Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Öt földrész, öt múzeum - művészet és víz találkozása
Öt földrészről válogattunk különleges épületeket, különleges funkciókkal. Van itt modern művészeti múzeum homokkőből és üvegből, mesterséges szigeten épült iszlám központ, könyvtárkomplexum egy kettémetszett hengerben, katedrálisra emlékeztető Calatrava-látomás és színes, mozgalmas történelmi áttekintés egy félszigeten.
Európa, Belgium: Antwerpen – Museum aan de Stroom (MAS)
A MAS Antwerpen legújabb és legnagyobb múzeuma, 2011. május 17-én nyílt meg. A 60 m magas és 9 szintes landmark épületről pazar a kilátás a városra, a kikötőre és a Schelde folyóra és mindent megtalálunk egy helyen: állandó és időszaki kiállításokat, múzeumboltot, tetőpanorámát, éttermeket és ehhez még jó közlekedés is párosul. A múzeum megépítése több mint 10 évbe és 30 millió euróba került.
A kollekciót 4 nagy témára bontották – Az erő megjelenése, Metropolisz, Világkikötő, Élet és halál – és 470.000 műtárgyat halmoztak fel a mintegy 20.000 m2-nyi kiállítófelületen. Az indiai vörös homokkő és a 6 m-es hullámos üvegpanelek találkozásaként megalkotott épületet Neutelings Riedijk építésziroda tervezte, a belső tereket a helyi B-Architecten készítette. A toronyház formája a kikötői raktárépületeket idézi, három egymásra rakott doboz képében. Minden szintet 90 fokkal fordítottak el az alatta lévőhöz képest, az üveg fedte részek kiállítótérként funkcionálnak és az egész épület a körülötte lévő környezettel egy egységet képez – mégpedig egy dokkot.
Ázsia, Katar: Doha – Museum of Islamic Arts (MIA)
Az Iszlám Művészetek Múzeuma 35.500 m2-en reprezentál 300 millió dollár értékű művészeti kollekciót, a 7. századtól a 19. századig. 20 hektáros park veszi körül, emellett az épületben könyvtár, átrium, oktató-és előadóterem és több étterem is található. A mesterséges szigeten épült múzeum Doha egyik legszebb részén, a Corniche vízparti sétánnyal szemben áll.
Az épület tervezője nem más, mint a Louvre híres piramisának megálmodója, I.M. Pei, kínai-amerikai építész. A dizájn az iszlám építészeti tradíciókat – geometrikus formák és letisztultság – ötvözi a modern funkciókkal. Pai sokáig kutatott, míg megtalálta ihlete forrását, az egyiptomi Ibn Tulun mecsetet és a spanyol Alhambra erődöt. A hivatalos megnyitó 2008. november 22-én volt.
Afrika, Egyiptom – Alexandria: Bibliotheca Alexandrina (BA)
A könyvtár az ősi Alexandriai Könyvtárnak állít méltó emléket, nem messze annak eredeti helyszínétől. Itt őrizték az ókori világ írott emlékeinek legnagyobb gyűjteményét, amelyet többször megrongáltak, végső pusztulása 640-642 között következett be. Az „újranyitási” tervek régre nyúlnak vissza, 1988-ban az UNESCO nemzetközi építészeti pályázatot írt ki, melyet 1.400 résztvevő közül egy norvég építészcsapat, a Snøhetta nyert meg. A munkálatokat 1995-ben kezdték meg, a 220 millió dollár költségvetésű komplexumot végül 2002. október 16-án nyitották meg hivatalosan.
A 80.000 m2-es könyvtár számos funkciót lát el: a több milliós könyvállomány mellett van internetes archívum, 6 speciális könyvtár-részleg, 4 múzeum, planetárium, kutatóközpontok, 15 állandó kiállítás, 4 művészeti galéria, konferenciaközpont és számos intézmény székel itt. Az épület maga is több érdekességet rejt: alakja egy elnyújtott és ferdén félbevágott hengerre emlékeztet, szélessége 160 m, csiszolatlan gránit felületét pedig a világ számos írásrendszerének betűi díszítik. A múzeumot egy hatalmas medence veszi körbe, amely segít a megfelelő hőmérséklet megtartásában, a közlekedést pedig többek között egy gyaloghíddal oldották meg.
Amerika, USA – Milwaukee: Milwaukee Art Museum (MAM)
A Milwaukee Művészeti Múzeum mintegy 20.000 műtárgyat gyűjtött össze története 120 éve során. Gyökerei 1888-ig nyúlnak vissza, akkor nyílt a város első művészeti galériája, ebből nőtte ki magát a 32.000 m2 alapterületű múzeum. 3 fő épületből áll: a Háborús Emlékközpontból (1957), melyet a finn-amerikai Eero Saarinen tervezett, a Kahler Épületből (1975), melyet a helyi David Kahler jegyez és a Quadracci Pavilonból (2001), melyre Santiago Calatrava kapott megbízást. 4 emeleten mintegy 40 galériában osztották el a műveket a 15. századtól napjainkig.
A Quadracci Pavilon Calatrava első amerikai projektje, melyet Saarinen „drámai” épülete, a város topográfiája és Frank Lloyd Wright „Prairie House” építészeti stílusa inspirált a leginkább. A 13.000 m2 nagyságú pavilon a Reiman gyaloghíd köti össze a belvárossal, fogadó hall, auditórium, kávézó, múzeumbolt és parkoló is található itt, valamint egy rugalmasan alakítható, 1.000 m2-es kiállítótér. Az épület különlegessége formájában és funkciójában rejlik. Külsőre úgy hat, mint egy gótikus katedrális hatalmas üvegfalakkal, tetején pedig egy 20 m-es mozgatható napvédő található, amely 75 km/h feletti szélsebességnél autómatikusan bezáródik.
Ausztrália, Ausztrália – Canberra: National Museum of Australia (NMA)
Az Ausztrál Nemzeti Múzeum 2001-ben nyitotta meg kapuit az Acton félszigeten, nem más céllal, minthogy interaktívan bemutassa Ausztrália történelmét, az itt élő emberek történetein keresztül. Itt található többek között a világ legnagyobb Aboriginal fa-festmény gyűjteménye. Az épület a kollekció sokszínűségét hivatott visszaidézni, amely az élénk színek, érdekes alakzatok és meglepő anyagok használatával egyértelműen sikerült.
Az épületegyüttest tervező Howard Ragatt alapötlete egy összecsomózott kötél volt, amely több irányba indul el és így az ausztrálok összetartozását, egymásra találását szimbolizálja. Kifejezetten asszimmetriára törekedett és arra, hogy az épület ne múzeum-jellegű legyen.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Zrínyi pusztulása 2011.06.08. 16:52:31
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok