Vízparti fejlesztések blog
A blog 2011 márciusában indult azzal a céllal, hogy európai vízparti fejlesztéseket mutassunk be. Azóta mind témában, mind földrajzilag átléptük a határokat és ma már minden olyan projektről, fejlesztésről, eseményről, természeti képződményről szívesen beszámolunk, ami vízzel kapcsolatos, legyen az bárhol a világon.
Ha szívesen olvasnátok valamilyen projektről, vagy más javaslatotok, észrevételetek van, küldjetek e-mailt: vizpartifejlesztesek@gmail.com
Design: Sabotagegrapic
Blogfejlesztés: LumiNet
Turbine City - Turizmus norvég módra
Norvégiában meglehetősen nagy az egy főre jutó természetes energiaforrások aránya; a norvégok mindig is élen jártak a megújuló energiaforrások felhasználásában, bár az olaj dominanciája még mindig jelentős. 2003-ban átadták az ország első víz alatti erőművét, 2009-ben pedig a világ első úszó szélturbináját. 2020-ra az ország akár Európa egyik legnagyobb megújuló energia-exportőrévé válhat, pl. a szélenergia területén, hiszen egyedülálló adottságokkal rendelkezik az offshore szélenergia felhasználása tekintetében: Európában Stavanger partvonala a leghosszabb és legszelesebb.
Norvégia adottságait és a jövő kihívásait meglovagolva alkotta meg 2010-ben az időközben már külön utakat járó ON OFFICE iroda a „Turbina város” névre hallgató (fantázia)projektet, mely a turbinákat és a turizmust egyesítené, ebből lenne a „turbizmus” – azaz egy offshore szélfarmon épített komplexum, benne hotel, wellness részleg, múzeum. Szó szerint hajmeresztő ötlet.
A helyszín
Stavanger – amely nem elhanyagolható módon 2008-ban Liverpool mellett Európa Kulturális Fővárosa volt – természeti szépségei miatt is ismert, bár a „fenntartható forradalom” jegyében azt gondolják a helyiek, hogy némi re-brand nem ártana. Kérdés, hogy pont erre a projektre gondoltak-e. Ikonikus landmark épület(csoport) jöhetne létre, amely akár az Empire State Buildinghez, a Colosseumhoz vagy éppen az Eiffel toronyhoz lenne hasonlatos, anélkül, hogy a történelmi városképet bármilyen módon is befolyásolná, de nem minden árnyoldal nélkül.
© 2008-2011 Greenwala Inc. - Norvégia új ikonja? Turbinák, ameddig a szem ellát
Az alapötlet
A Turbina Város új színben tűntethetné fel a turbinákat és egyfajta öko-turisztikai boom-ot idézhetne elő, idevonzaná a turistákat, halászokat, olajmunkásokat és a turbinák ötvöznék a kellemest a hasznossal: a kikapcsolódás eszközei, de egyben energiát is termelnek. A turbinák és a központi „épület” mintegy szigetcsoport kapcsolódna össze és a vendégeket szállító hajók a szélturbina-tornyok között kialakított kikötőkben „horgonyozhatnának le”.
© 2008-2011 Greenwala Inc. - Így nézne ki a Turbina Város, középen a komplexummal
Energiatermelés-és felhasználás
A tervezők szerint önfenntartó lenne a 49 szélturbinából álló város, és mindössze 1 MW elegendő lenne a 8 MW névleges teljesítményre képes turbinákból a működéshez, összesen akár 120.000 otthon számára elegendő áramot tudnának termelni. Elképesztő szám, sokan kételkednek még abban is, hogy az önfenntartáshoz szükséges energia meglenne, nem beszélve arról, hogy a beruházás milyen időtávon térülne meg. Ha egyáltalán. Másfelől azonban szerepe lehetne abban, hogy az országban átbillenjen a mérleg nyelve az olaj felől az alternatív energiaforrások felé.
© 2008-2011 Greenwala Inc. - Akár lakótelepek számára is elegendő energiát tudnának termelni
Dizájn
Ebben a komplexumban (amely 31.500 m2-en terülne el) mindenki megtalálhatná a magának valót: shopping, evés-ivás, wellness, hajózás, szórakozás.
© 2008-2011 Greenwala Inc. - Így nézne ki belülről
© 2008-2011 Greenwala Inc. - A fogadó rész: meghitt vacsora, kiállítás megnyitó, whatever
A valóság
Holott ma még csak papíron létezik (kérdés egyáltalán megvalósul-e valaha), újfajta turisztikai ágat alakíthatna ki a projekt. Norvégiában sokszor szkeptikusan fogadják a „szélfarmokat” – csúnyák, zajosak, haszontalanok –, így a projekt abban is zászlóshajó lehetne, hogy a fenntarthatóság és megújíthatóság ne csak hangzatos szavak legyenek. Bár kétségtelen, hogy a zöldfelületek nagyon hiányoznak.
© 2008-2011 Greenwala Inc. - Szép új világ 2020-ra?
A látványos terveken túl a környezeti és emberre gyakorolt hatásokat is meg kell vizsgálni. Elég stabil-e a szerkezet, hogy ennyi funkciót ellásson és még áramot is termeljen? Nem okoz-e visszafordíthatatlan károkat a tengeri élővilág ritmusában? Az ember számára elviselhető-e a lapátok keltette zaj-és vibrációterhelés? És ne felejtsük el, hogy általában a megoldás soha nem ennyire „egyenes”, soha nem ennyire „szimmetrikus” és soha nem ennyire „egyszerű”. Ettől függetlenül drukkolunk annak, hogy egyszer majd zöld technológiával, zöld felületek sokaságával és környezeti ártalmak nélkül beinduljanak azok a lapátok.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
flamer 2011.05.04. 19:29:50
Szóval az Északi-tengeren, ahol hideg van, fúj a szél és csak a tenger látszik bármerre, lenne pár, a világtól elég elzárt, a lakók számához képest elég szűk épület, ahol folyamatosan bazi nagy szélturbinák suhogása hallatszik ill. egy része nem hallatszik, mert infrahang formájában ráz mindent. És ennek valamiért vonzania kellene a turistákat.
Mondom, biztos bennem van a hiba, de nem látom, hogy miért vágyna bárki is erre.
mernokbazis.hu · http://www.mernokbazis.hu/ 2011.05.04. 21:24:21
Ez a technológia www.mernokbazis.hu/cikkek/a-britek-a-tenger-energiajaban-hisznek már eljutott odáig, hogy a felszínről nem is látszik.
Másrészről pedig várost építeni a nyílt tengerre, a fagyos-szeles Norvégiába... hááát én nem költöznék oda, az tuti...
Ti mondtátok