Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
A vízen járás művészete, avagy újfajta közösségi tér a folyó közepén
Érdekes holland projektre bukkantunk, amely párhuzamba vonható egy magyar elgondolással is: a SzeBu 2005-ös „Szeresd Budapestet” pályázatának egyik pályamunkájaként, a EEA Budapest tálalásában már láttunk hasonlót. Újabb közös vonás a két ötletben, hogy egyelőre egyik sem valósult meg, pedig mobil, bárhol installálható úszó objektumokról van szó. A holland verziót egyébként 2012-re „lőtték be”, ha addig találnak megfelelő helyszíneket és forrást.
© Urban Encounters – Találka holland módra
© EEA – Találka magyar módra
Az ötlet
A „Nimphaea” névre hallgató projekt ötletgazdái (Casper Oorthuys, Teun Teeuwisse, Bartel Meyburg és Luca Andrea Stappers – Urban Encounters) közösségi tereket hoznának létre folyókon, tavakon, olyan vízfelületeken, amelyek könnyen megközelíthetőek. A „Nimphaea” vízen úszó és egymáshoz kapcsolódó modulokból áll, így könnyedén alakítható találkahellyé – egy külön „szigetvilágot” képez a víz felszínén kis ösvényeivel és ülőhelyeivel. Az interaktivitást középpontba helyező projekt egyik sajátossága, hogy véletlenszerűen hozza össze az embereket: ma ezzel találkozom, holnap már mással.
A vízi liliomok kecsességét és alakját visszaadó objektumról minden másnak tűnik: új szemszögből láthatjuk a vizet és a körülöttünk lévő teret, környezetet. A projekt kitalálói ügyesen vették észre azt a “szakadékot”, ami víz-város-ember között van. Mert tagadhatatlan, távol kerültünk mi is a Dunától, ami pedig klassz közösségi tér lehetne. Akár egy ilyen projekttel.
A felépítés
A „Nimphaea” projektnek két alapeleme van: az egyszerű és összekapcsolható modulok és a könnyed úsztathatóság. Az egész dizájnt a geometrikus formák és az organikus megjelenés kombinációja jellemzi.
© Urban Encounters – Egy modulban evezünk
Az egymással összekapcsolható elemek (az egyik üléssel, a másik anélkül) végtelen variációt biztosítanak arra, hogyan is nézzenek ki az úszó objektumok (így helyszínhez idomulva alakíthatóak) és mindegyik magában rejti a LED-es világításhoz szükséges „eszközöket” is (DMX kábelen keresztül a fény színe és intenzitása is szabályozható).
© Urban Encounters – És lőn világosság
A helyszín
A projekt célja nem más, mint játékos módon kialakítani egy találkahelyet a vízen. Minthogy rohanó világban élünk, és szinte magunkra sincs időnk, egyáltalán nincs alkalmunk arra, hogy körbenézzünk és más embereket is meglássunk, más emberekkel találkozzunk. A projekttel egy új környezetben találnánk magunkat, kicsit messzebb a hétköznapoktól, és talán így hajlandóbbak lennék egy kicsit jobban „szocializálódni”. A projekt nagy előnye, hogy nem helyhez kötött, hanem szinte bárhol, ahol folyó vagy tó, öböl vagy szoros van, „bedobható a mély vízbe”.
© Urban Encounters – Akár a Dunán is ringatózhatnánk
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok