Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Szokotra, ahol a sárkány véréből fák nőnek
350 km-re Jemen partjaitól van egy négy szigetből álló szigetcsoport, mészkő sziklákkal, kanyonokkal, türkizkék tengerrel és olyan élőlényekkel, amelyeket mifelénk nem látni. A helybéliek nem hagyták, hogy turista invázió legyen a lakóhelyükön, ráfeküdtek inkább a sokkal kevesebb látogatót vonzó öko-turizmusra.
Sziklás és homokos tengerpart közül is választhat, aki strandolni szeretne
Egykor Afrikai kontinenshez tartozott, de leszakadt
A fősziget Szokotra, ezen kívül Abd al Kuri, Szamha és Darsza tartozik még ide. Darsza az egyetlen lakatlan rész, a terület nagy része UNESCO védelem alatt áll, több, mint 70%-a nemzeti park. Korábban Afrikához tartozott, de leszakadt a kontinensről. Területének jelentős része kopár, hegyes táj, de növény- és állatvilága mégis a világ egyik legkülönlegesebb szigetévé varázsolja. A 90-es években az ENSZ biológusai mérték fel a szigetcsoportot és több száz endemikus (természetes állapotban csak egy adott területen élő) fajra bukkantak. Flórája, faunája és tájai miatt nem véletlenül érdemelte ki az Indiai-óceán Galapagosa elnevezést. A Galapagos-szigetek szintén arról híres, hogy nagyon magas számban találhatók itt endemikus fajok.
Szokotra egyik jellegzetes fája a sárkányvérfa (Dracaena cinnabari), amely a legendák szerint egy sárkány és egy elefánt küzdelméből keletkezett. A sárkány győzött ugyan, de elvérzett, véréből pedig fák sarjadtak. A fa vörös gyantáját edények színezésére és gyógyításra használják és olyat is hallani, hogy a Stradivarius hegedűk ebből nyerik élénk színüket.
A másik ikonikus növény a palackfa, vagy más néven a sivatag rózsája
Elég jól néznek ki így együtt
A turisták a 90-es évek végén jelentek meg a szigeteken, melyet addig csak teherhajóval lehetett megközelíteni, a monszun szelek idején még azzal sem. 1999-ben építettek egy repteret, azóta éves szinten kb. 3000 turista érkezik, főleg Olaszországból és Németországból. Nincsenek csillogó tengerparti luxushotelek, van helyettük viszont több kemping és a négy, mindenféle fényűzést nélkülöző szálloda.
Lehet sátrazni a tengerparton, de akár a hegyekben is, több kemping is van
Bár a szigetcsoport csak egy évtizede nyitott ismét a világ felé, az ősi időkben meghatározó volt több okból is. Szokotrán van tömjén, mirha, aloé és datolya is. A tömjénfa és a mirha akkoriban sokkal nagyobb jelentőséggel bírtak, mint napjainkban, nedvüket az orvoslásban használták. A tömjénfa gyantáját előszeretettel alkalmazták például az egyiptomiak azért is, mert úgy gondolták, segít átjuttatni a lelkeket a túlvilágra. Akkoriban Szokotrát tartották a világ mirha- és tömjén termelő központjának. Egy másik legenda szerint a főnixmadár is a szigeten élt és innen repült az egyiptomi Heliopoliszba, hogy feltámadjon poraiból.
Tömjénfa
Szokotra gazdasági jelentősége a kereszténység elterjedésével megcsappant, de továbbra is kereskedők és kalandorok kedvelt útvonala maradt. A 16. században a portugálok rájöttek, hogy azért is érdekes a sziget, mert innen jól szemmel lehet tartani az Arab- és a Vörös-tengert (a portugálok akkoriban többek között az arabokkal harcoltak, mint Európa legjelentősebb gyarmatosító országa), így erődöt építettek a szigetre. Hivatalosan abból a célból jöttek, hogy a keresztény lakosságot megvédjék az iszlám eszméktől, ami annyira jól sikerült, hogy hamarosan a keresztények is áttértek az iszlám vallásra. A 19. században aztán a britek is szemet vetettek a térségre, kereskedelmi társaságot alapítottak, kikötőt fejlesztettek. A második világháború után, amikor Dél-Jemen visszakapta a függetlenségét, Szokotra is a Jemen része lett.
A Chamaeleo monachus kizárólag Szokotrán él, a helybéliek szerint a kaméleon maga a varázslat: ha valaki meghallja a sziszegését, nem tud többet beszélni
Az egyiptomi keselyű veszélyeztetett faj az egész világon, de a szigeten szép számmal élnek és kíváncsiságukból eredően meg is szokták az ember közelségét
Akik tehát napjainkban Szokotrára mennek, többnyire öko-turisták, akik azért érkeznek, hogy megcsodálják a különleges fajokat, és nem szobát keresnek tengerparti kilátással. Voltak nagy elképzelések arra vonatkozóan, hogy Szokotrából is top 10-es nyaralóhelyet csinálnak, de inkább lemondtak a pénzről és az öko-turizmus mellett döntöttek. Lehet fürödni vezetékes vízben a kempingekben és szállodákban (van, amikor meleg is a víz) és van néhány hely, ahol fel lehet tölteni a mobiltelefonokat. A szigeten kevés út van, az első közútnak nevezhető alkalmatosságot 2005-ben építették meg. Útjelző táblák nincsenek, vannak viszont idegenvezetőnek jelentkező helybéliek, akik körbevezetik az érdeklődőket, egyedül nem tanácsos bolyongani.
Sokak szerint olyan, mintha nem is a Földön lennénk
A szigetcsoport legnagyobb városa Hadibu, ahol sokan dolgoznak az állam alkalmazásában, sokkal civilizáltabb, mint a falvak, de azért a nyugati kényelem itt sincs meg. Nem lehet fizetni hitelkártyával, nincs ATM szolgáltatás, áram délutántól kora reggelig van, néhány kempingben pedig napenergiával próbálják pótolni a fennmaradó időszakban. Van mobilhálózatuk, ami azonban nem GSM alapú, szóval sokra nem megy vele a például Európából odalátogató turista. Internet elérés csak Hadibu-ban lehetséges. A falvakban nem a net, hanem az egészséges ivóvíz, oktatás és egészségügyi ellátás hiányával küzdenek, vannak olyanok is, akik még mindig barlangokban élnek. Összességében a szigetvilág lakosságának jó része a szegénységi küszöb alatt él.
Hadibu, a legnagyobb város
Aki ide látogat, felejtse el, hogy bikiniben flangál az utcákon, igazodni kell a helybéliek iszlám vallásához és a tradícióikhoz. A szigeteknek 50.000 lakosa van, sokan jöttek Afrikából és Jemenből. A mezőgazdasági tevékenység errefelé ismeretlen, a halászatból és az állattenyésztésből élnek. A lakosok jó része még mindig az ősi hagyományok szerint él, beszéli a saját törzsi nyelvét.
Az Economist szellőztette meg még 2014-ben, hogy ha az amerikaik bezárják a guantánamói fogolytábort, akkor a foglyokat - mivel a fogvatartottak fele jemeni - Szokotrára helyeznék át. Ezt a hírt azóta se erősítették meg, annyit viszont elismert a jemeni kormány, ötletként felmerült, hogy a jemeni rabok visszakerülnek az országba. Igazán jól mutatna a hírhedt fegyenctelep utódja az UNESCO védelem alatt álló területen, valószínűleg az élővilágnak sem tenne jót és nyilván a helybéliek sem örülnének, pláne ha emiatt elmaradnának a turisták és nem kaphatnák meg azt a pár dollárt az idegenvezetésért, amivel kissé ellensúlyozhatják a nyomorukat.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Shopping 2015.07.27. 08:26:04
Van egy tanulságos mondat a cikkben.
"Aki ide jön, felejtse el hogy bikiniben sétál, alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz."
Ez teljesen rendben van!!!
Csak azt nem értem, hogy amikor mi várjuk el ugyanezt az ide érkező muszlimoktól, akkor miért vagyunk kirekesztőek, meg nácik??
Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2015.07.27. 09:13:30
Tóth Ágas 2015.07.27. 09:18:38
szato 2015.07.27. 10:15:15
alien 2015.07.27. 10:28:21
Punxsutawney Mormota 2015.07.28. 01:37:37
Punxsutawney Mormota 2015.07.28. 01:38:53
Punxsutawney Mormota 2015.07.28. 01:41:50
Punxsutawney Mormota 2015.07.28. 01:43:46
Ha csak ennyit tudsz egy utazási bloghoz szólni, akkor szerintem maradj csendben.
Tóth Ágas 2015.07.28. 09:48:15
Punxsutawney Mormota 2015.07.28. 15:14:03
Tóth Ágas 2015.07.28. 15:59:41
azért ne húzd fel magad, sokfélék vagyunk, sokféle véleménnyel.
Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2015.07.28. 18:24:18
Punxsutawney Mormota 2015.07.28. 18:41:22
Rendőrt is azt hiszem, hogy kettőt láttam.
Sanaa-ban már más volt a helyzet, mert aznap hajnalban robbanatottak a várostól 30 kilométerre, amikor megérkeztem. A tespáncélt viselő, golyószórós, aknavetős dzsippeken járőrőző katonák látványa valóban szívszorító, de az nem Socotra volt
Punxsutawney Mormota 2015.07.28. 18:50:10
Azért nem ajánlatos egyedül mászkálni, mert autót nem tudsz kölcsönözni, és azért a sziget kb Pest megye 70%-a, szóval nem kicsi. Infrastrukturálisan elmaradott, boltok alig vannak, szóval könnyen megszívhatod, ha csak úgy belemész a semmibe.
De van egy magyar srác, aki négy hónapot töltöt a szigeten. Jól megtervezte az útját, megbeszélte a helyiekkel, hogy ide vagy oda dobják le, amíg körbenéz a környéken, majd egy hét múlva menjenek érte és vigyék át egy másik helyre, és persze vigyenek neki ellátmányt a megbeszéltek szerint. Szóval semmi baja nem esett.
vízpart · http://vizpartifejlesztesek.blog.hu/ 2015.07.28. 19:53:21
Punxsutawney Mormota 2015.07.28. 19:59:10
Kösz, csak gondoltam, hogy ezzel kerekebb a történet.
Oroszlán tényleg nincs, viszont van egy százlábúhoz hasonlatos furcsa lény, amelyet látva a vezetőm és söfőröm üvöltve ugrott hátra métereket és rángattak el onnan. A csípése ugyan nem halálos, de 2-3 napig tartó 40 fokos lázat eredményez.
Ti mondtátok