Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
A világ legeldugottabb szigete pályázatot hirdet
Ki tervezi meg a világ legelzártabb szigetének fenntartható jövőjét? Vállalkozó kedvű olvasóinknak sem késő még pályázni arra a kiírásra, melynek célja egy olyan sziget fenntarthatóvá tétele, amelyet az év hatvan napján lehet csak megközelíteni, akkor is csak hajóval és amely több ezer kilométer távolságban fekszik minden kontinenstől.
Tristan da Cunha - A világ legelzártabb szigete
Mit tud ez a sziget?
A helyszín Tristan da Cunha – egy négy szigetből álló szigetcsoport fő szigete – a világ legelzártabbja, kb. 3000 km-es (7-10 nap hajóútnyi) távolságban Fokvárostól az Atlanti-óceánon. A szigetcsoport brit tengerentúli terület. Az 1500-as évek elején fedezte fel a portugál admirális, Tristan da Cunha. 1816-ban lett brit terület, helyőrséget is telepítettek ide, de aztán csak néhány telepes maradt itt végül. Tristan az egyetlen a szigetek közül, amelynek vannak állandó lakói (közel 300 fő), kialakulását és mostani képét vulkanikus eredete határozza meg.
A négy szigetből csak Tristan lakott, Gough szigetén van egy meteorológiai állomásuk is, ahol kilenc tudós kutat
Amiért jó lehet - vagy éppen nem - itt lakni:
- Óceáni éghajlat kellemes hőmérséklettel, sok esővel és kevés napsütéssel.
- Tristan elsősorban az élővilágáról ismert, pingvinek, albatroszok lakóhelye.
- Kormányzóját (aki egyben Szent Ilona szigetének vezetője is) Őfelsége II.Erzsébet királynő nevezi ki.
- Nyolc választott tisztviselő van a szigeten, a legtöbb szavazatot kapó a szigeti adminisztráció vezetője.
- Nincsenek pártok, se civil szervezetek, mindössze négy rendőr teljesít szolgálatot a szigeten.
- A föld közösségi tulajdon, ügyelnek arra, hogy senki ne gazdagodhasson meg a többiekhez képest.
- Állandó bevételük halászatból (rákászat), postai bélyegek értékesítéséből és turizmusból származik.
- Többször került nehéz gazdasági helyzetbe, pl. vulkánkitörés vagy tűz miatt.
- A szigeten egyetlen (állami) fenntartású bolt van, itt lehet élelmiszert, háztartási eszközöket és ruhát kapni.
- A helyi kávézóban lehet csak hozzáférni az internethez, ami hol van, hol nincs.
- Egyetlen (szintén állami fenntartású) kocsma van, levezetésnek még ott a szabadtéri uszoda és a golfpálya, amin a tehenekkel kell osztozni.
- Nyolcvan család, 8 különböző vezetéknév.
- A gyerekek 16 éves korukig tanulnak, aztán mennek dolgozni a farmra vagy halászni.
- A szigeten sok az asztmás, egy orvos és öt nővér gyógyítja a betegeket. A gyógyszerek csónakon érkeznek, az EKG-t az USA-ban elemzik ki.
Aranytollú pingvinek
Közösségi veteményeskertek, fő növényük a burgonya
Állandó szélfújás, nyáron nincs több 25 foknál
Az internet kávézó
A pályázat
A helyi adminisztrációtól eredt annak a pályázatnak az ötlete, amelynek célja, hogy olyan terveket gyűjtsenek be, amellyel a szigetcsoportot hosszú távon önellátóvá tehetnék, mindezt persze a fenntarthatóság és az energiatakarékos kialakítás jegyében. Így összeálltak a RIBA Competitions nevű szervezettel (amely főként brit építészekből álló testület), hogy a pályázattal minél több hasznosítható elképzelést hozzanak be a sziget közösségét, az épületeket és mezőgazdasági rendszereket illetően.
3000 km-re a nagyvilágtól
Nehéz lenne fokozni az elszigeteltséget
2016-ban lesz a sziget 200. születésnapja és ennek apropójából írták ki a pályázatot. A verseny kétfordulós lesz és az öt legjobb csapat 3000 fontot kap, a győztes pedig ezen felül még 2000 fontot vihet haza. A pályázati anyagoknak 2015. június 2-ig kell beérkezniük.
Az épületek döntő többsége egyszerű és sokkal inkább hasonlítanak fészerre, mint lakó-vagy hivatali épületre, lassan élettartamuk is lejár. A pályázóknak javaslatot kell tenniük a lakóházak (120 van a szigeten) szigetelésére és központi fűtésére és megoldást kell találniuk az állandó nedvesség és penészesedés ellen is. Az elektromos áramellátást most dízel generátorok biztosítják. Voltak már kísérletek zöld energiára, de a 80-as években felállított szélturbinát elpusztította a túl erős szél, idén nyárra viszont napelemes vízmelegítőket állítanak hadrendbe. A pályázat másik kulcseleme, hogy az elkövetkező 5 évben a sziget energiaszükségletének 30-40%-át megújuló energiaforrásokból oldják meg. Ezeken túl pedig olyan mezőgazdasági ötletek is szükségesek, amelyekkel egész évben biztosítható a friss termés.
A házak nincsenek túlbonyolítva
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Brenda84 2015.04.18. 10:38:37
HK417 · http://dokkmunkas.blog.hu/ 2015.04.18. 19:01:04
Barnalány 2015.04.18. 20:13:39
1. Felrakni a 300 embert a motyójukkal együtt egy szép, nagy hajóra.
2. Irány Észak-Skócia: a nekik a brit állam által juttatott új otthonok.
Measurer 2015.04.18. 20:17:49
pl. itt egy viharkárról írnak:
www.tristandc.com/newsharbour.php
Azért hajójáratokat terveznek, ezek leginkább halászhajók.
Azért ne keseredjünk el, bizonyos prioritások betartásával a sürgősségi betegellátásra utazók, hivatalos ügyben járók ezekre a hajókra feljutnak. A többieknek várni kell.
Legközelebb május 20-án lesz indulás.
Hat napos úr kb. 184 EUR (2400 Rand)
www.tristandc.com/shipping.php
Jazo 2015.04.18. 20:18:18
Csodálkoztam, mikor azt olvastam, hogy egy ilyen sós levegőjű viszonylag jó klímával rendelkező helyen miért van sok asztmás, de ahogy olvasok cikkeket erről, úgy néz ki, hogy a belterjes szaporodás ilyen genetikai betegséget, gyengeséget okozott. Túl kevesen élnek ott sajnos.
Azért az elzártság az viszonylagos. Aki túlságosan urbánus, meg nagyvároshoz szokott, annak biztos az, ahogy egy falu vagy kisváros is az lenne, de másnak ez épp hogy előnyös.
vízpart · http://vizpartifejlesztesek.blog.hu/ 2015.04.18. 20:23:05
Jóléti Dán Kekszesdoboz 2015.04.19. 08:28:20
Porcelán az elefántboltban 2015.04.19. 15:36:38
micsoda? 2015.04.19. 15:57:09
Egyébként jó lett volna ilyen helyen születni. Jobban tetszik, mint a "kinek telik többre, ki viszi többre " szisztéma. A "panelek" bezártságáról nem is beszélve.
Ti mondtátok