Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Sírnak a fák, mielőtt szomjan halnak?
Az elhaló fák hangot bocsátanak ki, mielőtt a kiszáradástól végleg kipusztulnának – legalábbis francia tudósok ezt állítják. A Grenoble Egyetemen végrehajtott kísérlet szerint amikor a fák aszálytól szenvednek, kis durranással érzékeltetik mindezt, amely 100-szor gyorsabb, mint amit az emberi fül befogadni képes.
A tesztet egy hidrogélbe áztatott fenyőfa darabon végezték el. A hidrogél egy zselészerű polimer, amely igen nagy mennyiségű víz megkötésére alkalmas. Ami pedig a flexibilitását illeti, a környezet nedvességtartalmától, pH-jától és hőmérsékletétől függően tágul vagy összemegy, de rugalmasságából mindeközben mit sem veszít. Éppen ezért számos területen lehet alkalmazni, pl. kontaktlencsék gyártása során vagy éppen a termőföld kiszáradásának megakadályozására és nedvesség közvetítésére a gyökérzet számára.
A kísérlethez egy fenyőágat vékony szeletekre vágtak, hogy láthassák, belül mi történik és hogy mi mehet végbe a xilémben (szállítószövet), ha megvonják a vizet. A xilém egyik feladata a víz és ásványi anyagok szállítása a gyökerektől a növény többi részéhez. A fenyőlapocskát tehát hidrogélbe áztatták, hogy olyan körülményeket teremtsenek, mintha a fa élne és a megszokott módon jutna vízhez. Utána mesterséges módon száraz környezetet hoztak létre (elvonták a vizet) és ekkor fedezték fel a légbuborékok keltette zajokat. Persze laboratóriumi környezetben azért csak megközelítőleg lehet ezt a folyamatot lemodellezni, de Philippe Marmottant vezető kutató szerint így is sokkal könnyebben tudják majd izolálni a fák keltette hangokat és az azokat közvetítő légbuborékokat. Ez pedig segíthet majd jobban megérteni a fák kiszáradásának folyamatát és ezáltal küzdeni az ellen. További részletekért nézzétek meg a videót!
Ugyan most még eléggé futurisztikusnak tűnik az az elképzelés, hogy egy egyszerű kis kütyüvel belehallgassunk a fákba, de ha ez egyszer mégis sikerül és ezáltal ki lehet szűrni azokat a fákat, amik kiszáradás közelében vannak, sőt egy riasztórendszeren keresztül akár az azonnali öntözést megoldani, talán valamit vissza lehet abból fordítani, amit az ember elvesz a természettől.
Az aszály és ezáltal a kiszáradt területek terjeszkedése több mint egymilliárd ember létét és az egész földfelszín egyharmadát veszélyezteti
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
lófüle elemér 2015.01.09. 06:56:49
Void Bunkoid 2015.01.09. 08:25:29
magyar bucó 2015.01.09. 08:28:35
Amúgy azt látták már, hogy a száradó növény először elhervad?
Ti mondtátok