Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
A legek parkja Moszkvában
Az 1928-ban megnyitott Gorkij park az orosz főváros kultikus pihenőhelye, melyet a világhírű avantgárd és konstruktivista építész, Konstantin Melnikov tervezett. A Moszkva folyó partján fekvő parkra azonban ráfér a ráncfelvarrás, az 50 milliárd Ft-os beruházástól azt várják, hogy lekörözi majd a londoni Hyde Parkot vagy a New Yorki Central Parkot is. Sőt, még ennél is tovább mennek, nemrég Moszkva polgármestere bejelentette, hogy több közpark összevonásával Európa legnagyobb városi parkját és leghosszabb parti sétányát akarják létrehozni.
Mindenki parkja, ahol kultúra és természet találkozik
2012 szeptemberében a fejlesztésre kiírt nemzetközi pályázaton 20 cég közül az LDA Design tanácsadó és építészirodát választotta ki a zsűri, az 5 évre szóló stratégia tervet ezekben a hónapokban véglegesítik, megfuttatják szakmai és civil konzultációkon és ezt követően indulhat az átépítés. Többek között azért nyert a londoni székhelyű iroda, amely amúgy a Londoni Olimpiai Parkot is jegyzi, mert terveikben egyesítették a műemlékvédelmet az innovatív rekreációs felületekkel.
A park még az átalakítás előtt
De mi is volt a kiindulópont? A Gorkij park a 90-es évekre elveszítette karakterét és báját, lerobbant volt és sokkal inkább hírhedt, mint híres. Egy évtizednyi elhanyagoltság, politikai harc és korrupció után 2006 körül fogalmazódtak meg az első tervek az átalakításra, modernizálásra. Konkrét lépések 2011-ben történtek végül, a park igazgatását ekkor Szergej Kapkov vette át, aki a korábbi vidámparki funkciót megszűntetve elbontatott minden hullámvasutat és gyorséttermi bódét, ingyenessé tette a belépést, visszahozta a sportot (hivatásos aerobik, jóga és salsa oktatókkal) és új funkciókat is meghonosított (pétanque, strandröplabda pályák, szabadtéri mozi és színház). Ezt tetézte az ingyenes wifi, a különböző galériák jelenléte, pl. a Chelsea tulaj Roman Abramovics élettársának kortárs galériája vagy éppen a 18 ezer m²-es jégpálya, amely Európa legnagyobbja. A park szép lassan újra nagy kedvenccé vált.
Strandhangulat az Olive Beach-en
Akár márciusig is lehet korcsolyázni a jégpályán
A park átalakítása egyúttal város megújulásának egyik jelképe is, az életminőség javításának, a zöldfelületek növelésének igénye a 2025-ig tartó fejlesztési stratégiában vagy az agglomerációt kiszélesítő koncepcióban is visszaköszön.
Még több zöld, még kevesebb épület
Világszínvonalú parkot azonban korántsem egyszerű létrehozni és fenntartani, nem elég a környezeti átalakulás, olyan programcsokor is kell, amivel tartósan ide lehet vonzani az embereket. A tervezők a park és környezete vizsgálata során ennek fényében több kulcsproblémát is beazonosítottak: a látogatók és parkhasználók nem túl széles társadalmi réteget képviselnek, az intenzív használat miatt nemcsak a természet sérült, de a kiaknázható funkciók száma is csökkent, amihez nagyban hozzájárult az is, hogy a tájkialakítás elég szegényes és nem túl jó az összeköttetés az északi és déli részek között.
Ezek leküzdésére a tervező iroda 3 egyszerű irányvonalat határozott meg:
Gyönyörű park – A park szépségét kulturális és természeti sokszínűsége adja, Az építészeti örökséget és a gazdag növényvilágot összekapcsolva 6 új kertfelületet alakítanak ki és igyekeznek helyreállítani a vizuális kapcsolatot a parkban található nevezetességekkel.
Akár növénytermesztés is folyhat a parkban
Aktív park – Annak érdekében, hogy egész évben mozgás és élet legyen a parkban, 9 különböző tevékenységi csomópontot hoznak létre. Ezek zónákra osztják a parkot, olyan funkciókkal, mint pl. vízparti kertek, művészeti terek, családi és oktatási központ, városi játszótér, történelmi negyed vagy sportpályák.
Zónáról zónára bejárható, belakható a park
Megközelíthető park – A park összes bejáratát fejlesztik, sőt 6 újabb pontot nyitnak. A teljes úthálózatot átdolgozzák, így szabadon hömpölyöghet a tömeg, és meglesz a kapcsolat nemcsak a park északi és déli csücske között, de a 7 különböző parkrész és a 9 csomópont között is.
A Gorkij park régi-új bejárata
Minthogy a moszkvaiak imádják a parkokat, egy nem túl bonyolult politikai kirakós játék részének tekinthető Szergej Szobjanyin, Moszkva ideiglenes polgármesterének alig egy hónappal ezelőtti bejelentése: létrehozzák Európa legnagyobb városi parkját és leghosszabb parti sétányát. Szeptember elején polgármester-választás lesz az orosz fővárosban, így nem kis ütőkártya ez az ígéret. A parkot a Gorkij park, a Nyeszkucsnij-kert, a Muzeon Szoborpark és a Veréb-hegy természetvédelmi terület fogja alkotni. Ez olyan lenne, mint egy hatalmas gyalogos zóna a folyó mentén. Ha a fejlesztések (gyalogos utak, napelemes világítás) rendben lemennek az ígéretek szerint ez év végéig, mintegy 300 hektár összefüggő zöld terület jön létre, ami kétszer akkora, mint a Hyde Park és majdnem négyszer akkora, mint a római Villa Borghese. Innen már csak egy lépés a Central Park évi 25 milliós látogatottsági rekordja?
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Benbe · http://www.benbe.hu 2013.08.31. 19:41:51
MZituska · www.shopmasters.hu 2013.11.09. 18:46:06
fannie · http://elet-uton.blog.hu/ 2013.11.23. 07:20:15
A kedvenc parkom mégis inkább Kolomenskoye, ami tényleg zöld, olyan, mintha már messze Moszkván kívül lenne, pedig dehogy. De azért tele van történelmi emlékművekkel is.
@ancsur24: Moszkva gyönyörű város, nyáron mindenképpen érdemes ide ellátogatni. :)
Ti mondtátok