Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Mi köze a politikának a vízhez?
A street art, urban art, public art nehezen bekategorizálható, sokszor polgárpukkasztó vagy éppen elgondolkodtató, de többek között azért is rajongunk érte, mert közhellyel élve a téma az utcán hever. Különösen pikáns, ha szociális, környezetvédelmi vagy éppen politikai felhanggal párosul.
Elnyomás
Dadang Christanto indonéz születésű, de Ausztráliában élő művész 66 bronzfejből álló installációja (Heads from the North) az Ausztrál Nemzeti Galéria szoborkertjében került kiállításra. Christanto életművében visszatérő motívum az elnyomás elleni harc, a 60-as években a hadsereg politikai tisztogatása során édesapja is eltűnt és a másként gondolkodók tömegeit ölték meg. Kicsit ugyan bizarr, hogy az étteremmel szemben helyezték el az alkotást, de talán még mellbevágóbb, ha ebéd közben szembesülünk az elfogadhatatlannal, a tűrhetetlennel.
Környezeti károk
Egy angliai adó, az Eden TV nem celebeket vonultatott fel vagy drága reklámokban hirdette magát, hanem gondolt egyet és egy úszó jegesmedve szoborral hívta fel a csatorna indulására és egyúttal a jegesmedvék élőhelyét érintő környezeti károkra a figyelmet. Az anyamedve és kisbocsa egy jéghegyen úszott le a Temzén egészen a Parlament épületéig. 15 művész 2 hónapon keresztül dolgozott a végül 6x6 méteres szobron. Egy dolgon mégis kicsit fanyalogtak a mű kedvelői: miért nem lehetett valami környezettudatos szerkezeten úsztatni a medvéket, és nem egy motorcsónakon?
Örök körforgás
A hollandok is képesek mindig valami őrült ötlettel előállni. Alex Vermeulen 88 db fekete poliészter gömböt helyezett el az Eindhoven-i Műszaki Egyetem egyik taván. Az "SOH19 States of Nature" projekt így még nem lenne érdekes, de úgy már igen, hogy mindegyik gömbre szerelt egy napelemet, amelyek energiát termelnek (mágneses mező alakul ki) és az installáció közepén található Buddha szobrot a levegőbe emelik. Vermeulen alkotása ötvözi a fizika, a művészet, a technológia, a spiritualitás és a fenntartható energiatermelés eszméjét.
Hordozható folyó
A kedvenc spanyol street art csapatunk, a Luzinterruptus már több alkalommal használta a vizet, mint üzenetközvetítőt. Caracasban, a helyi művészeti fesztiválon (Por el Medio de la Calle) is részt vettek a spanyol nagykövetség meghívására, ahol 2000 db átlátszó zacskót helyeztek el, bennük halakkal és növényekkel, egy folyót formázva. A mini akváriumokkal a vízre, mint éltető elemre és mint természeti szépségre kívánták felhívni a figyelmet, egy olyan csavarral, hogy az installáció végén bárki szabadon elvihette a folyó egy darabját magával. Nem hiába, a víz mindenütt jelen van.
Információéhség
A német Julius Popp Bit.Fall c. installációjában a víz mint információhordozó jelenik meg. A vízfüggönyt számítógépen keresztül irányítja és a lehulló vízcseppek szavakat formálnak. Az egész össze van kötve az internettel és egy algoritmus alapján választja ki, hogy milyen szavakat jelenítsen meg. Ezek olyanok, amelyeket a különböző hírportálokon a legtöbbet használnak. Popp az információ átalakulását és hatásait próbálja így bemutatni: mit is kezdünk a médiával és digitális technológiával telített világban az információval és ez hogy hat a kultúránkra.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok