Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Robert Smithson csigavonalú hullámtörője
A csigavonal móló (The Spiral Jetty) a XX. század második felének egyik meghatározó műalkotása volt Amerikában. A móló spirálja kb. 450 méter hosszú és 4,5 méter széles, a Nagy-Sóstóban található Utah államban, a Golden Spike Nemzeti Történelmi Emlékhelynél, mely emléket állít az ország első, 1869-ben épült transzkontinentális vasútvonalának. A történelmi háttér is inspirálta Robert Smithson-t, hogy éppen itt építse meg mólóját.
Robert Smithson a Land Art úttörője, aki a művészet rendhagyó újraértelmezésével rukkolt elő a 60-as években: a galériákból a természetbe tette át az alkotás színterét. Smithson egy igazi polihisztor volt, szinte valamennyi művészeti ágban otthonosan mozgott és dolgozott, a halál is munka közben érte: éppen helyszínt keresett egy új alkotásához, amikor lezuhant repülőgépével. A spirális móló a legismertebb műve, közel 7000 tonna mészkőből és bazaltból hozta létre. A csigavonal megalkotásának időszakában a vízszint másfél méter körüli volt, röviddel a móló elkészülte után azonban a tó vízszintje olyan mértékben megemelkedett, hogy a móló teljesen a víz alá került. Napjainkra a hullámtörő sokat veszített eredeti formájából, hiszen képének formázója a víz, és a tó vízszintjének váltakozásával a csigavonal részei hol előtűnnek, hol víz alatt maradnak, koptatva ezáltal Smithson művét.
A munkálatok 1970-ben kezdődtek. A tó akkoriban egy "mikro-organizmus temető" volt, hiszen az aktív olajfúrás következtében az élővilága lényegében teljesen elpusztult. Smithson intervenciója nyomán azonban a víz vörössé változott a spirál körül megtelepedő algáknak köszönhetően. A művészt mindig is izgatta alkotásai és a körülöttük kialakult élet szoros kapcsolata, már-már misztikus magasságokba emelte a természet-művészet-ember viszonyát.
Az elemekkel vívott harc és az évről évre növekvő látogatószámnak köszönhetően a móló kapcsán a legfontosabb kérdés, miképp lehetne megőrizni állagát. A sziklák és a tóágy elszíneződése megváltoztatta a móló eredeti színvilágát, melynek kapcsán felmerült új, de az eredeti színvilágra hajazó bazaltkövek hozzáadása. Ez azért is lenne fontos, mert ily módon a móló "magasítását" is megoldanák, elkerülvén egy következő, víz alatti periódust.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
ribizlifozelek · http://ribizlifozelek.blogspot.com/ 2011.06.09. 08:03:02
A "mikroklíma temető" szókapcsolatot viszont nem értem. (Azt hiszem, olajkatasztrófa se nagyon volt arrafele. Évente ötszáz m3 olajat termelnek ki össszesen a tó körül.)
A Jetty csaknem harminc évig volt vízalatt és csak pár éve bukkant fel, de sokszor korábban is látni lehetett a körvonalait a víz alatt.
Szerintem a "land art" alkotásokhoz hozzátartoznak a természet által létrehozott változások, ezzel is a táj részei lesznek. Úgy érzem, jobb lenne úgy hagyni, ahogy van.
hami · http://toriblog.blog.hu 2011.06.09. 10:07:29
vízpart · http://vizpartifejlesztesek.blog.hu/ 2011.06.09. 10:09:37
vízpart · http://vizpartifejlesztesek.blog.hu/ 2011.06.09. 10:21:03
ribizlifozelek · http://ribizlifozelek.blogspot.com/ 2011.06.09. 15:16:16
Mikroorganizmuz-temetonek mar van ertelme :)
Tudnal errol a 70es evekbeli olajszennyezesrol linket kuldeni?
Csak mert szerintem nem volt ott kiirthato elovilag... Amennyire tudom, a Nagy-Sos-toban 'csak' algak, 'brine shrimp'es valami legyfele el. Halakat csak a folyok torkollataban talalni.
Tul sos ahhoz a viz, hogy barmi mas megeljen benne.
vízpart · http://vizpartifejlesztesek.blog.hu/ 2011.06.09. 20:24:01
az információ innen:
hu.wikipedia.org/wiki/Robert_Smithson
az angol nyelvű wikiben már nem található erről semmi infó, nem tudom a magyar szerkesztő honnan vette őket.
mea culpa, egyben köszönjük a kiigazítást és az oknyomozó kérdéseket:)
ribizlifozelek · http://ribizlifozelek.blogspot.com/ 2011.06.09. 20:27:18
Azert csodalkoztam, mert itt elek a kozelben es erdekel ez a nagy sos ize, meg amik benne elnek es sehol se olvastam arrol, hogy az elmult par ezer evben valami is kipusztult volna belole.
TrueY · http://qltura.blog.hu 2011.06.10. 10:31:28
"Úgy néz ki, mint egy negatív spirál - forgása is ellentétes a spirálokkal."
Ez mit jelent? Valahol elő van írva, hogy egy spirálnak merre kell "forognia"?
Azúrkék égbolt (törölt) 2011.06.12. 12:38:00
O..o
TrueY · http://qltura.blog.hu 2011.06.14. 10:27:13
networkutazasiiroda.network.hu/blog/network_utazasi__klub_hirei/teljes-csod-a-dubai-mesterseges-sziget
Ti mondtátok