt, hogy fenntartható életmódot alakítsanak ki a vízen. A 12 platformból álló Szabadság Öblében komplett üvegházak, táncparkett, galéria, világítótorony és egy ház áll, amelyben a házaspár él. A vizet egy közeli vízesésből és a csapadék hasznosításából oldják meg. Halásznak, a 2 ezer m²-es kertjükben zöldséget termesztenek. Korábban az egész szigetet egy 14 napelemből álló rendszer látta el árammal, de amikor ez tönkrement, generátorra váltottak.
A sziget egyébként látogatható, bárki megnézheti, hogyan működik az Adams család által kitalált fenntartható modell, amelyért azonban nem mindenki lelkesedik. Sokan azt hánytorgatják fel, hogy két ember életteréhez képest nagyon nagy területet foglaltak el a természetből, megtörve a környezet szépségét és csendjét. Mások a Freedom Cove túl színes, túl eklektikus voltál kifogásolják. Vannak, akik egyenesen szembántónak tartják az épületegyüttest vagy kétségbe vonják annak önfenntartó voltát.
Adamsék azt mondják, igyekeztek teljesen ráhangolódni a természetre, olyan közel kerülni ahhoz, amire egy városi környezetben sosem lenne lehetőségük. És bár sokadik ránézésre is kissé összevisszának vagy éppen nem odaillőnek tűnik a Freedom Cove, frappáns kis válasz arra, hogy válasszuk le magunkat az urbánus életről és éljünk szabadon, kötöttségek nélkül.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
¿Qué tapas hay? 2015.06.18. 22:34:42
Amúgy az ötezer négyzetméteres (0,5 ha) kertecske hol van?
2015.06.19. 07:48:52
Macropus Rufus 2016.02.25. 11:09:04
tehát nem környezet szennyező. Értem én.
Megjegyzem: nem hinném, hogy 100%-ban képesek magukat ellátni. Ez még a Bioszféra kísérletben sem sikerült, pedig az egy dollár milliárdos projekt volt.
Ti mondtátok