2011. május 11. szerda vízpart | komment

Művészet, tudomány és építészet összefonódása az osztrák Duna-kanyarban

Linz Felső-Ausztria „fővárosa”, Bécs és Graz után Ausztria harmadik legnépesebb városa, amely az egykori acélvárosból igazi kult(urális) várossá nőtte ki magát. Ehhez nagyban hozzájárult, hogy 2009-ben Vilnius-szal együtt Európa Kulturális Fővárosa (EKF) volt, Duna-parti fekvése pedig csak hab a tortán.

Felső-Ausztria

Felső-Ausztria "fővárosa" a Duna-parton

 

Lentos Művészeti Múzeum

A zürichi Weber & Hofer építésziroda által tervezett épületet 2003-ban adták át, egyike a legfontosabb kortárs művészeti múzeumoknak Ausztriában. Nevét a város kelta nevéből eredeztetik, amely a Duna kanyarulatát idézi meg.

A Duna-parti Lentos (amely a Nibelungenbrücke és a Brucknerhaus között található) mindössze üveghomlokzatból és alatta betonból áll. A 130 m-es épület alakja olyan, mintha az aljából „kiharaptak” volna egy jó darabot, mintegy 60 m hosszúságban. Itt lehet amúgy bejutni a Múzeumba és az auditóriumba, amely 250 főt képes befogadni. A földszinten kap még helyet a bár/étterem panorámás terasszal, két kiállítóterem, a könyvtár, raktárak és egy műterem is. A felső szinten – melyet csodálatosan átjár a nap – 1600 m2-en 11 különféle terem található, emellett egy 800 m2-es speciális kiállítóterem, olvasószoba és művészeti szoba. Az összesen 8000 m-es „felületen” mintegy 1600 db-os kollekció (festmények, szobrok, egyéb művészeti alkotások), emellett mintegy 10000 db papírra vetett mű és 850 fénykép.

Fény átereszt, tükröz, színváltós
Színváltós

De az épület nemcsak a „tartalom” miatt érdekes: az üveghomlokzat egyfelől átereszti a fényt, de vissza is tükrözi környezetét, a Dunát, szinte eggyé olvad azzal. Éjszaka pedig erős és érdekes színekben pompázik.

ARS Electronica Center

A történet még 1979-ben kezdődött: ekkor veszi kezdetét az első Ars Electronica fesztivál (az idei augusztus 31-szeptember 6. között lesz), 1987-ben elindítják a nemzetközi versenyt, 1996-ban megnyílik az első Ars Electronica Center, 2009-ben pedig az EKF keretein belül építészetileg és tematikusan is „megnagyobbítják” az épületet, hogy minél több érdeklődőt be tudjon fogadni.

Az ARS Electronica Center épülete éjjeli fényekben

Az ARS Electronica Center éjjeli fényekben

A „Jövő Múzeuma” öt emeleten szórakoztatja és okítja az idelátogatókat. Interaktív kiállításokon ismerkedhetünk meg a legújabb technológiákkal a számítógépek, a digitális média, a bio-és géntechnológia, a művészetek és a tudomány világából.

A Jövő Múzeuma öt emeleten

A "Jövő Múzeuma" öt emeleten

M Ház

A Caramel építésziroda által tervezett M ház (vagy inkább üvegkocka) a Pöstlingberg oldalában helyezkedik el, 12 x 12 m alapterületen. Az anyaghasználatában is gazdaságos és környezettudatos épület trükkösen van kialakítva, egyfelől beengedi a napfényt, másfelől kizárja a kíváncsi szomszédok tekintetét. A ház déli és nyugati részén teljes üvegfelületet alkalmaztak, innen egyedülálló a kilátás a Duna-völgyre és akár estig napfényben fürödhetünk. A külső tartószerkezet és a belső üvegfelület el van csúsztatva egymáshoz képest, így egy teljesen fedett teraszt kapunk, amelynek „folytatása” az úszó tavacska.

Üvegkocka dunai panorámával

Üvegkocka dunai panorámával

voestalpine Stahl GmbH – Acél a cél

Az osztrák acélipari nagyvállalat (amelynek elég jól megy) két ütemben is új épületet kapott, először 2005-ben az X Architects jóvoltából új szervizközpontot építettek, majd 2009-ben a Dietmar Feichtinger Architectes tervezett új gazdasági és pénzügyi központot. A kiváló közúti és vasúti összeköttetéssel rendelkező cég logisztikai feladatait a saját Duna-parti kikötő is megkönnyíti. A 7750 m2 alapterületű szervizközpont a közúti, vasúti és vízi közlekedés közti kapcsolatot testesíti meg, építészetileg pedig a pénzügyi sikereket szimbolizálja nyitottságával, a funkcionalitást és szavahihetőséget pedig anyaghasználatával.

Acél a vízen

Acél a vízen

A majd’ 16000 m2 alapterületű gazdasági és pénzügyi központ legjellegzetesebb eleme a bejárat felett húzódó többszintes, ék alakú épületrész, amely szinte lebeg a levegőben és a vállalat innovatív és jövőbetekintő jellegét hangsúlyozza. Az épület előtti tágas parkot a központ dolgozói és a látogatók is használják. A földszinten a vállalat dolgozóinak szánt szolgáltatásokat helyezték el (üzletek, utazási iroda, könyvtár, dokumentációs központ), míg a felsőbb irodaszinteken az egyéni irodák, a tárgyalók, a kiegészítő helyiségek és a nagyobb terű irodák kaptak helyet.

A pénzügyi központ épülete

A pénzügyi központ épülete



Címkék:Város Linz


A bejegyzés trackback címe:

https://vizpartifejlesztesek.blog.hu/api/trackback/id/2893299

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal


süti beállítások módosítása