Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Best of csatornák
A méretükben és típusukban is nagyon különböző csatornák közül talán Velence hálózata a leghíresebb és legismertebb, a világ más országaiban található csatornákat is ehhez hasonlítják és sokszor úgy nevezik el, hogy "Észak Velencéje", "Kína Velencéje", stb. Válogatás a világ minden tájáról, a teljesség igénye nélkül.
Brugge, Belgium
Brugge az egyik legjobb állapotban fennmaradt középkori város Európában és az egyik legkedveltebb belga kirándulóhely. A középkorban a Reie folyót csatornák hálózatává alakították át és ezt használták a kereskedők áruik szállítására. Nem véletlenül hívják Amszterdam és Stockholm mellett Brugge-t is "Észak Velencéjének".
Alappuzha, India
Az ősi Alappuzha (más néven Alleppey) a "Kelet Velencéje", mely a gyönyörű keralai lagúnarendszerrel van összeköttetésben. A térségben évente megrendezik a híres kígyóhajók versenyét, ahol a Nehru Trófeáért versengenek.
Stockholm, Svédország
Stockholm 14 szigeten terül el, melyeket csatornák kötnek össze. Az egyik legklasszabb módja, hogy felfedezzük a várost, ha kajakot/kenut bérelünk és végigevezzük a szigeteket.
Bangkok Klongs, Thaiföld
A “Klong” thai nyelven csatornát jelent. Az emberek az évszázadok alatt a csatornákat szállítási és kereskedelmi célokra használták, így kapta meg Bangkok is a "Kelet Velencéje" nevet. A Klong Damnoen Saduak vízi piaca közkedvelt turisztikai látványosság.
Nan Madol, Mikronézia
Ha már az elnevezéseknél tartunk, azt Nan Madol sem úszta meg, ez a "Csendes-óceán Velencéje". Az emberalkotta szigetekből álló város már a 8. században létezett, de mai formáját (vagyis inkább ami megmaradt belőle) a 12-13. században nyerte el és 400 évig a Saudeleur dinasztia politikai székhelyéül szolgált.
Velence, Olaszország
Velence a vízparti városok egyik koronaékszere, itt minden a víz körül forog. A Canal Grande mentén olasz építészeti remekek, a vizen pedig gondolák, vizi buszok és vizi taxik tanúskodnak erről. A csatornarendszert mintegy 150 csatorna alkotja, és bár a városban már több a turista, mint a lakos, a látvány még mindig magáért beszél. Katt a képre, nagyítva is megnézhetitek a csatornarendszert.
Suzhou, Kína
Suzhou Kelet-Kínában, a Jangce folyón mentén fekszik. A Kr. e. 500 évvel alapított város csodálatos kertjeiről, csatornarendszeréről és kőhídjairól híres, valamint a selyemkereskedelemben betöltött szerepe sem elhanyagolható. Közel fekszik a Nagy Csatornához is, mely a világ legnagyobb mesterséges vízi útja.
Amszterdam, Hollandia
A város a 17. században, a holland aranykor ideje alatt kezdte meg a csatornák építését. A fő csatornák, a Singel, a Herengracht, a Prinsengracht és a Keizersgracht szabályos körök formájában fogják közre a belvárost - ez a csatornarendrendszer a "grachtengordel", amely 2010-ben a Világörökség része lett. 100 km-en 1500 híd és legalább ugyanennyi történelmi épület található Amszterdamban.
Panama-csatorna, Panama
A 77 km hosszú mesterséges csatorna a Csendes-óceánt és az Atlanti-óceánt kapcsolja össze. A csatorna építését 1914-ben fejezték be és alapjaiban változtatta meg a hajózási és utazási útvonalakat. A csatornát 17 mesterséges tó, sok természetes/mesterséges csatorna, és két zsiliprendszer alkotja. Évente mintegy 14.000 hajó szeli át.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
piefke 2012.03.26. 19:56:49
maps.google.co.uk/maps?hl=hu&ll=53.523574,9.975243&spn=0.135728,0.375938&oe=UTF-8&t=h&z=12
...vagy épp Rathausplatzra, amelyet kifejezetten velencei mintára terveztek:
maps.google.co.uk/maps?ll=53.551432,9.992564&spn=0.002119,0.005874&t=h&z=18&lci=com.panoramio.all
vízpart · http://vizpartifejlesztesek.blog.hu/ 2012.03.26. 20:02:32
mestska · http://cities.blog.hu 2012.03.26. 20:47:33
Tudom, nem teljes a lista, de Pétervárra azért sokszor mondják, hogy észak Velencéje.
feritata 2012.03.26. 21:27:51
lüke 2012.03.27. 21:45:53
meg Szt. pétervár
s a Korinthoszi!
ami
Türr István és a Panama-csatorna építéséből is részt vállaló Gerster Béla tervei alapján épült
Ti mondtátok