Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Jégszobrok kicsit másképp
Tél lévén elérkezett a jégszobrászok ideje, bár nem feltétlenül téli környezetben található mindegyik alkotás. Számos fesztivál büszkélkedhet hatalmas és aprólékosan kidolgozott darabokkal, de most inkább olyan rövid életű műveket mutatunk be, amelyek valamilyen politikai/társadalmi üzenetet hordoznak.
Klíma/változás
A 2009-es koppenhágai klímakonferencia előtt 100 nappal a Greenpeace próbálta felhívni a figyelmet Kínában és Indiában az éghajlatváltozás okozta környezeti és társadalmi veszélyekre. Pekingben a Föld temploma elé helyezték el a 100, gyerekeket ábrázoló jégszobrot.
Valaha itt imádkoztak az uralkodók a jólétért és bőséges termésért
Ugyanekkor a német WWF szervezet is akcióba lendült, felkérték a brazil Néle Azevedo-t, aki 1000 darab miniatűr jégszobrot helyezett el Berlinben. Ezzel az Északi-Sark és a klímaváltozás összefüggéseit próbálták bemutatni.
A szobrok 30 perc után el is olvadtak
Múlandó értékek?
A Nora Ligorano – Marshall Reese páros főleg politikai témájú művekkel vált híressé. Ligorano vizuális művész, míg Reese költő és videóművész. 2008-ban a nagy tőzsdekrach 79. évfordulóján egy jégszobrot helyeztek el Manhattan belvárosában, a Legfelsőbb Bíróságépülete előtt, amely a gazdaság (economy) mai törékeny állapotát jellemezte.
Szokatlan alapanyagokat használnak, mint törölköző, alsónemű, hógömb vagy jég
Hasonló elvek mentén játszadoztak el a demokrácia (democracy) szóval, a jégszobrot több helyszínre elvitték, ahol megkérdezték a sajtó és a politika szereplőit, nekik mit is jelent ez a szó és a válaszokat videóra is rögzítették.
Egy idő után a nézelődők elkezdtek játszani a jéggel, néha meg is ették azt
Ember a gép ellen
1997-ben hatalmas felbolydulást okozott, amikor a számítógépes program és az ember küzdelméből a gép került ki győztesen: Garri Kaszparov akkor világbajnok sakkozót az IBM Deep Blue nevű sakkszámítógépe verte meg 3,5:2,5 arányban.
A szuperszámítógép ma Washingtonban van kiállítva, az Amerikai Történelmi Múzeumban
Ez a párbaj inspirálta az Okamoto Studios alkotását, a 14 darabból álló kompozícióban 1,5 méteres sakkbábuk szerepeltek és mindössze 24 óráig lehetett őket látni Manhattanben, 2011 decemberében.
A jég művészeti felhasználása mellett pl. partikra is készítenek szobrokat
Élet a falon túl
A Massachusettsi Műszaki Egyetem fennállásának 150. évfordulójára a harmadéves építészhallgató, Yushiro Okamoto egy jégfalat épített a Charles folyó partján, amely nemcsak kivilágítást kapott, hanem virágmagokat is „beépítettek”, a tél elmúltával, amikor a fal elolvadt, a magok a földre érve megfogantak és kivirágoztak.
Tavaszra eltűnt a fal, de lettek helyette növények
A berlini fal leomlásának 20. évfordulója alkalmából került ez a jégfal Londonban a Német Nagykövetség épülete elé. A művészek amúgy nemcsak a hideg háború végének akartak emléket állítani, hanem arra is fel kívánták hívni a figyelmet, hogy a ma létező pl. társadalmi falakat is le kell bontani.
A jégfalat egyébként nem a Berlini falról mintázták
Geotermikus jégkastélyok
Roger Hanson amatőr jégszobrász évek óta készít gigantikus jégkastélyokat és gleccser-szerű alkotásokat. Nem a részletgazdagság a fő erényük, sokkal inkább a használt technológia. Ugyanis a saját kertjében található tavacska vizét és a háza fűtésére használt geotermikus rendszert ötvözi számítógépes programozással és öntöző szelepekkel.
A projektet még 2007-ben kezdte
Az elején arra volt kíváncsi, hogy a fűtőrendszerben feleslegessé vált vízzel mit tud kezdeni. A végeredmény pedig minden évben egyre magasabb és egyre szélesebb struktúra volt. Ezek formáját pedig maga a természet alakítja, hiszen a Hanson által épített alapvázon rétegenként és különböző formában fagy meg a víz.
Nincs két ugyanolyan kastély
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok