Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Megépül Anglia első úszó faluja?
Boris Johnson jelenleg London polgármestere, de ennél nagyobb babérokra tör: miniszterelnök szeretne lenni. Erre minden esélye megvan, még mindig az egyik legnépszerűbb politikus, akinek nem kell a szomszédba menni egy kis őrültségért. 2009-ben egy új híd ötletével tematizálta a közéletet, most viszont egy másik vizes ügy fő támogatója lett: Anglia első úszó faluját szeretné megépíteni.
Vajon lehet-e 2016-ban lakást venni a Temzén?
Borzas Boris, az angol macsó
Nem mindenki örül annak a Konzervatív Pártban, hogy Boris Johnson is a párt tagja. Különösen a jelenlegi miniszterelnök, David Cameron támogatói nem, hiszen Johnson többször nyilvánosan kritizálta Cameront. A közvélemény-kutatások szerint azonban Johnson népszerűbb, mint regnáló párttársa, melyet leginkább annak köszönhet, hogy maga mögött hagyta az Eton/Oxford elitiskolákból kikerülők sznobizmusát és képes hétköznapi nyelven, szenvedélyesen és szórakoztatóan megszólítani a szavazókat.
Emellett sokan kedvelik különcsége miatt, vagánysága, szőke, bozontos üstöke egyébként is kiemeli a jólfésült politikusok közül. Dolgozott újságíróként, például a Telegraph-nál, ahol korábbi főnöke azt mondta róla, hogy igazi gazember, teddy mackó álarca mögé bújt ravasz róka. Kritikusai ezt azzal egészítik ki, hogy outsider mivolta valójában politikai trükk, amely mögött egy okosan felépített, tudatos életpálya áll. New Yorkban született, egy interjúban viccesen meg is jegyezte, akár az Egyesült Államok elnöke is lehetne. Ereiben királyi vér csörgedez, II. György Johnson ük-ük-ük-ükapja. Bár a Barclays bank milliókat költött a londoni biciklikölcsönző-rendszer kiépítése, mindenki csak Boris-bicikliként emlegeti a londoni Bubit, mert ott is elvitte a show-t.
Boris mint Ghisalloi Madonna - A dezeen.com építészeti és design oldal áprilisi tréfája szerint szobrot emeltek a bringások londoni védőszentjének, a polgármesternek
Kezdődhet a vízre költözés?
Sok posztban írtunk már arról, milyen elképzelések léteznek a vízre költözésről, de míg ezek nagy része tervasztalokon létezik csupán, könnyen lehet, hogy a hollandok után London is a tettek mezejére lép. Az úszó falura a Mayor's London Development Panel írt ki pályázatot, melyet a dRMM Architects nyert meg 2014. júliusában és Buro Happold, valamint az Igloo developers ingatlanfejlesztőkkel együtt 15 hektárnyi vízfelületre tervezi majd meg a falut. A Royal Docks projekthez a tapasztalatot és a szakértelmet egyébként az angoloknál vízi építkezésekben sokkal jártasabb Hollandiából szállítják majd, a győztes cégek melletti egyik érv volt, hogy megvan a szükséges holland know-how. Van konkrét példa is, egy IJburg melleti, 75 lakóházból álló úszó blokk, ahol a cserélhető panelekből álló házak teraszáról a lakók nyáron akár fejest is ugorhatnak a vízbe, télen meg lehet korcsolyázni.
Így meg az IJburgi úszó komplexum
A Royal Dock (korábban ipari terület volt) úszó konstrukciójának alapját ugyanolyan betonelemek képeznék, mint amilyeneket a fent említett IJburgban is használtak. A szerkezetet a szárazföldön rakják majd össze és aztán helyezik el a vízen. A tervezők amúgy nemcsak lakóházakban gondolkodnak (konkrétan ötvenben), hanem közösségi és kulturális terek, valamint egy jégpálya is szerepet kapnának London legújabb attrakciójában.
Edinburgh és Glasgow is úszó közösségekben gondolkodik
Az Egyesült Királyságban nem a londoni az egyetlen úszó projekt, Edinburghban például olyan kétszobás lakásokból álló, napenergiával működő úszó közösséget akarnak kialakítani, ahol a lakások ára jóval alacsonyabb lesz, mint a hasonló paraméterű szárazföldi lakóházaké. Glasgowban 30 millió fontot pumpálnak majd a „világ első szabadidős falujába”. Abban a Glasgowban, amelyet egyébként másolnak világszerte, hiszen talán senki nem oldotta meg olyan jól az egykor virágzó, majd hanyatló dokkok modernizálását, mint ahogy a skótok megtették és teszik jelenleg is.
Úszó falu Edinburghban (SRT EcoBuild)
És Glasgowban (Baca Architects)
Csak egy újabb Boris-lufi?
Boris Johnson ötlete nem mindenkinek tetszik azonban Londonban, a projekt kritikusai szerint ez megint nem más, mint pénzkidobás. Már ha eljut abba a fázisba egyáltalán. Sokan azért gondolják blöffnek, mert Johnson már 2009-ben is bepróbálkozott egy Temze-fejlesztéssel, akkor éppen „élő hidat” épített volna nyolcvan millió fontból, de ebből nem lett végül semmi és már nem is beszélnek róla. Johnson támadói eleve rossz jelnek veszik, hogy annak az Emirates Air Line drótkötélpályának a szomszédságában akarja megépíteni a falut, amely szintén Boris ötlete volt, de a kihasználtsága nem akkora, mint várták volna tőle. Az ellenzék szerint Boris megint talált magának egy projektet, ami jól hangzik, de a valójában csak szerepelni akar a hírekben és így egy újabb képtelenséggel sokkolja az embereket.
A táv mindössze 1 km
A Royal Docks területével mindenesetre Johnsonnak más tervei is vannak: az úszó falu mellett üzleti negyedet szeretne kialakítani, ahova adókedvezményekkel és lazább szabályozási feltételekkel vonzaná be a befektetőket. Az úszó komplexum terveit egyébként elméletileg 2015 tavaszán hagyják majd jóvá.
Átalakulóban a Temze
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Hihetetlen várostervezés, ami 40 évvel később is menő! 2014.08.16. 08:11:36
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ti mondtátok