Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Hit vízbe csomagolva
A különböző vallásokban mindig is központi szerepe volt a víznek, elsősorban mert tisztítóereje van, fizikailag és spirituálisan, másodsorban mert víz nélkül élet sincs. Mit jelent a víz az egyes vallásokban, mi az egyik leggyakoribb halálozási ok Ázsiában és hová költöztetik a temetőket Kínában?
A hit és a víz kéz a kézben jár
A víz jelenléte a kereszténységben három okból eredeztethető: tisztítja és lemossa a szennyet és a vétkeket, mindent kitölt és feltölt, ahogy Isten kitölti azokat, akik belemerülnek és vízre van szükségünk a fizikai túléléshez, úgy mint Istenre a lelki túléléshez. A kereszténység tele van vizes szimbolikával: a hal mint Krisztus és vallás jelképe (a görög hal szó mozaikszóként kiadja a "Jézus Krisztus, Isten fia, Megváltó" szavak kezdőbetűit), a keresztvíz a Szent Léleké (az élő víz forrása maga az Isten), valamint a hajó, mely a Krisztus által kormányzott egyházra utal.
Keresztelkedés egy haditengerészeti káplánnal
A buddhisták számára a rituálék nem sokat jelentenek, hiszen a lelki megvilágosodás útját nem ezeken keresztül keresik, hanem az élet alapigazságainak végső megértésével érik el. Ennek ellenére a temetkezési szokásokban igenis fontos szerepet tölt be a víz, különösen a tibeti szerzetesek esetében. A holtest elé egy tálba vizet öntenek és amint a víz túlcsordul, szavalni kezdenek: Ahogy az eső megtölti a folyót, amely az óceánba ömlik, úgy érjék el az adott dolgok az elhunytat is. A hagyományok szerint a vízi temetés a koldusoknak, az özvegyeknek és a gyermekeknek jár, de ma már az egyik legelterjedtebb temetkezési forma.
Tibeti szerzetesek vizet gyűjtenek
Vízi temetkezési hely a Lhasa folyónál
Kína egyik legnagyobb ősi vallása, filozófiai irányzata a taoizmus, mely úgy tartja, hogy a természet és ember közötti harmónia helyreállítása a legfontosabb életcél. Ennek egyik fontos eleme a víz, amely a jin és jang szimbolikában is megjelenik és amely a passzív erőt képviseli (leglágyabb elemként képes még a hegyeket is átformálni). A kínai temetkezési hagyományokban azonban kevéssé van jelen a víz (a halottakat földbe kell temetni, az ősök mellé). Ezt próbálja most megváltoztatni Peking, sőt Sanghaj is él már ezzel a módszerrel, mondván egyre kevesebb földterület áll rendelkezésre a már így is túlzsúfolt városban. Azok, akik tengerbe temetik hozzátartozóikat, duplájára emelt támogatás összeget kapnak.
Az eredeti ábrázolásban kék színnel a vizet, vörössel a tüzet jelölték
A kormány próbálja a környezettudatosság felé terelni az embereket
Ha van vallás, amely számára a víz szent dolog, akkor az a hinduizmus. Nemcsak a lélek, de a test megtisztításának is elengedhetetlen eszköze. Szinte minden templom valamilyen vízforrás közelében helyezkedik el, folyóparton vannak a zarándokhelyek is és hét folyójukat szentként tisztelik, ezek közül a Gangesz a legfontosabb. A temetésekre is a folyópart mentén kerül sor és a víz szerves része a szertartásnak. Éppen ezért szívszorító, hogy az egyik leggyakoribb haláleset Indiában szintén a vízhez kötődik: sokan vesznek oda vízbefulladás miatt. Minthogy minden 8. percben meghal így valaki Indiában, létrehoztak egy projektet, hogy megelőzzék ezeket a baleseteket.
Évezredes hagyományok kontra környezetszennyezés (elég csak a fára és hamura gondolni)
Fesztivál Ganésa tiszteletére (elefántfejű istenség, a bölcsesség és új kezdet istene)
Az iszlámban és a zsidó vallásban is a testi-lelki megtisztulást jelképezi a víz. A muszlimok rituális mosakodásának három fajtája ismert, míg a zsidóknál a rituális fürdő a nagy ünnepek köré csoportosult. Délkelet-Ázsia egyes országaiban (Burma, Laosz, Kambodzsa, Thaiföld) az új évet, az újjászületést egy vizes fesztivállal ünneplik, amely során a hagyomány szerint az emberek vízzel spriccelik le egymást. Minthogy ez a legmelegebb hónapra esik, ez mostanra egy hatalmas bulivá vált, ahol mindenkit lelocsolnak a tisztelet és az áldás jegyében.
Muszlim férfi szertartásos tisztálkodás közben
A hiedelmek szerint mindent el kell dobni, ami régi, hogy a balszerencse elkerülje az embert
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Aram92 2015.04.07. 20:59:09
ajoedesanyadbelulrol.blog.hu/
Ti mondtátok