Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Újranyitnak-e az európai szellemhotelek?
Európa leglátogatottabb üdülőhelyei voltak egykoron, mostanra szétbombázták őket, katonai területté vagy egyszerűen csak elhagyatottá váltak. Mindent benőtt a gaz, a rozsda, de nemcsak ez a közös bennük: a 20. század legsötétebb ügyleteire emlékeztetnek és esélyesen a 21. század kelti majd őket újra életre. Kivéve, ha győz a korrupció.
Colonia Fara, az olasz ifjúság nyaralóhelye
A Colonia Fara az olasz Nemzeti Fasiszta Párt agyszüleménye volt, 1935-ben kezdték el építeni és 1938-ban adták át azzal a küldetéssel, hogy iskoláscsoportok tengerparti üdülőhelye legyen. Két évig működött is, de a II. világháború beköszöntével a 400 fő elszállásolására alkalmas, Genova megyében található szálloda katonai kórházként és a német csapatok ideiglenes állomáshelyeként is funkcionált. A világháború végén újból hotelként üzemelt, majd az Isztriáról érkező menekültek befogadóhelye lett.
Életképek a múltból, amikor még ellepték az emberek az üdülőt
A 60-as évektől Faro (világítótorony) néven az olasz ifjúság kedvelt pihenőhelye volt, majd egy helyi sportklub tulajdonába került, és általános iskola is működött benne. Egészen a kilencvenes évek végéig, míg az épület életveszélyessé nem vált, a felsőbb szinteket akkor már nem lehetett megközelíteni. 2013-ig hajléktalanok lakták, egyszer sikerült majdnem felgyújtani is, azonban tavaly októberben közel 7 millió eurórért megvásárolta a Fara Ltd., amely 18 luxusapartmannal, bevásárlóközponttal és étteremmel fogja újravarázsolni a szebb napokat látott épületet, ha minden jól megy.
Az épület ma üresen és kifosztva tátong
Üdvözlet Chiavariból, a városból, ahol a szálloda áll
Voltak azért beköltözők
Klasszikus tengerparti jelenet, csak a háttér nem stimmel
Grand Hotel/Kupari, a jugoszláv hadurak kedvenc üdülőhelye
Kupari falu Horvátország dubrovniki régiójában található, egykoron kedvelt célpontja volt a Jugoszláv Néphadsereg magas beosztásban lévő tisztjeinek. A virágzó, a horvát tengerpart minden szépségét felvonultató települést a délszláv háború alatt szinte teljesen lerombolták, a falu leghíresebb hotelét, az 1920-ban épült Grand Hotelt is jócskán benőtte a gaz és a rozsda, a 139 ágyas hotel fedett uszodával, csodás panorámával a tengerre már csak képeslapokon látható. A romos szálloda azonban nem elhagyatott, strandját most is számtalan turista használja, a helybéliek pedig tele vannak történetekkel és legendákkal az egykori katonaparadicsommal kapcsolatban.
Az 1930-as években így nézett ki a hotel
A horvát Turisztikai Minisztérium 2014 márciusában pályázatot írt ki a Dubrovnik belvárosától mindössze 11 km-re lévő hotel rehabilitációjára négy másikkal együtt. Kupariban ugyanis nem a Grand Hotel az egyetlen szellemhotel, további négy áll lebombázottan és kihasználatlanul úgy, hogy az öt hotel 1600 fő elszállásolására volt képes a fénykorában.
Ma viszont ez a látkép jut a helyieknek és turistáknak
Belül is hasonló a helyzet
Visszatér-e valaha az egykori luxusélet a hotelbe?
Varosha, az elhagyott hotelek városa
Ciprus 1974-es kettéosztása előtt a Varosha volt az egyik legkedveltebb üdülőhely a Famagusta régióban. A gazdagok és szépek előszeretettel látogatták, visszatérő vendég volt Richard Burton, Brigitte Bardot és Elizabeth Taylor is. Hotelek, iskolák, bankok, hivatalok és boltok - minden a jólétről tanúskodott, Ciprus francia Riviérájának is nevezték.
Fénykorában 45 szálloda, 60 apartmanszálló és 99 üdülőközpont várta a pihenni vágyókat
Egy csapásra szellemvárossá változott azonban, amikor a török hadsereg megszállta és lezárta a területet. A turisták nem jöttek többet, az itt lakók pedig elmenekültek abban a hitben, hogy ha a feszültség enyhül, visszatérnek. A város katonai terület lett, az ENSZ tisztségviselőin és a török katonákon kívül senki nem léphetett be. Először 2003-ban enyhültek a korlátozások, a ciprusiak először ekkor léphettek át a Ciprusi Köztársaságot kettéosztó tűzszüneti "zöld vonalat". Voltak, akik illegálisan is bejutottak a területre és elképszető dolgokról számoltak be: egy autókereskedésben még mindig ott voltak az 1974-es modellek, a próbababákon pedig a hetvenes évek ruhakölteményei.
Ahol megállt az élet
Így lett a híres üdülőhelyből hírhedt szellemváros
Vasia Markides, a görög-ciprusi és ma már Amerikában élő hölgy édesanyja az üdülőhelyen nőtt fel, így különösen a szívén viseli a terület sorsát. Olyan tervvel állt elő, mely öko-várossá (Famagusta Ecocity Project) változtatná a mostanra infrastruktúra szempontjából is teljesen lepusztult várost. Markides 2014 januárjában mutatta be a terveket.
A Kotori-öböl szégyene
A Világörökség részét képező kotori öböl kőfalainak szomszédságában áll elhagyatottan az egykori, szebb napokat látott Fjord Hotel. A turisták hada ma már csak történelem, a jelen viszont annál kiábrándítóbb. 2006-ban megvásárolta Michael Fingleton ír bankár, aki 5.5 millió euróval és egy ötcsillagos szálloda tervével (de volt szó Disney-kastélyról is) sietett a hotel megmentésére. 2014-ben a hotel ugyanolyan lepusztult, mint volt és nem az építkezés zajától, hanem bírósági perektől hangos.
Messziről még úgy néz ki, mintha minden rendben lenne
Fingletont ugyanis a hotel másik tulajdonosa, Louis Maquire feljelentette pénzmosásért és csalásért, amit Fingleton természetesen tagad. Pedig volt már baja a hatóságokkal. 2009-ig Írország egyik legöregebb pénzügyi intézetének, a Irish Nationwide Building Society-nek volt az elnöke és amikor elhagyta, hűtlen kezeléssel perbe fogták. Az intézménybe végül hiába pumpált bele tengernyi pénzt az ír állam, tönkrement. Sokak szerint ez a bankcsőd nagyban hozzájárult ahhoz, hogy végül Írország is majdnem becsukta a kaput. Megvádolták azzal is, hogy a volt munkahelyéről ellopott pénzből vette meg a Fjord Hotelt. 2013 nyarán azt ígérte, hogy hamarosan előáll a pontos tervekkel, miképp is fog kinézni a felújított Fjord. 2014-ben még mindig nem történt semmi, az épület ugyanolyan lepusztult, mint volt. A teniszpályája az egyetlen, amin van élet, a helybéliek birtokba vették és ott labdázgatnak. Bárki besétálhat az épületbe, az ablakok ki vannak törve, minden tele van szeméttel – mindez Montenegro gyöngyszemén.
Bent viszont siralmas a helyzet
Egy a megvalósulatlan felújítási tervek közül
A megváltásra várva...
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Brenda84 2014.07.09. 10:18:54
vízpart · http://vizpartifejlesztesek.blog.hu/ 2014.07.09. 11:52:38
HK417 · http://dokkmunkas.blog.hu/ 2014.07.10. 13:13:49
Gábor Kauser 2014.07.10. 14:51:11
www.panoramio.com/photo/41408565
marina lucica, vagy hotel raduca primostenben, de itthon is van sok példa
Ti mondtátok