Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Termessz bazsalikomot víz alatti üvegházban!
Mit tehet az ember, ha a növénytermesztéshez szükséges termőföld nem áll rendelkezésre vagy olyan szélsőséges az időjárás, hogy amúgyis lehetetlen küldetés az egész? Üvegházakat épít a víz alá! Ez nem egy újabb utópisztikus projekt, hanem az olasz valóság. A Nemo Kert Projekt 2012-ben indult Noli partjainál és arra vállalkozott, hogy 6-10 méterrel a tengerfelszín alatt termesszen pl. bazsalikomot, fejes salátát, epret és babot.
Gianni Fontanesi, a projekt vezetője tart ellenőrzést
Az ötlet az Ocean Reef Group nevéhez köthető, amely egy kis családi vállalkozásból nőtte ki magát. A Gamberini família gumiszervizt működtetett, de az 50-es években elkezdtek búvárfelszerelést is gyártani. A 70-es évek elejére a nemzetközi piacon már a gumi búvárfelszerelések (békatalp, pipa, maszk) több mint 60%-a tőlük származott, éves szinten mintegy 2,3 millió békatalpat gyártottak. Aztán egy hatalmas tűzben leégett az egész gyár, kezdhettek mindent elölről. A 90-es évekre visszatornázták magukat, felvették az Ocean Reef nevet, a termékpaletta pedig tovább bővült: búvár- és biztonsági felszerelések, valamint katonai termékek és kommunikációs eszközök közül lehet válogatni.
Egyik legnépszerűbb termékük a Neptune Space integrált búvármaszk
A cég fő profilja továbbra is a búvárkodás maradt, a víz alatti üvegház ötlete is innen eredeztethető. A cég feje 2012-be Noli partjainál töltötte nyári vakációját, mi mással, mint merüléssel. Ekkor pattant ki a fejéből az a bizarr gondolat, hogy felfújható lufikat kellene a tenger fenekére rögzíteni és azokba mindenféle magokat ültetni. Érdemes kihasználni a nagy víztömeg okozta előnyöket: az állandó hőmérsékletet, illetve a levegő és a víz találkozásából származó természetes párolgást. Innen már csak egy lépés vagyis ugrás volt a megvalósítás.
2 év telt el kísérletezéssel: számos bioszférával próbálkoztak, magokat ültettek, aztán persze minden tönkretett a víz, élő web közvetítést tartottak a tengerből, egy halom adatot gyűjtöttek, megkezdődött az ötletelés, a dizájn kidolgozása, az érzékelők és kábelek kiépítése és végül 2015-re jutottak el arra a szintre, hogy megvalósítsák a projektet, sőt akár az ipari méretben történő alkalmazás is elképzelhető.
A projekt amúgy a 2015-ös Világkiállítás olasz pavilonjának egyik alkotóeleme. „Táplálni a világot, energiát adni az életnek” – ez a Milánóban május 1 - október 31. között megrendezésre kerülő Expo mottója és a környezet, a fenntartható fejlődés témakörébe igencsak beleillik a víz alatti növénytermesztés ötlete. Nem mellesleg a víz alatt termesztett bazsalikom volt az egyike annak a 20 élelmiszerhez kapcsolódó innovációnak, amely Olaszországot képviseli a kiállításon.
Jó kis pesto alapanyag lehetne belőle
Jelenleg 5 üvegház van felállítva, amikben a növények a megfelelő klíma és a sok a szén-dioxid hatására gyors ütemben növekednek. Sokat segít az is, hogy nincsenek kártevők és a mélység ellenére eljut ide elegendő napfény a fotoszintézishez.
Új életforma és ételforma keletkezik?
A rendszer működik, de számos kérdés így is felmerül: lehet-e költséghatékonyan és a lehető legkisebb ökológiai lábnyommal növényt termeszteni? Mennyire önfenntartó a projekt és milyen hatással van a közvetlen környezetre? Ha mindezekre pozitív a válasz, akkor ez egy élhető alternatíva lehetne azon fejlődő országok számára, amelyek az aszály miatt súlyos gondokkal néznek szembe, és emellett egy kis „házi-verzión” is gondolkodnak, amit bárki használhatna otthon. Ehhez hamarosan egy Kickstarter-kampányt is elindítanak.
A csapat szerint amúgy tengeri élővilág jól vette az akadályokat, rákok és polipok bújtak meg az üvegházak alatt menedéket keresve és csikóhalak is itt telepedtek le kicsinyeikkel.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok