Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Okos várost épít Tunézia
Tunéziában még javában zajlik a demokratikus átalakulás, a politikai forrongás pedig a gazdaságra és turizmusra is nagy hatással volt. De most nagy dobásra készülnek az afrikaiak: a Tunisia Economic City (TEC) egy 90 km2-en elterülő okos város lesz Enfidha körzetében, amely a Hammamet-öböl mentén 18 km-es partszakasszal is rendelkezik majd. Az országba áramlik a szaúdi pénz, a jelszó pedig: invest in startup democracy.
A stratégiai elhelyezkedés miatt esett erre a helyszínre a választás
Intelligens vagy okos városokról egyre többet hallani mostanában. Olyan városokról van szó, amelyek a rendelkezésre álló erőforrásokat hatékonyan használják fel, a legmodernebb technológiákat alkalmazva, csökkentve az energiafelhasználást és működési költségeket – és ezáltal magasabb életszínvonalat biztosítanak. Ha többet akartok arról megtudni, mitől is lehet igazán jó egy smart city és ezt pl. Budapesten hogyan lehetne megcsinálni, menjetek el a Mindspace szervezésében október 6-7én megrendezésre kerülő Smarty City konferenciára.
A koncepció még 2011 közepén merült fel, a terveket az akkori kormány és a beruházásokért és nemzetközi együttműködésért felelős minisztérium fogadta el 2012 májusában. A 2013-as politikai események következtében ugyan csúszott a projekt kezdete, de most szeptemberben volt egy nemzetközi konferencia (Invest in Tunisia Startup Democracy), ahol a nemzetközi közösség nemcsak a demokratikus átalakulás, de a megaprojekt mellett is kiállt.
Az algériai és francia miniszterelnök mellett 30 ország és ugyanennyi nemzetközi szervezet és cég képviselői vettek részt a konferencián
A TEC lényege, hogy az elkövetkezendő 15 évben különböző szakaszokra osztva olyan modern várost építsenek meg, amely a kultúrára, turizmusra, oktatásra és kereskedelemre alapozva nemzetközi központtá, kapoccsá válhat a kontinens és a világ többi része között. Ebben hatalmas segítség, hogy a közelben van a Enfidha-Hammamet nemzetközi repülőtér és az ország nagy turisztikai központjai (Hammamet és Sousse), illetve az, hogy a kb. 40 milliárd eurós büdzsé nagy része már rendelkezésre áll (főként szaúdi és az Öböl-országok befektetőitől, de brazil, indiai, amerikai, francia és új-zélandi pénzek is érkeznek az országba).
A TEC zónái és gazdasági központjai
A tervezők szerint a világ egyik legszebb városa lesz
A projekt során különböző funkciójú zónákat fognak kialakítani: kikötői zóna, ipari zóna, logisztikai zóna, kiállítási és kereskedelmi zóna, városi negyed (belváros és óváros), média negyed, egyetemi negyed, K+F negyed, gyógyszeripari negyed, sport és turisztikai központ, lakó- és szórakoztató negyed. De nézzük kicsit részletesebben az egyes zónákat.
A kikötői alprojekt részeként egy olyan kereskedelmi kikötőt fognak kialakítani, amely képes lesz bármilyen méretű hajó fogadására, egyúttal 2015-ben elkezdik egy tengeri kikötő építését is. Az ipari negyedben főként könnyűipari és feldolgozóipar egységek, valamint környezetbarát technológiák kapnak helyet, az áruk mozgatásához pedig áttekinthető és gyors úthálózatot építenek ki. Ehhez szorosan kapcsolódik a logisztikai- és raktárközpont, amelynek direkt összeköttetése lesz a közeli autópályákkal, vasútvonalakkal, kikötőkkel.
A kikötő 5 millió m2 terül majd el
A teljes felület 15%-át veszi birtokba az ipar
Még több nemzetközi céget próbálnak ezzel bevonzani
A kiállítási- és vásárnegyed lesz talán az egyik legfontosabb, hiszen a kiállítótéren túl bankok, biztosítók, kereskedelmi irodák, hotelek és konferencia-helyszínek, éttermek és raktárak kapnak itt helyet. Az új belváros hatalmas iker felhőkarcolóival és vegyes funkcióival egy lagúna és kikötő mentén helyezkedik el és ez jelenti majd az összeköttetést az egyes zónák között, míg az óváros a tradicionális értékeket és építészeti stílusokat vonultatja fel (múzeumokkal, hotelekkel és lakóházakkal.
A negyed lehet a gazdasági fellendülés mozgatórugója, egyben Tunézia nemzetközi presztízsének emelése a tét
A múlt és a hagyományok őrzése nagyon fontos
A TEC nagy hangsúlyt fektet a média, orvostudomány, K+F és oktatás vívmányaira. A média negyedben főként filmstúdiók, külső forgatási helyszínek, média oktatóközpontok kapnak helyet. Az orvosi és gyógyszeripari negyed egyik első projektje az orosz milliárdos, Vaszilij Kljukin hajó alakú kórház és spa komplexuma lesz. A hobbiépítész azzal vált híressé, hogy egy AIDS gálán 1,2 millió eurós licitjével megnyerte a 3 napos űrutazást Leonardo DiCaprióval. A White Sails (Fehér Vitorlák) projektet sok kritikusa hibbant ötletnek (olvastunk olyanról, hogy az orvosoknak matrózruhában kell majd lennie) vagy éppen szánalmas pénzkidobásnak tartja (miért nem lehet egy igazi hajót csinálni és azzal pl. az ebola betegekhez eljutni), de ha megvalósul, esetleg segíthet abban, hogy a kórházra többé ne mint félelemkeltő helyre tekintsünk. Az egyetemi és K+F városrész szorosan összekapcsolódik majd, lehetőséget teremtve helyi és külföldi diákoknak és cégeknek is az együttműködésre.
Az országban végre szabad médiát szeretnének
A monacói székhelyű bankszakember terveivel tele van a sajtó
Az arabok és muszlimok elleni diszkrimináció miatt kellenek a helyi, de nyugati színvonalú egyetemek
Ami Tunéziának mindig is fontos volt, az a turizmus, ezért kap ez is külön negyedet. Az apartmanokkal, hotelekkel teletűzdelt tengerparti körzet közvetlen összeköttetésben lesz a belvárossal, óvárossal és a szórakoztató negyeddel, a tervezők azt remélik, hogy az itt töltött idő eléri majd a legalább egy hetet. Ezt azzal is elő tudják segíteni, hogy külön sportközpontokat alakítanak ki, stadionokkal, sportpályákkal, olimpiai faluval és bármely sportág befogadására alkalmasak lesznek. De egy város mit ér a lakói nélkül: a tervezők róluk sem feledkeztek meg: 28 millió m²-en különböző méretű és típusú házakat, villákat, lakásokat építenek, ügyelve arra, hogy mindenki megtalálja a pénztárcájához valót.
Visszatér vajon a turizmus egykori fénye?
Minden lesz itt, mint a búcsúban: állatkert, vidámpark, minden, ami egy jó turisztikai csomaghoz kell
Még Forma-1-es pálya is lenne
Sok zöldfelület, a víz közelsége és a tradicionális/modern kombinációja jellemzi majd a negyedet
És hogy mit várnak ettől az – itthon értelmezhetetlen nagyságú – megaprojekttől? Először is a munkanélküliségi ráta csökkenését, ami főként a fiatalok körében magas. A másfél évtizedes projekt alatt mintegy 250 ezer új munkahely megteremtését irányozták elő és 500 ezer lakó beköltözésével kalkuláltak. Ez persze a gazdaságra is nagy hatással lehet, évi 4-6 milliárd euró beruházási volumennel és 2 millió látogatóval számolnak 2030-ra.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
¿Qué tapas hay? 2014.10.06. 17:12:46
Tunéziában hátrányos megkülönböztetés sújtja az arabokat meg a muzulmánokat?
nofene
cenzuratroll bosszanto 2014.10.07. 07:16:41
Ez jó. Össze is egyeztethető a tervezett Forma1-el. Puszipajtások.
Ti mondtátok