Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
A felhők között élni
Ki ne szeretne néha elmenekülni a város zajától és szennyétől és csendesebb, tisztább helyen élni? A bolgár származású, de 2001 óta Londonban alkotó Tsvetan Toshkov nem vidéken vagy egy távoli, egzotikus országban képzeli el ezt a helyet, hanem a felhők között, egy szinte égig érő lótuszban. Ütős elképzelés, de ha ilyen is lesz a jövő városa, kinek lesz ez jó a tehetőseken kívül?
A „City in the sky” sokkal inkább egy képzeletbeli városkoncepció, mintsem egy valós építészeti megoldás. Toshkov agyából már korábban kipattant a Megatropolis, ami egy művészeti/építészeti projekt volt, a jövő nagyvárosainak próbáltak élhető tereket tervezni, de az utolsó fázisban bedőlt az egész. Ebből fejlődött ki az égbeli város ötlete.
Úgy működne, mint egy oázis, és a ma ismert felhőkarcolók magasságát messze meghaladó, lótusz-inspirálta város fölötti város akár a fenntartható, szuper-tiszta, szuper-fényes város jövőképe is lehetne. De a videó-verziónál eddig nem jutottak tovább.
A felfelé terjeszkedés az egyetlen irány?
A New York és London látképéhez tervezett üveg-és acélszerkezetű lótuszok tetején fényvisszaverő tavak és buja kertek találhatók fákkal és össze-vissza kúszó borostyánokkal. Az idillinek tűnő kép azonban számtalan kérdést vet fel.
Mintha a Paradicsomban járnánk
Valós építészeti lehetőség vagy csak egy újabb fantázia?
Ilyen magasan hogyan élnek meg a növények? Hogyan védhető ki a szél? A sok üveg mit művel a fénnyel? Hogyan befolyásolja az alatta élőket? Hogy viselkedik vízpartokon? Illik-e építészetileg a környezetéhez? És tulajdonképpen ki is élne itt? Az ultragazdag 1%, a többieknek meg maradna a szmog és a mocsok?
Nem a tömegeknek szól
Város a város fölött
Bár ez a város úgy néz ki, mint egy sci-fi díszlet, az alapötlet tele van hibákkal, mégis érdemes a továbbgondolásra. Hiszen a nagyvárosok úgy szaporodnak, mint a gomba, és lassan vízszintesen már nem lehet terjeszkedni, csak függőlegesen.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Link elek 2013.12.28. 14:56:25
Az elmult 30 evben a kozeposztaly meg az USA-ban is csuszott lefele, mikozben a gazdasagi novekedes miatti extra vagyon a leggazdagabb 1%-nal landolt, ennek is donto resze a 0.1%-nal.
Nekik ez egy jo befektetes.
A biztos utas 2013.12.28. 18:48:51
De azért ez kicsit ijesztő. Az egész koncepció arról szól, hogy egy körnek már nem is lesz érdeke csökkenteni a talajhoz közeli szennyeződést, szmogot, mert őket nem érinti.
Papírzsepi · http://lemil.blog.hu 2013.12.28. 19:28:02
Egyik sem oldott meg semmit, egyik sem terjedt el, és legtöbbnek ma már csak az emléke él.
Ez a lótuszvirágos megoldás is ugyanígy öncélú, értelmetlen, pazarló, nem old meg semmit, de frankón tudja irritálni a köznépet.
Az meg nyilvánvalóan baromság, hogy nem lehet a városokat oldalirányban terjeszteni. Még nagyon sokáig lehet, legfeljebb nem akarjuk...
Sanda gyanu 2013.12.28. 19:38:57
Tehetséges ugandai buzi 2013.12.28. 20:18:17
:-D
Sanda gyanu 2013.12.30. 22:46:17
A másodüdülő (Sajtos Jenő ügyeiből II.)
Van a pártüdülő, mellette pedig a másodüdülő a dolgozóknak.
"Sztaniollapokkal kellene lefedni a másodüdülő fölötti légteret, a lapok a Nemzetközi Üdülő irányába dőlnének, és átsugároznák oda a másodüdülőre jutó napsugármennyiséget. A sztaniollapok illeszkedésénél méltányosságból keskeny réseket lehetne hagyni, hogy a másodüdülő vendégei az esőből megfelelő módon részesedhessenek."
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2014.01.10. 06:43:22
már a 19. század végén rájöttek, hogy a kapitalizmus így nem működik, és ezért NINCS IS ÍGY, és nem is lesz így.
egy tájékozatlan félős kis hülye vagy. a cégeknek természetesen érdekük a fogyasztóképes kereslet. minden válságban elő is jön a gond, és kétségbeesetten próbálják megoldani.
most például a Kedves Vezető annyira erőlködik ennek a megoldásán, hogy rezsicsökkentést csinálnak, ami egyébként más okok miatt agyrém.
Ti mondtátok