Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Elég a világtengerek szennyezéséből!
Művészek egy csoportja sporteszközöket hívott segítségül ahhoz, hogy a beszóljon a világnak, figyelni kellene végre a világtengereket fenyegető szennyezésekre.
Partra sodort focilabdák
Mandy Barker angol fotós nem véletlenül a brazil foci vb-re időzítette Penalty, azaz 11-es című fotósorozatát, mellyel a világtengerek műanyag-szennyezettségére próbálja meg felhívni a figyelmet. 4 hónap alatt összesen 769 focilabdát és 223 egyéb labdát halásztak ki 41 ország és sziget 144 különböző strandjáról, a fotóst az akció során majdnem 90 ember segítette.
A fotósnak már több sorozata is foglalkozott a tengeri szeméttel, p. a Shoal és a SOUP is
Minden labdát olyan állapotban fotózott le Barker, amilyenben megtalálták: koszosan, szétharapdálva vagy éppen tele vízzel, tengeri állatkákkal. 4 különböző fotót csinált különböző helyszínekről: az első fotó a világ, a második Európa, a harmadik az Egyesült Királyság szennyezettségi fokát reprezentálja és készített egy olyan fotót is, amin az összes labdát (228 db) egyetlen ember gyűjtötte össze. És ha már foci vb, a világ eltérő pontjairól 32 labdát gyűjtöttek össze (ennyien indulnak a világversenyen és ennyi részből áll össze egy focilabda), ezeket egyesével fotózta le Barker, egy időskálán feltüntetve lehetséges „életkorukat”. És a fotós nem áll le: most arra használja a közösségi médiát, hogy az ütős kampány mellett megkérje az embereket, ha partra sodort focilabdákat találnak, azt őrizzék meg neki.
Világ labdagyűjtői egyesüljetek!
Szörffel a szemét ellen
Egy újabb angol projekt a Surfers Against Sewage, azaz Szörfösök a szennyvíz ellen. A szervezet 1990-ben alakult, azóta a tiszta és biztonságos vizekért harcolnak, ahol nincs szennyvíz, toxikus anyag, szemét vagy atomhulladék és így az emberek nyugodtan fürödhetnek, sportolhatnak.
Azért küzdenek, hogy a szörfösök ne így nézzenek ki
Fontosnak tartják, hogy a kormányzat is odafigyeljen a brit part-menti területekre, a szörfösök kedvelt helyeire, sőt megvédje a hullámokat is, hiszen ezek a városok szinte ebből élnek és az embereknek joga van a tiszta vízhez, a sportolásra alkalmas viíhez és hullámokhoz. A Számos vizes kampányt indítottak már, közösségi akciókkal, önkéntesük együtt azon dolgoznak, hogy megvédjék a vizet és a tudást átadják, az oktatásra, kutatásra is odafigyelnek. Egyik nagy médiavisszhangot kapott akciójuk az volt, amikor az óceánpartra kihelyezett wc-ken tüntettek.
Ne húzzuk le a problémákat a wc-n
Műanyag hullámokon
Pár extrém sportoló és atléta egyetemista 2012 őszén összeállt a Cornell Egyetemen és a National Geographic Young Explorers workshopján létrehozta a Plastic Tides projektet. Az ötfős csapat a tengerek, óceánok és a műanyaghulladék egyre szorosabb kapcsolatára próbálja ráirányítani a figyelmet, ehhez pedig egy igen szemléletes kampányt találtak ki: végiglapátolnak a Sargasso-tengeren és lefilmezik, hogy milyen hatással van az észak-atlanti szemétfolt az élővilágra.
Ezeket a hullámokat ne lovagoljuk meg
Az expedíció 2014. június 8-án, az óceánok világnapján startolt el, terveik szerint 10 nap alatt állva evezve járják körbe a Bermudákat és tudományos adatokat, illetve szemetet gyűjtenek a Marine Microplastics Project számára. Arra fókuszálnak, hogy kövessék az apró műanyaghulladékok útját a partközeli és súlyosan szennyezett területektől a nyílt vizek felé és erről egy adatbázist hozzanak létre.
Nemcsak a közvéleményt, de a politikai döntéshozókat is befolyásolni akarják
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok