Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Operaházak Európa vizeinél
A világ legismertebb vízparti operaháza valószínűleg Sydney-ben található, de nem kell ennyire messzire mennünk, ha kortárs építészeti alkotásokat keresünk. Európában is van jó néhány.
Santa Cruz, Tenerife
Bár a sziget inkább éjszakai életéről és vízpartjáról, strandjairól híres, a Santiago Calatrava által megálmodott zenekomplexum építészeti szempontból is felhívja a figyelmet a városra. Az Auditorio de Tenerife 2003-ban nyitotta meg kapuit és leginkább egy madár szárnyára vagy egy hullámvonalra emlékeztet.
Oslo
A 2008-ban átadott operaház a Snøhetta építésziroda műve, a 2000. évi nemzetközi építészeti pályázat első helyezettje volt. A Bjørvika-félszigeten, az Oslo-fjorddal szemközt található a modern, 38.500 m2 alapterületű üvegépület. Az építkezés idő előtt és kevesebb büdzsével valósult meg (4,4 milliárd norvég korona), és már az első évben mintegy 1,3 millió ember látogatta meg.
Rejkjavik
A Harpa Zenei Központ egy átfogó kikötői fejlesztés részeként épült meg, 2011 májusában vehette birtokba a nagyközönség. A tervek a Henning Larsen Architects és a helyi Batteríið nevéhez fűződnek. Alapterülete 28.000 m2 és építéséhez mintegy 30.000 m3 betont használtak fel. Az Opera mellett az Izlandi Szimfónikus Zenekarnak is otthont ad.
Koppenhága
A koppenhágai Opera nemcsak extravagáns épületével, de igen magas építési költségeivel is kitűnik a sorból: 500 millió dollárba került. A Henning Larsen Architects által tervezett épület munkálatai 2001 júniusától 2004 októberéig tartottak, az ünnepélyes megnyitó 2005. január 15-én volt, II. Margit dán királynő jelenlétében.
Göteborg
Ha már a skandinávoknál tartunk, a stockholmi opera mellett a göteborgit is érdemes megemlíteni, mely Jan Izikowitz tervei alapján 1994-ben épült. A 28.700 m2-es komplexum a göteborgi kikötőben található, a főszínpad pedig 500 m2 nagyságú.
Cardiff
A walesi főváros, Cardiff operaházának érdekes története van. A 90-es években nagy fejlesztések mentek végbe az öbölben, ennek részeként új helyet kerestek az Operának is. A tervek szerint lottópénzekből felépülő központra kiírt pályázatot két ízben is Zaha Hadid nyert meg, végül azonban nem valósult meg belőle semmi, helyette 2004-ben átadták a Millennium Központot (Wales Millennium Centre), itt székel a Nemzeti Opera is. A tervek a Percy Thomas Partnership nevéhez fűződnek.
Valencia
A szintén Santiago Calatrava tervei alapján épült fel „A művészetek és a tudományok városa” (la Ciutat de les Arts i les Ciències) zenei és tudományos központ, a Turia folyó régi medrében. Az Opera mellett planetárium és interaktív múzeum is található itt. Az Operát 2005-ben maga Zsófia királynő adta át, az épület több mindenre is hajaz, pl. vízi járműre, űrhajóra, egy ősrák fosszíliájára vagy éppen egy harcos sisakjára.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
buta_lúd (törölt) 2012.08.30. 08:45:42
igaz, hogy végül is csak majdnem-tenger, meg kész sincs, de herzogdemeuron :)
Ti mondtátok