Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Süllyedő szobrokkal a klímaváltozás ellen
Jason deCaires Taylor brit szobrásznak nagyon elege van a környezeti problémákból, most éppen a fosszilis tüzelőanyagok ellen harcol szobraival a Temzén, közel a parlamenthez.
A "The Rising Tides" (Növekvő ár, 2015) c. alkotás a Vauxhall híd közelében bukkan fel a folyóból
Az angol apától és guyanai anyától született Taylor Európában és Ázsiában nőtt fel, gyermekkorában Malajzia korallzátonyait fedezte fel, majd Londonban végzett szobrászként, emellett képzett búvárrá és víz alatti tudóssá képezte ki magát és egyben profi fotós is. Alkotásaival nemcsak a tengeri lét megőrzésére próbálja meg felhívni a figyelmet, de a környezettudatosság és a társadalmi változás szükségességére is.
A szobrász akkor vált ismertté és világhírűvé, amikor a mexikói Cancún közelében 2010-ben létrehozta a Víz Alatti Művészetek Múzeumát, mely nemcsak művészeti szempontból különleges. Szobrokat süllyesztett a vízbe, melyek betonból készültek, a betonon annak PH-semlegessége miatt pedig könnyen megtelepednek a tengeri élőlények és ily módon hozzájárulnak a korallok növekedéséhez és csökkentik a turisták által okozott károkat a természetes zátonyokban.
Legimpozánsabb műve a "The Silent Evolution" (Néma evolúció, 2012) 450 figurából áll
Így lesz élő emberekből szobor, majd tengeri állatok élőhelyeA Bahamáknál található "Atlas" (2014) a maga 60 tonnájával a világ legnagyobb víz alatti szobra
Legújabb installációja a 2015-ös Temze Fesztiválra készült és szeptember végéig látható a folyóparton, de mindössze csak napi 2 órára, az árapály-jelenségnek köszönhetően. A 4 életnagyságú shire lóból és lovasból álló alkotás több dolgot is szimbolizál:
- A Temzét mint London ütőerét - a folyó kulturális, ipari és kereskedelmi szempontból is elválaszthatatlan a várostól
- Az apokalipszis lovasait - milyen hatásai vannak a túlzott iparosításnak és környezetrombolásnak és a politika nemtörődömségének
- A fosszilis tüzelőanyagok legyőzhetetlenségét - a lovak feje helyére egy, a kitermeléshez használt olajszivattyút rakott
Taylor attól tart, hogy érdektelenségbe fullad a klímaváltozás elleni harc
Nagy fejtörést okozott, hogy a szobrok hogy tudnak ellenállni a víznek és árapálynak
A végén már csak ennyi látszik az egészből
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok