Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Man Sagar tó - vizes fejlesztés a 16. század Indiájában
A Man Sagar tó Rádzsasztán tartományban helyezkedik el, Jaipur városánál, területe 120 hektár, dombokkal körbevéve, déli oldalán pedig egy nagy népsűrűségű síksággal. A tóban található a királyi család egykori partihelye, a Jai Mahal.
A folyamatos éhínséggel tizedelt régióban elhelyezkedő mesterséges tavat egy 300 méter hosszú gát építésével együtt hozták létre a 16. században.
Az ötemeletes vízi palota radzsput stílusban, vörös homokkőből épült, az öt szintből négy víz alatt van, ha a tó tele van. A palota teraszára kertet építettek, boltíves átjárókkal. A palota valamennyi sarkán kupolás tornyok magasodnak.
A gát, a tó és a palota az évszázadok folyamán számos renováláson esett át, a legutolsó a 18. században történt. 2000-ben aztán bőven megérett egy újkori ráncfelvarrásra. Rádzsasztán kormánya "Az ökológiai egyensúly helyreállítása a Man Sagar tó és a Jai Mahal környékén" nevet viselő projekt keretében a múlt örökségét megtartó, de az állandó vízszivárgást kizáró felújítási munkálatokat rendelt el, melynek irányítója a Jaipur Fejlesztési Hatóság (JDA) lett, de magánfejlesztők bekapcsolódását is várták.
A projekt sokkal több volt azonban, mint palota felújítás: célként tűzték ki a tó vízminőségének javítását és turisztikai szempontból vonzó vízpart kialakítását is. Az eredmény: India egyik legnagyobb építészeti beruházása, számos résztvevővel. A projekt egyfelől kiterjedt a tóban bekövetkezett környezeti pusztulás kezelésére, az eliszaposodás megfékezésére. A tóból mintegy 500.000 köbméter hordalékot távolítottak el, melyből megerősítették és kibővítették a töltést. Miután 2003-ban főként állami és tartományi pénzekből helyreállították a tavat, a magánbefeketetők hozzáláttak a turisztikai attrakciók fejlesztéséhez: kulturális központokat, éttermeket és parkokat hoztak létre a vízparton, valamint felújították a vízi palotát is. A felújításnak a Jai Mahal eredeti kertje látta kárát, hiszen teljesen elpusztult, helyére a régire hajazót próbáltak létrehozni.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok