Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Fjordvízből készülhet a biztonságos naptej?
A brit tudósok helyett most norvég kollégáikon a világ szeme, kutatásaik alapján ugyanis a Trondheim-fjordban (Trondheimsfjorden) élő ősi mikroorganizmussal előállítható a káros sugarakat valóban kiszűrő naptej. Reméljük ez nem egy újabb bifidus essensis.
A megoldás a vízben van?
Magyarországon tíz év alatt megduplázódott a bőrrákos megbetegedések száma, elnézve a meteorológusok ajánlásaira a legnagyobb hőségben is fittyet hányó, strandokon hömpölygő emberáradatot, ez nem is meglepő. Lehet, hogy megvan a megoldás. A bejelentést Skandinávia legnagyobb független kutató szervezete, a SINTEF tette a mikroalgákkal foglalkozó Promar AS céggel karöltve, a naptej gyártásra és a mikroorganizmusok használatára vonatkozó szabadalmak beszerzését pedig elindították. Több száz mikroorganizmust vizsgáltak meg, de a Micrococcus luteus névre keresztelt baktérium az egyetlen, amely képes megszűrni a káros UV-sugarakat és teljes körű védelmet nyújt a bőrrák és a rosszindulatú melanómák ellen. Jelenleg amúgy a piacon egyetlen naptej sem képes arra, hogy megszűrje a hosszúhullámú UV-sugárzást.
SINTEF tudósok víz mintavétel közben
A SINTEF évek óta foglalkozik biológiai kutatással (bioprospecting, azaz kutatás olyan hatóanyagok után, melyeket az élő szervezetek termelnek és orvosi célra felhasználhatók), és ennek kapcsán pár hónappal ezelőtt kezdték el vizsgálni a Trondheim-fjord vízét. Az eredmény: a vízből kiszűrt mikroorganizmus mindegyike rendelkezik fényelnyelő pigmenttel. A Promar AS pedig olyan anyagok kifejlesztésével foglalkozott az elmúlt években, amelyeknek sokkal magasabbak a fényszűrési képességei, mint amilyeneket jelenleg használnak a különféle fényvédő szerek előállítása során. Itt jött a közös nevező: a Promar megbízta a SINTEF-et, hogy keressenek olyan pigmentet, amely képes kiszűrni a hosszúhullámú sugarakat. Az így talált, 1-2 mikrométer nagyságú baktérium karotinoid pigmentet tartalmaz és bír a Promar AS által megálmodott szűrési képességgel. Mielőtt a káros sugarak elérnék a bőrt, a pigment elnyeli őket.
Micrococcus luteus - Agyő bőrrák?
A legnagyobb kihívás a tömeggyártás megoldása, hiszen meg kell őrizni a baktérium természetes környezetét, de gazdaságilag fenntartható formában kell kialakítani a termelést. Ez pedig azt jelenti, hogy jövőre még nem feküdhetünk nyugodtan a tűző napon, a termék piacra dobása még messze nincs elérhető közelségben, viszont annál ígéretesebb.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok