Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Az elsüllyedt Holland-sziget nyomában
Az 1850-es évektől lakott, halászcsaládok közösségeként is ismert Holland-szigetet 2010-ben végleg elnyelte a víz. Hiába próbálták megmenteni, hetven család élettörténete, a szigeten eltemetett lakók maradványai mind odavesztek. És más szigetek is erre a sorsra juthatnak Dorchester megyében (Maryland, USA), hiszen területének mintegy 43%-a víz, amely egyre nagyobb területet rabol el a szárazföldtől.
Hiába próbáltak meg mindent, mára már ennyi sem maradt a szigetből
A sziget nevét egy 17. századi gyarmatosítóról, Daniel Hollandról kapta, aki megvásárolta a terület tulajdonjogát Dorchester megye sheriffjétől. Az adásvétel utáni kétszáz év nagyjából eseménytelenül és lakatlanul telt a szigeten, az első családok csak az 1850-es években jelentek meg, akik azonban hamar virágzó közösséget hoztak létre. Az elkövetkezendő harminc évben mintegy hetven család telepedett le, többek között boltok, posta, iskola, táncklub is szolgálta a kényelmüket, volt baseball csapatuk is. Halászatból éltek, osztrigával és rákkal kereskedtek. Önellátóak voltak és felkészültek a télre is, amikor a lakóhelyük megközelíthetetlen volt.
A Holland-sziget egykoron a Chesapeake-öböl legtöbb lakossal bíró szigete volt
Maryland Atlantisza hőskorában
Itt már viszont majdnem minden víz alatt van
1914-ben kezdődtek a gondok. A Chesapeake-öböl sokkal inkább iszapos, mint sziklás, így sokkal kevésbé tudott ellenállni az eróziónak. Sziklás talapzat hiányában a sziget az évezredek alatt lassan süllyedni kezdett, az olvadó jégsapkák okozta vízszintemelkedés következtében pedig tovább erodálódott. A szigetlakók eleinte kőfalak építésével próbálták megakadályozni a víz behatolását, de kudarcot vallottak. A legtöbben végleg elhagyták a szigetet, az összes mozdítható vagyontárgyukkal együtt, üresen hagyva a házakat, melyek folyamatosan süllyedtek el. De voltak olyanok is, akik lécenként hordták át házaikat a szárazföldre. Az utolsó lakó 1922-ben költözött el, amikor egy trópusi vihar végképp lakhatatlanná tette a szigetet.
160 év alatt teljesen eltűnt a sziget
Az utolsó mohikán – Ez a ház maradt meg a legtovább
Az utolsó lakos elköltözése után a szigetet évtizedekre elfelejtették. Aztán jött a gyermekkorát a szigeten töltő Stephen L. White, aki 70.000 dollárért megvásárolta egykori lakóhelyét és létrehozta 1995-ben a The Holland Island Preservation Foundation-t. Az alapítvány egyrészt azt szerette volna megakadályozni, hogy a sziget elsüllyedjen, másfelől a gazdag növény- és állatvilág megóvását tűzte ki célul. White 15 éven keresztül pénzt, energiát és időt nem kímélve harcolt a sziget megmentéséért, amelyben csak kis sikereket tudott elérni.
Eredeti nagysága 160 hektár volt, 2005-re a felére csökkent
Töltéseket, gátakat épített, illetve 20 tonna sziklát szállíttatott a területre. Az utolsó megmaradt háznál elsüllyesztett egy bárkát, hogy megtörje a hullámokat, eredménytelenül. Hiába költött 150.000 dollárt védekezésre, 15 éves tulajdonlása alatt mégis mintegy 20 hektárral zsugorodott a terület.
White sokat tett azért, hogy az 1888-ban épített házat és a szigetet megmentse
A sziget sorsa nemcsak White, hanem kormányzati tisztviselők figyelmét is felkeltette, akik azonban több okból is hezitáltak. Az erózió elleni küzdelem ugyanis rengeteg pénzt emészt fel, és a korábbi hasonló erőfeszítések a pénzt vitték, de sikereket nem igazán hoztak. Aztán a 2008-ban beütött gazdasági válság után már nem a sziget megmentésére helyezték a hangsúlyt. Harmadrészt pedig, ha már óriásiak a kiadások, akkor célszerű lett volna a Chesapeake-öböl többi szigetére is kiterjeszteni a védelmet, amelyeknek nagy része azonban magántulajdonban volt és így közpénzt nem lehetett lehívni.
Az öböl madártávlatból – Sok a veszélyeztetett terület
Nem volt pénz megmenteni, talán nem is lehetett volna
Még a 2000-es évek elején Maryland kormányzója munkacsoportot hozott létre, melynek feladata a Chesapeake-öböl helyzetének feltérképezése volt. A testület megállapította, hogy évente 260 hektárnyi terület kerül víz alá, Dorchester megyéje pedig az összes veszteség 50%-át szenvedi el. Érdemi lépések azonban nem történtek. 2010-ben Steven L. White megbetegedett és eladta a szigetet a helyi Concorde befektetőcégnek. A cég kiküldött egy fotóst, hogy dokumentálja az akkori állapotokat, és mint végül kiderül, ezek a fotók az utolsók, melyek az egykori településről készültek. 2010-től nincs többé Holland sziget és sok szomszédos sziget juthat ugyanerre a sorsra.
Közel a vég
Eddig bírta a 120 éves ház, egy vihar végérvényesen elpusztította
Ennyi maradt, semmi más
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
czjanos 2014.02.21. 14:23:50
ostvan2 2014.02.21. 14:38:29
Ezeket a képeket látva a tengerparti országok-városok elgondolkodhatnak.
vízpart · http://vizpartifejlesztesek.blog.hu/ 2014.02.21. 14:48:55
en.wikipedia.org/wiki/MOSE_Project
vízpart · http://vizpartifejlesztesek.blog.hu/ 2014.02.21. 14:51:06
vizpartifejlesztesek.blog.hu/2013/04/22/igy_nezhet_ki_amszterdam_es_new_york_30_ev_mulva
halaloszto 2014.02.21. 15:07:16
Vajk
csepke 2014.02.21. 16:28:51
HgGina 2014.02.21. 17:32:42
csepke 2014.02.21. 18:25:04
ogreblog · http://ogre.blog.hu/ 2014.02.25. 07:33:27
Ahova a 90-es évek elején, a hírek hatására, hogy "mindjárt elsüllyed", elmentünk. Először és utoljára.
Aztán 2000 környékén újra elmehettem :-)
És tudom, hogy a gyerekeim is fogják még látni :-)
Ti mondtátok