Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Vallási ünnepek és a víz
Víz nélkül nincs élet, és néha vízzel sem, alkotás és pusztítás egyaránt sajátja, ereje akkora, mint istené. A víz a megtisztulás ősi szimbóluma, mely elmossa a bűnt és elhozza a tisztulást. E két alaptézis, ha eltérő mértékben is, de valamennyi vallásban megtalálható. Vallási fesztivál/ünnep körkép a víz mámorában a Gangesztől Japánig, és a végén még a banánember és a festékpisztoly is előkerül.
Milliós hindu merülés a megtisztulásért
Az indiai vallási ünnepek hagyományos helyszíne a Gangesz, amely ma a világ legszennyezettebb folyóinak egyike. Ennek okozója nemcsak a folyóba eresztett kezeletlen szennyvíz, de a kórházak és gyárak mérgező hulladékai is a folyóban landolnak. Ennek ellenére a Gangesz továbbra is az ország vallási szimbóluma, hinduk milliói keresik fel a folyópartot megtisztulásért és imádkozásért. A világ legnagyobb vallási ünnepe a Maha Kumbh Mela, egyik székhelye az észak-indiai Allahabad, a szennyezett és jéghideg Gangesz partja. Az ünnepen fellépő problémák kezelésére 100 férőhelyes kórházzal, 12 kisebb egészségügyi központtal és nagy mennyiségű élelmiszer felhalmozásával készültek a helyi hatóságok. A szenny és a jéghideg víz persze nem nagy ár a lélek megtisztulásáért, mint ahogy a hétköznapi örömökről való lemondás sem. Az idei résztvevők egyike elmondása szerint egy éve nem ült le, az alvást is állva intézi, de olyan is volt, aki közalkalmazotti pályát hagyott el 40 év után, hogy aztán dión és gyümölcsön élve vándoroljon az ország egyik feléből a másikba. A fesztivált a bolygók és csillagok állásának megfelelően a legkülönfélébb időpontokban rendezik január és április között.
Hiába koszos, hiába hideg, a Gangesz a világ legnagyobb temploma Milliók fürdője a tiszta lélekért
A család újraegyesítése Japánban
Elhunyt rokonaikkal dzsemboriznak a japánok augusztusban, így ünneplik az 500 éves tradícióra épülő Obont. Ezzel a buddhista ünneppel az ősök előtt tisztelegnek, a hitük ugyanis úgy tartja, hogy minden évben egyszer, Obon ünnepekor az elhunytak lelke visszatér a rokonaikhoz. A könnyebb eligazodást számukra a házakra kiakasztott lámpák segítik, a hozzátartozóik pedig többek között a házi oltárokban elhelyezett élelmiszerekkel teszik szellemeik jelenlétét még komfortosabbá. Az ünnep záró mozzanataként a lámpásokat a folyókba vagy tavakba helyezik, elősegítve a lelkek zökkenőmentes visszatérését saját világukba. Az Obon ünneplésére nincs általános dátum, régióról régióra változik, hogy mikor ünneplik meg, Japánban a legelterjedtebb időpont augusztus közepe, míg más régiókban vagy más japán közösségekben júliusra esik.
A fény vezeti haza az elhunytakat Háromnapos vallási ünnep a családok újraegyesítésére
Az oroszok Vízkeresztje
Az ortodox karácsony és Vízkereszt közötti időszak (január 7-19.) tele van különféle tradíciókkal (jóslás, tűzgyújtás), de a legismertebb talán az oroszok jeges fürdőzése. Az időszak utolsó napjára időzített csobbanás üzenete, hogy aki ekkor megmártózik a (jeges) vízben, a víz által különleges erő birtokába jut. A vakmerő hívők háromszor buknak alá a vízben a Szentháromság előtt tisztelegve (és felidézve Keresztelő Szent János kereszteléseit a Jordán folyóban), így bízva az elmúlt év bűnei alól való feloldozásban és a betegségek elüldözésében. A rituálé mára kinőtte vallási jellegét, hívők és nem hívők egyaránt adóznak a fürdőzés szentségének.
A jeges víz lemossa a gyalázatot? Moszkva körül több, ortodox papok által felszentelt hely áll rendelkezésre
Holi, a Színek Fesztiválja
A Holi Fesztivál minden bizonnyal az egyik legszínesebb vallási fesztivál, ahol a hindu hívők színes festékeket, porokat és vizet öntenek egymásra – így köszöntve a tavaszt és a Jó diadalát a Gonosz felett. Ennyi a biztos, az ünnep eredete már kérdéses, egyik verzióban Vishnu Isten fiához, mások szerint Krishnához köthető. Az Indiából induló fesztivál egyébként időközben a világ többi részén is elterjedt, többek között állítólag Budapesten is megrendezik. A Holi időpontja állandóan változik, a holdnaptárhoz kötődik.
Tavaszra várva Indiában más-más legendához kötik, de az egyik legnépszerűbb ünnep a Holi
A filippin banánemberek és a sár ünnepe
A Taong Putik, vagyis a "sáros emberek" egy igen fontos ünnep a filippinek körében, amely során Keresztelő Szent Jánosnak hódolnak és sárral összetapasztott, szárított banánlevelekből készült viseletet hordanak. A fesztivál eredete ismeretlen, de egy legenda úgy tartja, Aliaga faluból indult el, ahol a 2. világháború során japán katonák ki akarták végezni a helyieket. Az embereket felsorakoztatták a kivégzéshez, egy felhőszakadás azonban megmentette az életüket és végül a japánok nem ölték meg őket. Örömükben meghempergőztek a sárban és azt vallották, Szent János tett csodát.
Banánemberek teljes készültségben Készülnek a banánjelmezek
A zsidó bűnbocsánat
A Tashlich a zsidó újévhez (Rosh HaShanah) kapcsolódó rituálé, melynek lényege, hogy szabaduljunk meg bűneinktől és kezdjük tiszta lélekkel az újévet. A rituálé során valamilyen vízbe (tenger, folyó, patak vagy éppen felfújható medence) kenyérdarabokat vagy egyéb ételt dobálnak és ahogy a víz elviszi, elsodorja ezeket, úgy szabadulunk meg bűneiktől is. Idén ez az ünnep szeptember elejére esik.
Repül az étel, elszáll a bűn Ortodox zsidók és a víztömeget helyettesítő medence
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.09.04. 18:23:28
Ez így pontatlan. Az ortodoxoknak csak egy része ünnepli a Karácsonyt január 7-én a világi naptár szerint.
Ti mondtátok