Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
3D nyomtatóval az óceánokért
A világ óceánjainak mindössze 0.1%-át fedik korallzátonyok, de számuk évről évre aggasztó mértékben csökken. Ennek oka többek között abban rejlik, hogy a korallok érzékenyek a víz hőmérsékletére, így a környezetszennyezés és a globális felmelegedés biztos kézzel írtja az óceánokban fellelhető korallzátonyokat. Feltörekvőben van azonban egy új szektor: 3D nyomtatóval készített mesterséges szerkezetekkel pótolnák a pusztuló zátonyokat.
Nemcsak csodálatos természeti képződmények, de fontosak az élővilág számára is
Nyáron az ausztrálok megkongatták a vészharangot, mikor is szakembereik felkérték az UNESCO-t, hogy vegye fel a Nagy-korallzátonyt a veszélyeztetett világörökségi helyek közé. Az ijedelem oka, hogy negyed évszázad alatt a korallok fele elpusztult Ausztráliában, leginkább az óceánokba engedett hulladék miatt. Az ausztrál korallképződmény a legnagyobb a világon, mintegy 3000 korallzátonyból és 900 szigetből áll.
Az ausztrál kormány tavaly bejelentette, létrehozza a világ legnagyobb tengeri rezervátumát
A bahreini székhelyű, 2012-ben alapított Reef Arabia mesterséges korallok gyártására specializálódott, nemzetközi óceánkutató és mikrobiológus szakemberekkel dolgoznak együtt a Perzsa-öbölben. A cég az Öböl-menti Együttműködési Tanács országainak első számú hivatalos beszállítója és tanácsadója korall-témakörben, de a beton alapú, mesterséges korallzátonyok mellett az új irány a 3D nyomtatás, azaz háromdimenziós tárgyak alkotása digitális modellekből.
A mesterséges korallzátonyok az élet szimbólumai
A Reef Arabia eddigi legnagyobb akciója Bahrein mellett volt: 3000, betonból készült mesterséges zátonyt bocsátottak vízbe, ezzel biztosítva letelepedési lehetőséget a sokszínű élővilágnak a zegzugos képződményeken. Ők az elsők azonban, akik 3D nyomtatással készített korallzátonyokat küldtek víz alá. A két korallzátonyt a DShape nevű partnercégük és a Sustainable Oceans International (SOI) segítségével készítették el, méghozzá robottechnológia alkalmazásával.
Így lesz a számítógépes modellből kinyomtatott korall
A mesterséges korallok kinézetre kőszerű szerkezet mutatnak, szennyező hatással nem bírnak. Készítésükhöz homokkő-szerű, semleges PH-értékű anyagot használnak fel, amely sokkal vonzóbb a kisebb halak és rákok számára, előszeretettel használják menedékként a kőkorallokat. A prototípuson egy hétig dolgoztak, de a jövőben szerintük akár négy formát is létrehozhatnak egy nap leforgása alatt az új nyomtatási technológiával.
Ha tömeggyártás egyelőre nem is lesz, de hosszú távon segíthetnek pótolni a természetes korallokat
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
CsereDiák 2013.11.08. 14:41:48
Viszont a cikkhez annyit, hogy miért kell 3D nyomtatóval csinálni ezeket? Régi modell-makett technikákkal is simán meg lehetne.
Ti mondtátok